Bedst og værst: Han er Sveriges slutrunde-helt

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Spanien og Sverige.



Spanien – Sverige 0-0 (0-0)

Kampens bedste
Spanien

Det er svært at pege på en spansk spiller, der for alvor imponerede mandag aften, men Koke leverede en flot præstation på den højre side af den centrale midtbane. Han missede godt nok en chance, men ellers er der ikke meget at kritisere Atletico Madrid-stjernen for. Koke var konstant på bolden og sikker i sin boldomgang. Han indgik også godt i samarbejdet med Marcos Llorente, som spillede højre back.

Sverige
Hvis man kun fulgte fodbold, når der blev spillet slutrunder, ville man nok tro, at Robin Olsen er en af verdens bedste målmænd. I 2018 stod den tidligere FC København-keeper forrygende ved VM, og mandag aften fik han også en stærk start på EM-slutrunden mod Spanien. Især i første halvleg stod keeperen for et par gode redninger, men også i anden halvleg var han klar, når det var nødvendigt. Sverige kan takke ham for det ene point og må kåre ham til deres slutrunde-helt. 

I den offensive del af spillet leverede Alexander Isak nogle smukke aktioner. Det vender vi tilbage til under kampens detalje. 

Kampens værste
Alvaro Morata er førstevalget i angrebet på det spanske landshold, men mod Sverige gjorde han sig langt fra fortjent til det. Juventus-angriberen misbrugte flere store chancer og havde store problemer med at indgå i spillet, som kampen skred frem. I store dele af kampen var det imidlerid en tandløs spansk offensiv, der kan kritiseres.

Kampens detalje
Det kan godt være, at han er godt 190 centimeter høj, men Alexander Isak er ikke en targetman. Den 21-årige svensker besidder også en fremragende teknik, hvilket han blandt andet viste efter godt en times spil. På flotteste vis fik han driblet igennem tre forsvarspillere i det spanske felt, inden han lagde bolden på tværs til holdkammeraten Marcus Berg. Uheldigvis for Alexander Isak og Sverige sparkede angrebskollegaen dog over mål. Kort efter lavede den talentfulde svensker også en flot tunnel, og det var alt i alt en flot kamp fra angriberen, der stod for højdepunkterne i en halvkedelig kamp.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Mexico – Ecuador

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Usikker på Chido Obi-transfer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”