Spanien – Sverige 0-0 (0-0)
Kampens bedste
Spanien
Det er svært at pege på en spansk spiller, der for alvor imponerede mandag aften, men Koke leverede en flot præstation på den højre side af den centrale midtbane. Han missede godt nok en chance, men ellers er der ikke meget at kritisere Atletico Madrid-stjernen for. Koke var konstant på bolden og sikker i sin boldomgang. Han indgik også godt i samarbejdet med Marcos Llorente, som spillede højre back.
Sverige
Hvis man kun fulgte fodbold, når der blev spillet slutrunder, ville man nok tro, at Robin Olsen er en af verdens bedste målmænd. I 2018 stod den tidligere FC København-keeper forrygende ved VM, og mandag aften fik han også en stærk start på EM-slutrunden mod Spanien. Især i første halvleg stod keeperen for et par gode redninger, men også i anden halvleg var han klar, når det var nødvendigt. Sverige kan takke ham for det ene point og må kåre ham til deres slutrunde-helt.
I den offensive del af spillet leverede Alexander Isak nogle smukke aktioner. Det vender vi tilbage til under kampens detalje.
Kampens værste
Alvaro Morata er førstevalget i angrebet på det spanske landshold, men mod Sverige gjorde han sig langt fra fortjent til det. Juventus-angriberen misbrugte flere store chancer og havde store problemer med at indgå i spillet, som kampen skred frem. I store dele af kampen var det imidlerid en tandløs spansk offensiv, der kan kritiseres.
Kampens detalje
Det kan godt være, at han er godt 190 centimeter høj, men Alexander Isak er ikke en targetman. Den 21-årige svensker besidder også en fremragende teknik, hvilket han blandt andet viste efter godt en times spil. På flotteste vis fik han driblet igennem tre forsvarspillere i det spanske felt, inden han lagde bolden på tværs til holdkammeraten Marcus Berg. Uheldigvis for Alexander Isak og Sverige sparkede angrebskollegaen dog over mål. Kort efter lavede den talentfulde svensker også en flot tunnel, og det var alt i alt en flot kamp fra angriberen, der stod for højdepunkterne i en halvkedelig kamp.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
