Spanien – Sverige 0-0 (0-0)
Kampens bedste
Spanien
Det er svært at pege på en spansk spiller, der for alvor imponerede mandag aften, men Koke leverede en flot præstation på den højre side af den centrale midtbane. Han missede godt nok en chance, men ellers er der ikke meget at kritisere Atletico Madrid-stjernen for. Koke var konstant på bolden og sikker i sin boldomgang. Han indgik også godt i samarbejdet med Marcos Llorente, som spillede højre back.
Sverige
Hvis man kun fulgte fodbold, når der blev spillet slutrunder, ville man nok tro, at Robin Olsen er en af verdens bedste målmænd. I 2018 stod den tidligere FC København-keeper forrygende ved VM, og mandag aften fik han også en stærk start på EM-slutrunden mod Spanien. Især i første halvleg stod keeperen for et par gode redninger, men også i anden halvleg var han klar, når det var nødvendigt. Sverige kan takke ham for det ene point og må kåre ham til deres slutrunde-helt.
I den offensive del af spillet leverede Alexander Isak nogle smukke aktioner. Det vender vi tilbage til under kampens detalje.
Kampens værste
Alvaro Morata er førstevalget i angrebet på det spanske landshold, men mod Sverige gjorde han sig langt fra fortjent til det. Juventus-angriberen misbrugte flere store chancer og havde store problemer med at indgå i spillet, som kampen skred frem. I store dele af kampen var det imidlerid en tandløs spansk offensiv, der kan kritiseres.
Kampens detalje
Det kan godt være, at han er godt 190 centimeter høj, men Alexander Isak er ikke en targetman. Den 21-årige svensker besidder også en fremragende teknik, hvilket han blandt andet viste efter godt en times spil. På flotteste vis fik han driblet igennem tre forsvarspillere i det spanske felt, inden han lagde bolden på tværs til holdkammeraten Marcus Berg. Uheldigvis for Alexander Isak og Sverige sparkede angrebskollegaen dog over mål. Kort efter lavede den talentfulde svensker også en flot tunnel, og det var alt i alt en flot kamp fra angriberen, der stod for højdepunkterne i en halvkedelig kamp.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
