Bedst og værst: Han er Sveriges slutrunde-helt

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Spanien og Sverige.



Spanien – Sverige 0-0 (0-0)

Kampens bedste
Spanien

Det er svært at pege på en spansk spiller, der for alvor imponerede mandag aften, men Koke leverede en flot præstation på den højre side af den centrale midtbane. Han missede godt nok en chance, men ellers er der ikke meget at kritisere Atletico Madrid-stjernen for. Koke var konstant på bolden og sikker i sin boldomgang. Han indgik også godt i samarbejdet med Marcos Llorente, som spillede højre back.

Sverige
Hvis man kun fulgte fodbold, når der blev spillet slutrunder, ville man nok tro, at Robin Olsen er en af verdens bedste målmænd. I 2018 stod den tidligere FC København-keeper forrygende ved VM, og mandag aften fik han også en stærk start på EM-slutrunden mod Spanien. Især i første halvleg stod keeperen for et par gode redninger, men også i anden halvleg var han klar, når det var nødvendigt. Sverige kan takke ham for det ene point og må kåre ham til deres slutrunde-helt. 

I den offensive del af spillet leverede Alexander Isak nogle smukke aktioner. Det vender vi tilbage til under kampens detalje. 

Kampens værste
Alvaro Morata er førstevalget i angrebet på det spanske landshold, men mod Sverige gjorde han sig langt fra fortjent til det. Juventus-angriberen misbrugte flere store chancer og havde store problemer med at indgå i spillet, som kampen skred frem. I store dele af kampen var det imidlerid en tandløs spansk offensiv, der kan kritiseres.

Kampens detalje
Det kan godt være, at han er godt 190 centimeter høj, men Alexander Isak er ikke en targetman. Den 21-årige svensker besidder også en fremragende teknik, hvilket han blandt andet viste efter godt en times spil. På flotteste vis fik han driblet igennem tre forsvarspillere i det spanske felt, inden han lagde bolden på tværs til holdkammeraten Marcus Berg. Uheldigvis for Alexander Isak og Sverige sparkede angrebskollegaen dog over mål. Kort efter lavede den talentfulde svensker også en flot tunnel, og det var alt i alt en flot kamp fra angriberen, der stod for højdepunkterne i en halvkedelig kamp.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner