Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)
Kampens bedste
Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.
Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.
Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.
Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.
Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Vil have ham væk fra FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
FCM ansætter ny topboss
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
