Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  





TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Afslører: FCK ringede aldrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-spiller får fem karantænedage

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber

Ecuador – Tyskland

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber