Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent