Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!