Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)
Kampens bedste
Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.
Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.
Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.
Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.
Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
