Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Benhård Brian Riemer-melding

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

I svime over Morten Hjulmand

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Liverpool vender dobbeltopgøret

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Presset træner vil rotere mod FCM

Stjerner rammer eksklusiv klub

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut