Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  






Helt på røven over Victor Froholdt




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Klar besked til danske debutanter

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Divisionsforeningen med markant udmelding

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!