Bedst og værst: Kedelige svenskere på vej videre

Vi har zoomet ind på fredagens tidlige EM-kamp mellem Sverige og Slovakiet i gruppe E.



Sverige – Slovakiet 1-0 (0-0)
1-0 Emil Forsberg, straffespark (77′)

Kampens bedste

Sverige
Vores svenske naboer spillede ikke en særlig blændende fodboldkamp, og det var mere held end forstand, at Robin Quaison med 13 minutter igen pludselig var alene med Martin Dubravka og fik tilkæmpet sig et kampafgørende straffespark. Svenskerne skal dog roses for med særligt en halv time igen at intensivere presset og opsøge heldet. Alexander Isak var et lyspunkt – ligesom han var det mod Spanien i runde 1. Real Sociadad-angriberen var en trussel ad flere omgange og stod for flere flotte detaljer undervejs. Matchvinder Emil Forsberg spillede også en flot kamp for svenskerne.

Slovakiet
Slovakiet kom for at spille uafgjort og bringe sig et stort skridt nærmere avancement fra gruppen. Og langt hen ad vejen så det også ud til, at det ville lykkedes. Slovakkerne forsvarede sig fint, men havde ikke store ambitioner fremad banen. Med straffesparket til Sverige og den efterfølgende scoring måtte Slovakiet til sidst komme mere frem på banen, og det lykkedes da også at få etableret et pres til sidst. Martin Dubravka stod længe til at blive dagens mand med flere flotte redninger, men når man begår et kampafgørende straffespark, kan man ikke få den pris. Den må derfor i stedet gå til midterforsvar Milan Skriniar, der holdt fint sammen på det slovakiske forsvar.

Kampens værste
18 kampe skulle der spilles, før at EM i denne kamp nummer 19 fik sin første regulære langgaber. Med en halv time igen fik vi et par chancer, men særligt i den første time var kampen en ufattelig chancefattig affære og foregik i et meget lavt tempo. Man sad til tider med følelsen af, at de to hold kunne spille i dagevis uden at score, og det var derfor ikke overraskende en tilfældighed, der med et kvarters tid igen førte til, at Sverige fik tilkæmpet sig et straffespark.

Sverige vinder kampen, og man kan ikke tage fra vores nordiske naboer, at de står med fire point efter de første to kampe. De har tilgengæld også været involveret i to af de mest kedelige i denne turnering. De kæmper flot, og de skal også roses for at steppe op til sidst – men det er altså et kedeligt fodboldhold.

Kampens detalje
Alexander Isak lyste op i en kedelig fodboldkamp i Skt. Petersborg denne varme fredag eftermiddag. Højdepunktet kom med 20 minutter tilbage af opgøret, hvor den 21-årige angriber modtog bolden på midten af banen og driblede fire-fem slovakkere, inden at han fra kanten af feltet trykkede af mod mål og kun var en fin redning fra Dubravka fra en af EM’s flotteste scoringer.  





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Sendt hjem fra FC København-træning

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ser I med, Brøndby?

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Joakim Mæhle åbner op

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Cypern moser Moldova

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…