Tyrkiet – Italien 0-3 (0-0)
Merih Demiral selvmål, 0-1 (53.)
Ciro Immobile, 0-2 (66.)
Lorenzo Insigne, 0-3 (79.)
Kampens bedste
Tyrkiet
Tyrkerne stod langt tilbage på egen banehalvdel i store dele af kampen og satsede på at ramme italienerne på kontraangreb. Det lykkedes ikke ofte, så det var ikke de offensive profiler, der strålede. I stedet var målmand Ugurcan Cakir velspillende inde på stregen. Trabzonspor-keeperen diskede op med flere fine redninger, og han var uden skyld i Italiens to første mål. Han var dog ikke fejlfri, og han fejlede i forbindelse med det tredje mål. Om ikke andet var der ingen bedre end Ugurcan Cakir hos tyrkerne.
Italien
På Italiens hjemmebane i Rom skulle Roberto Mancinis hold bruge en halvleg på at komme op i gear, inden de i anden halvleg for alvor løftede niveauet. Her begyndte spillere som Dominco Berardi, Manuel Locatelli, Jorginho, Ciro Immobile og flere at visse klassen, og så var der ganske enkelt klasseforskel på holdene.
Leonardo Spinazzola spillede imidlertid en hel god kamp, hvor han konstant kom godt med frem i det offensive, og af den grund tager han prisen foran holdkammeraterne. Den 28-årige venstre back har måske også en lille fordel, i og med at Stadio Olimpico også er hans hjemmebane, når han trækker i Roma-trøjen til daglig.
Kampens værste
Det var slet ingen stor præstation fra Tyrkiet, og flere af de største profiler skuffede. Leicester-stopperen Caglar Soyuncu havde en skuffende aften med boldtab og indgreb med manglende kvalitet, og heller ikke AC Milans kreatør Hakan Calhanoglu fik gjort noget væsen af sig.
Kampens detalje
Det var et lidt mærkværdigt optrin, da kampbolden skulle ind på banen. Normalt tager dommeren den blot under armen og med ind på banen, men sådan var det altså ikke ved EM-åbningskampen. I stedet blev bolden lagt i en fjernstyret bil, som kørte ind og afleverede bolden på midten af banen. Det var formentlig et led i en sponsoraftale, men det var nu stadig et specielt syn.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
