Tyrkiet – Italien 0-3 (0-0)
Merih Demiral selvmål, 0-1 (53.)
Ciro Immobile, 0-2 (66.)
Lorenzo Insigne, 0-3 (79.)
Kampens bedste
Tyrkiet
Tyrkerne stod langt tilbage på egen banehalvdel i store dele af kampen og satsede på at ramme italienerne på kontraangreb. Det lykkedes ikke ofte, så det var ikke de offensive profiler, der strålede. I stedet var målmand Ugurcan Cakir velspillende inde på stregen. Trabzonspor-keeperen diskede op med flere fine redninger, og han var uden skyld i Italiens to første mål. Han var dog ikke fejlfri, og han fejlede i forbindelse med det tredje mål. Om ikke andet var der ingen bedre end Ugurcan Cakir hos tyrkerne.
Italien
På Italiens hjemmebane i Rom skulle Roberto Mancinis hold bruge en halvleg på at komme op i gear, inden de i anden halvleg for alvor løftede niveauet. Her begyndte spillere som Dominco Berardi, Manuel Locatelli, Jorginho, Ciro Immobile og flere at visse klassen, og så var der ganske enkelt klasseforskel på holdene.
Leonardo Spinazzola spillede imidlertid en hel god kamp, hvor han konstant kom godt med frem i det offensive, og af den grund tager han prisen foran holdkammeraterne. Den 28-årige venstre back har måske også en lille fordel, i og med at Stadio Olimpico også er hans hjemmebane, når han trækker i Roma-trøjen til daglig.
Kampens værste
Det var slet ingen stor præstation fra Tyrkiet, og flere af de største profiler skuffede. Leicester-stopperen Caglar Soyuncu havde en skuffende aften med boldtab og indgreb med manglende kvalitet, og heller ikke AC Milans kreatør Hakan Calhanoglu fik gjort noget væsen af sig.
Kampens detalje
Det var et lidt mærkværdigt optrin, da kampbolden skulle ind på banen. Normalt tager dommeren den blot under armen og med ind på banen, men sådan var det altså ikke ved EM-åbningskampen. I stedet blev bolden lagt i en fjernstyret bil, som kørte ind og afleverede bolden på midten af banen. Det var formentlig et led i en sponsoraftale, men det var nu stadig et specielt syn.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
