Bedst og værst: Klasseforskel i EM-premieren

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Tyrkiet og Italien.



Tyrkiet – Italien 0-3 (0-0)
Merih Demiral selvmål, 0-1 (53.)
Ciro Immobile, 0-2 (66.)
Lorenzo Insigne, 0-3 (79.)

Kampens bedste

Tyrkiet

Tyrkerne stod langt tilbage på egen banehalvdel i store dele af kampen og satsede på at ramme italienerne på kontraangreb. Det lykkedes ikke ofte, så det var ikke de offensive profiler, der strålede. I stedet var målmand Ugurcan Cakir velspillende inde på stregen. Trabzonspor-keeperen diskede op med flere fine redninger, og han var uden skyld i Italiens to første mål. Han var dog ikke fejlfri, og han fejlede i forbindelse med det tredje mål. Om ikke andet var der ingen bedre end Ugurcan Cakir hos tyrkerne. 

Italien
På Italiens hjemmebane i Rom skulle Roberto Mancinis hold bruge en halvleg på at komme op i gear, inden de i anden halvleg for alvor løftede niveauet. Her begyndte spillere som Dominco Berardi, Manuel Locatelli, Jorginho, Ciro Immobile og flere at visse klassen, og så var der ganske enkelt klasseforskel på holdene. 

Leonardo Spinazzola spillede imidlertid en hel god kamp, hvor han konstant kom godt med frem i det offensive, og af den grund tager han prisen foran holdkammeraterne. Den 28-årige venstre back har måske også en lille fordel, i og med at Stadio Olimpico også er hans hjemmebane, når han trækker i Roma-trøjen til daglig.

Kampens værste
Det var slet ingen stor præstation fra Tyrkiet, og flere af de største profiler skuffede. Leicester-stopperen Caglar Soyuncu havde en skuffende aften med boldtab og indgreb med manglende kvalitet, og heller ikke AC Milans kreatør Hakan Calhanoglu fik gjort noget væsen af sig.

Kampens detalje
Det var et lidt mærkværdigt optrin, da kampbolden skulle ind på banen. Normalt tager dommeren den blot under armen og med ind på banen, men sådan var det altså ikke ved EM-åbningskampen. I stedet blev bolden lagt i en fjernstyret bil, som kørte ind og afleverede bolden på midten af banen. Det var formentlig et led i en sponsoraftale, men det var nu stadig et specielt syn. 





Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Et skridt tættere Englands største stadion

Portugal – Usbekistan

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

Panama – Kroatien

Colombia – DR Congo