Bedst og værst: Kom Depay endelig igang?

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Holland og Østrig i gruppe C.



Holland – Østrig 2-0 (1-0)

1-0 Memphis Depay (11.) 
2-0 Denzel Dumfries (67.)

Kampens bedste

Holland

Memphis Depay blev afgørende for hollænderne, og hans havde oftest foden med i de situationer, hvor Holland blev farlige. Han har ikke for alvor spillet sig ind i turneringen endnu, men hvis han kan bygge videre på indsatsen mod Østrig, så venter der nordmakedonerne en hård opgave. Denzel Dumfries er også værd at nævne, når han fremtvinger et straffespark og scorer for anden kamp i træk. Et sandt løbemonster.

Østrig

Østrig ligner bestemt ikke et hold, der har noget at gøre ved det her EM, medmindre modstanderen hedder Nordmakedonien. En totalt energiforladt indsats fra ellers teknisk stærke spillere som David Alaba og Marcel Sabitzer. Christoph Baumgartner stod for østrigernes største chance, hvilket måske ikke siger så meget, men fortjener at blive nævnt.

Kampens detalje

Østrigs målmand Daniel Bachmann holdt østrigerne inde i kampen med en flot redning efter en times spil, da Stefan de Vrij tæt under mål fik panden på bolden. Ganske vist sad bolden tæt på målmanden, mens han viste hurtige reaktionsevner og fik afværget situationen. Han gættede også, hvilken side Memphis Depay sparkede i på straffesparket ved 1-0-scoringen, men han havde nok aldrig taget den alligevel.

Kampens værste

David Alaba og Memphis Depay må selv slås om, hvem der skal løbe med den endelige titel som kampens værste. Davide Alaba begik et klodset straffespark ved at træde Denzel Dumfries over tæerne på lige akkurat inde i feltet. Omvendt skylder Depay sine hollandske holdkammerater en omgang for sin giga-afbrænder kort før pausen. Han skulle blot sætte en inderside på bolden tæt på mål, men bolden røg i stedet langt over. 







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Knuser Silkeborg i afskedskamp



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

OB slutter sæsonen med et nederlag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Sønderjyske – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Transferbombe i Real Madrid?

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

AGF – Viborg FF

FC København slagter Randers

FC Midtjylland – Brøndby IF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med