Wales – Schweiz 1-1 (0-0)
Brel Embolo 0-1 (49)
Kieffer Moore 1-1 (74)
Kampens bedste
Wales
Danny Ward havde en yderst travl eftermiddag og diskede op med flere store redninger, der holdt mandskabet inde i kampen. Og det lønnede sig så endda rigtigt meget, da Moore med et kvarter igen kunne sende udligningen i nettet.
Havde det ikke været for Danny Ward, havde Wales været helt uden af kampen allerede inden pausen. En klart stærk præstation af målmanden, der normalt ikke får meget spilletid, da Kasper Schmeichel er et sikkert førstevalg i Leicester.
Schweiz
Brel Embolo var bedste mand før pausen, hvor det fysiske pragteksemplar gang på gang voldte det walisiske forsvars. Flere gange var han tæt på, og derfor var det da også helt efter bogen, at det var ham, der sendte Schweiz foran kort efter pausen på hovedstød efter et af de mange hjørnespark.
Inden scorigen pressede han Ward frem til en stor redning, og med lidt mere held og skarphed kunne Embolo sådan set sagtens være gået fra banen som hattrick-helt. Var skarp til det sidste, og var naturliugvis også med i situationerne, da Schweiz flere gange til sidst var tæt på.
Kampens værste
Det er muligt, at de lokale walisiske bedømmere vil finde andre end Gareth Bale som den værste på banen, men når man er så vigtig en spiller og den soleklart største profil, er det ikke for meget at forlange mere end det, Bale kom med i EM-åbneren.
Alt for mange fejl-afleveringer og ikke noget, der mindede om chanceskabende initiativer -bortset fra et skarpt slået frispark i 1. halvleg. Naturlugvis havde Schwiez stort fokus på Bale, men at han slet ikke fik vist noget mere vildskab og farlighed – det er ikke godkendt
Kampens detalje
Kampen var ikke mange minutter gammel, da Fabian Schär var lusket med frem på et hjørnespark og var ganske tæt på et føringsmål, da han bag om benet afsluttede det halvflade spark fra hjørnet af banen. Kun en fremragende refleksredning fra Danny Ward i Wales-målet forhindrede scoringen.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
