Bedst og værst: Kunne have lavet hattrick – men ak

Schweiz og Wales delte i lørdagens tidlige opgør – få her bedste og værste præstationer i kampen



Wales – Schweiz  1-1 (0-0)
Brel Embolo 0-1 (49)
Kieffer Moore 1-1 (74)

Kampens bedste
Wales

Danny Ward havde en yderst travl eftermiddag og diskede op med flere store redninger, der holdt mandskabet inde i kampen. Og det lønnede sig så endda rigtigt meget, da Moore med et kvarter igen kunne sende udligningen i nettet.

Havde det ikke været for Danny Ward, havde Wales været helt uden af kampen allerede inden pausen. En klart stærk præstation af målmanden, der normalt ikke får meget spilletid, da Kasper Schmeichel er et sikkert førstevalg i Leicester.

Schweiz
Brel Embolo var bedste mand før pausen, hvor det fysiske pragteksemplar gang på gang voldte det walisiske forsvars. Flere gange var han tæt på, og derfor var det da også helt efter bogen, at det var ham, der sendte Schweiz foran kort efter pausen på hovedstød efter et af de mange hjørnespark.

Inden scorigen pressede han Ward frem til en stor redning, og med lidt mere held og skarphed kunne Embolo sådan set sagtens være gået fra banen som hattrick-helt. Var skarp til det sidste, og var naturliugvis også med i situationerne, da Schweiz flere gange til sidst var tæt på.

Kampens værste
Det er muligt, at de lokale walisiske bedømmere vil finde andre end Gareth Bale som den værste på banen, men når man er så vigtig en spiller og den soleklart største profil, er det ikke for meget at forlange mere end det, Bale kom med i EM-åbneren.

Alt for mange fejl-afleveringer og ikke noget, der mindede om chanceskabende initiativer -bortset fra et skarpt slået frispark i 1. halvleg. Naturlugvis havde Schwiez stort fokus på Bale, men at han slet ikke fik vist noget mere vildskab og farlighed – det er ikke godkendt


Kampens detalje
Kampen var ikke mange minutter gammel, da Fabian Schär var lusket med frem på et hjørnespark og var ganske tæt på et føringsmål, da han bag om benet afsluttede det halvflade spark fra hjørnet af banen. Kun en fremragende refleksredning fra Danny Ward i Wales-målet forhindrede scoringen.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK