Bedst og værst: Kunne have lavet hattrick – men ak

Schweiz og Wales delte i lørdagens tidlige opgør – få her bedste og værste præstationer i kampen



Wales – Schweiz  1-1 (0-0)
Brel Embolo 0-1 (49)
Kieffer Moore 1-1 (74)

Kampens bedste
Wales

Danny Ward havde en yderst travl eftermiddag og diskede op med flere store redninger, der holdt mandskabet inde i kampen. Og det lønnede sig så endda rigtigt meget, da Moore med et kvarter igen kunne sende udligningen i nettet.

Havde det ikke været for Danny Ward, havde Wales været helt uden af kampen allerede inden pausen. En klart stærk præstation af målmanden, der normalt ikke får meget spilletid, da Kasper Schmeichel er et sikkert førstevalg i Leicester.

Schweiz
Brel Embolo var bedste mand før pausen, hvor det fysiske pragteksemplar gang på gang voldte det walisiske forsvars. Flere gange var han tæt på, og derfor var det da også helt efter bogen, at det var ham, der sendte Schweiz foran kort efter pausen på hovedstød efter et af de mange hjørnespark.

Inden scorigen pressede han Ward frem til en stor redning, og med lidt mere held og skarphed kunne Embolo sådan set sagtens være gået fra banen som hattrick-helt. Var skarp til det sidste, og var naturliugvis også med i situationerne, da Schweiz flere gange til sidst var tæt på.

Kampens værste
Det er muligt, at de lokale walisiske bedømmere vil finde andre end Gareth Bale som den værste på banen, men når man er så vigtig en spiller og den soleklart største profil, er det ikke for meget at forlange mere end det, Bale kom med i EM-åbneren.

Alt for mange fejl-afleveringer og ikke noget, der mindede om chanceskabende initiativer -bortset fra et skarpt slået frispark i 1. halvleg. Naturlugvis havde Schwiez stort fokus på Bale, men at han slet ikke fik vist noget mere vildskab og farlighed – det er ikke godkendt


Kampens detalje
Kampen var ikke mange minutter gammel, da Fabian Schär var lusket med frem på et hjørnespark og var ganske tæt på et føringsmål, da han bag om benet afsluttede det halvflade spark fra hjørnet af banen. Kun en fremragende refleksredning fra Danny Ward i Wales-målet forhindrede scoringen.





FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Australien – Egypten

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Et ‘angreb’ på Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge