Bedst og værst: Kunne have lavet hattrick – men ak

Schweiz og Wales delte i lørdagens tidlige opgør – få her bedste og værste præstationer i kampen



Wales – Schweiz  1-1 (0-0)
Brel Embolo 0-1 (49)
Kieffer Moore 1-1 (74)

Kampens bedste
Wales

Danny Ward havde en yderst travl eftermiddag og diskede op med flere store redninger, der holdt mandskabet inde i kampen. Og det lønnede sig så endda rigtigt meget, da Moore med et kvarter igen kunne sende udligningen i nettet.

Havde det ikke været for Danny Ward, havde Wales været helt uden af kampen allerede inden pausen. En klart stærk præstation af målmanden, der normalt ikke får meget spilletid, da Kasper Schmeichel er et sikkert førstevalg i Leicester.

Schweiz
Brel Embolo var bedste mand før pausen, hvor det fysiske pragteksemplar gang på gang voldte det walisiske forsvars. Flere gange var han tæt på, og derfor var det da også helt efter bogen, at det var ham, der sendte Schweiz foran kort efter pausen på hovedstød efter et af de mange hjørnespark.

Inden scorigen pressede han Ward frem til en stor redning, og med lidt mere held og skarphed kunne Embolo sådan set sagtens være gået fra banen som hattrick-helt. Var skarp til det sidste, og var naturliugvis også med i situationerne, da Schweiz flere gange til sidst var tæt på.

Kampens værste
Det er muligt, at de lokale walisiske bedømmere vil finde andre end Gareth Bale som den værste på banen, men når man er så vigtig en spiller og den soleklart største profil, er det ikke for meget at forlange mere end det, Bale kom med i EM-åbneren.

Alt for mange fejl-afleveringer og ikke noget, der mindede om chanceskabende initiativer -bortset fra et skarpt slået frispark i 1. halvleg. Naturlugvis havde Schwiez stort fokus på Bale, men at han slet ikke fik vist noget mere vildskab og farlighed – det er ikke godkendt


Kampens detalje
Kampen var ikke mange minutter gammel, da Fabian Schär var lusket med frem på et hjørnespark og var ganske tæt på et føringsmål, da han bag om benet afsluttede det halvflade spark fra hjørnet af banen. Kun en fremragende refleksredning fra Danny Ward i Wales-målet forhindrede scoringen.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nu er der nyt om Mads Roerslev