Bedst og værst: Locatelli ejede kampen

Italien er videre ved EM efter en sejr på 3-0 over Schweiz. Tipsbladet.dk ser nærmere på kampen her.



Italien – Schweiz 3-0 (1-0)
1-0 Manuel Locatelli (26.)
2-0 Manuel Locatelli (52.)
3-0 Ciro Immobile (88.)

Kampens bedste:

Italien:
Denne kamp tilhørte Manuel Locatelli og ingen anden. De to scoringer gør det sådan set alene, men han kommer nok aldrig til at glemme den kamp, selvom der godt kan komme ligeså store kampe for ham. Han var den største på banen fra sin position på midtbanen. Blev skiftet ud til sidste i kampen med helt fortjente stående klapsalver.

Derudover skal oplæggeren til 1-0-målet – holdkammeraten fra Sassuolo – Domenico Berardi, og den højrefodede og offensivt indstillede venstreback Spinazzola ligeledes gjorde sig særdeles godt bemærket i kampen. Immobile skal også nævnes for sit mål.

Schweiz:
Det lignede godt nok, at Granit Xhaka havde tabt et væddemål af en slags med sit afblegede hår, men han var alligevel godt kørende i opgøret. Dog ikke det helt vilde fra midtbanespillerens side.

Indskiftede Steven Zuber havde desuden også en del fine aktioner, som var med til at sætte lidt gang i schweizernes spil, som ellers ofte blev lukket helt ned af italienernes forsvarseksperter.

Kampens værste:
Der var mange af Schweiz’ spillere, som kom til at se dårlige ud, og en af dem, som var meget udfordret var højrebacken Kevin Mbabu, men der er også en spiller som Breel Embolo, som virker som et fremmedlegeme til tider.

Kampens detalje:
Målet til 1-0 var tæt på kunst. Først spiller Locatelli en bold fra midten af banen ud til Berardi på kanten – uden bolden rører jorden. Dernæst tager Berardi bolden frem og spiller en stormende Locatelli fri foran mål. Bum. Sådan skal det gøres. Målet kan ses øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Jakob Poulsen uddeler topkarakter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Efter to måneders tørke: Højlund lyner