Bedst og værst: Locatelli ejede kampen

Italien er videre ved EM efter en sejr på 3-0 over Schweiz. Tipsbladet.dk ser nærmere på kampen her.



Italien – Schweiz 3-0 (1-0)
1-0 Manuel Locatelli (26.)
2-0 Manuel Locatelli (52.)
3-0 Ciro Immobile (88.)

Kampens bedste:

Italien:
Denne kamp tilhørte Manuel Locatelli og ingen anden. De to scoringer gør det sådan set alene, men han kommer nok aldrig til at glemme den kamp, selvom der godt kan komme ligeså store kampe for ham. Han var den største på banen fra sin position på midtbanen. Blev skiftet ud til sidste i kampen med helt fortjente stående klapsalver.

Derudover skal oplæggeren til 1-0-målet – holdkammeraten fra Sassuolo – Domenico Berardi, og den højrefodede og offensivt indstillede venstreback Spinazzola ligeledes gjorde sig særdeles godt bemærket i kampen. Immobile skal også nævnes for sit mål.

Schweiz:
Det lignede godt nok, at Granit Xhaka havde tabt et væddemål af en slags med sit afblegede hår, men han var alligevel godt kørende i opgøret. Dog ikke det helt vilde fra midtbanespillerens side.

Indskiftede Steven Zuber havde desuden også en del fine aktioner, som var med til at sætte lidt gang i schweizernes spil, som ellers ofte blev lukket helt ned af italienernes forsvarseksperter.

Kampens værste:
Der var mange af Schweiz’ spillere, som kom til at se dårlige ud, og en af dem, som var meget udfordret var højrebacken Kevin Mbabu, men der er også en spiller som Breel Embolo, som virker som et fremmedlegeme til tider.

Kampens detalje:
Målet til 1-0 var tæt på kunst. Først spiller Locatelli en bold fra midten af banen ud til Berardi på kanten – uden bolden rører jorden. Dernæst tager Berardi bolden frem og spiller en stormende Locatelli fri foran mål. Bum. Sådan skal det gøres. Målet kan ses øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup