Bedst og værst: Locatelli ejede kampen

Italien er videre ved EM efter en sejr på 3-0 over Schweiz. Tipsbladet.dk ser nærmere på kampen her.



Italien – Schweiz 3-0 (1-0)
1-0 Manuel Locatelli (26.)
2-0 Manuel Locatelli (52.)
3-0 Ciro Immobile (88.)

Kampens bedste:

Italien:
Denne kamp tilhørte Manuel Locatelli og ingen anden. De to scoringer gør det sådan set alene, men han kommer nok aldrig til at glemme den kamp, selvom der godt kan komme ligeså store kampe for ham. Han var den største på banen fra sin position på midtbanen. Blev skiftet ud til sidste i kampen med helt fortjente stående klapsalver.

Derudover skal oplæggeren til 1-0-målet – holdkammeraten fra Sassuolo – Domenico Berardi, og den højrefodede og offensivt indstillede venstreback Spinazzola ligeledes gjorde sig særdeles godt bemærket i kampen. Immobile skal også nævnes for sit mål.

Schweiz:
Det lignede godt nok, at Granit Xhaka havde tabt et væddemål af en slags med sit afblegede hår, men han var alligevel godt kørende i opgøret. Dog ikke det helt vilde fra midtbanespillerens side.

Indskiftede Steven Zuber havde desuden også en del fine aktioner, som var med til at sætte lidt gang i schweizernes spil, som ellers ofte blev lukket helt ned af italienernes forsvarseksperter.

Kampens værste:
Der var mange af Schweiz’ spillere, som kom til at se dårlige ud, og en af dem, som var meget udfordret var højrebacken Kevin Mbabu, men der er også en spiller som Breel Embolo, som virker som et fremmedlegeme til tider.

Kampens detalje:
Målet til 1-0 var tæt på kunst. Først spiller Locatelli en bold fra midten af banen ud til Berardi på kanten – uden bolden rører jorden. Dernæst tager Berardi bolden frem og spiller en stormende Locatelli fri foran mål. Bum. Sådan skal det gøres. Målet kan ses øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Skifter til Rangers

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub