Bedst og værst: Locatelli ejede kampen

Italien er videre ved EM efter en sejr på 3-0 over Schweiz. Tipsbladet.dk ser nærmere på kampen her.



Italien – Schweiz 3-0 (1-0)
1-0 Manuel Locatelli (26.)
2-0 Manuel Locatelli (52.)
3-0 Ciro Immobile (88.)

Kampens bedste:

Italien:
Denne kamp tilhørte Manuel Locatelli og ingen anden. De to scoringer gør det sådan set alene, men han kommer nok aldrig til at glemme den kamp, selvom der godt kan komme ligeså store kampe for ham. Han var den største på banen fra sin position på midtbanen. Blev skiftet ud til sidste i kampen med helt fortjente stående klapsalver.

Derudover skal oplæggeren til 1-0-målet – holdkammeraten fra Sassuolo – Domenico Berardi, og den højrefodede og offensivt indstillede venstreback Spinazzola ligeledes gjorde sig særdeles godt bemærket i kampen. Immobile skal også nævnes for sit mål.

Schweiz:
Det lignede godt nok, at Granit Xhaka havde tabt et væddemål af en slags med sit afblegede hår, men han var alligevel godt kørende i opgøret. Dog ikke det helt vilde fra midtbanespillerens side.

Indskiftede Steven Zuber havde desuden også en del fine aktioner, som var med til at sætte lidt gang i schweizernes spil, som ellers ofte blev lukket helt ned af italienernes forsvarseksperter.

Kampens værste:
Der var mange af Schweiz’ spillere, som kom til at se dårlige ud, og en af dem, som var meget udfordret var højrebacken Kevin Mbabu, men der er også en spiller som Breel Embolo, som virker som et fremmedlegeme til tider.

Kampens detalje:
Målet til 1-0 var tæt på kunst. Først spiller Locatelli en bold fra midten af banen ud til Berardi på kanten – uden bolden rører jorden. Dernæst tager Berardi bolden frem og spiller en stormende Locatelli fri foran mål. Bum. Sådan skal det gøres. Målet kan ses øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’