Finland – Rusland 0-1 (0-1)
Aleksey Miranchuk, 0-1 (45.)
Kampens bedste
Finland
Glen Kamara var en stor mundfuld for den russiske midtbane i dagens kamp. Finland havde det i store dele af kampen fint med at stå lavt og true på kontra, og her var Rangers-midtbanespilleren farlig. Han havde et godt drev med bolden og slog flere skarpe afleveringer, som satte gang i angreb.
Rusland
Flere offensive spillere fra Rusland gjorde det fint i onsdagens kamp, og Artem Dzyuba var den bedste af dem. Den stærke russiske kaptajn kom godt nok ikke på måltavlen, men han var konstant chanceskabende og gjorde livet surt for finnerne med sin duelstyrke.
Kampens værste
Der var ikke nogen spillere, der virkelig spillede en dårlig kamp, så kampens værste var i stedet situationen vedrørende Mario Fernandes. Den russisk-brasilianske højre back kom galt afsted i forbindelse med en hovedstødsduel, hvor han landede hårdt. Han måtte efterfølgende bæres ud på en båre, og det var ikke rare billeder. Vi må håbe, at der ikke er tale om en alvorlig skade.
Kampens detalje
Først og fremmest skal det nævnes, at finnerne leverede en flot hilsen til Christian Eriksen inden opgøret. Her gik de finske landsholdsspillere nemlig på banen til kampen mod Rusland iført trøjer med teksten “Get well Christian”. Det var fint at se. Se et billede af trøjerne nedenfor.
Inden for kridtstregerne var der også en smuk detalje i første halvlegs slutminutter, og den stod russiske Aleksey Miranchuk for. Midtbanespilleren fra Atalanta viste enorm ro, teknisk kvalitet og godt fodarbejde, da han fik driblet ind i boksen og krøllet bolden over i det fjerne hjørne forbi Lukas Hradecky.
Den scoring, som blev kampafgørende, glæder de sig nok også over i den danske landsholdslejr. Det giver nemlig Danmark de bedste muligheder for at snuppe andenpladsen i gruppen. Danmarks skal “blot” undgå et stort nederlag til Belgien og slå Rusland, mens belgierne skal vinde deres sidste gruppekamp mod Finland.
— Huuhkajat (@Huuhkajat) June 16, 2021
@ChrisEriksen8
The Huuhkajat sends the warmest greetings to you and your loved ones! #Huuhkajat #EURO2020 #FINRUS #MeOlemmeSuomi #WeAreFinland @dbulandshold pic.twitter.com/yYFp6TipP3
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
