Finland – Rusland 0-1 (0-1)
Aleksey Miranchuk, 0-1 (45.)
Kampens bedste
Finland
Glen Kamara var en stor mundfuld for den russiske midtbane i dagens kamp. Finland havde det i store dele af kampen fint med at stå lavt og true på kontra, og her var Rangers-midtbanespilleren farlig. Han havde et godt drev med bolden og slog flere skarpe afleveringer, som satte gang i angreb.
Rusland
Flere offensive spillere fra Rusland gjorde det fint i onsdagens kamp, og Artem Dzyuba var den bedste af dem. Den stærke russiske kaptajn kom godt nok ikke på måltavlen, men han var konstant chanceskabende og gjorde livet surt for finnerne med sin duelstyrke.
Kampens værste
Der var ikke nogen spillere, der virkelig spillede en dårlig kamp, så kampens værste var i stedet situationen vedrørende Mario Fernandes. Den russisk-brasilianske højre back kom galt afsted i forbindelse med en hovedstødsduel, hvor han landede hårdt. Han måtte efterfølgende bæres ud på en båre, og det var ikke rare billeder. Vi må håbe, at der ikke er tale om en alvorlig skade.
Kampens detalje
Først og fremmest skal det nævnes, at finnerne leverede en flot hilsen til Christian Eriksen inden opgøret. Her gik de finske landsholdsspillere nemlig på banen til kampen mod Rusland iført trøjer med teksten “Get well Christian”. Det var fint at se. Se et billede af trøjerne nedenfor.
Inden for kridtstregerne var der også en smuk detalje i første halvlegs slutminutter, og den stod russiske Aleksey Miranchuk for. Midtbanespilleren fra Atalanta viste enorm ro, teknisk kvalitet og godt fodarbejde, da han fik driblet ind i boksen og krøllet bolden over i det fjerne hjørne forbi Lukas Hradecky.
Den scoring, som blev kampafgørende, glæder de sig nok også over i den danske landsholdslejr. Det giver nemlig Danmark de bedste muligheder for at snuppe andenpladsen i gruppen. Danmarks skal “blot” undgå et stort nederlag til Belgien og slå Rusland, mens belgierne skal vinde deres sidste gruppekamp mod Finland.
— Huuhkajat (@Huuhkajat) June 16, 2021
@ChrisEriksen8
The Huuhkajat sends the warmest greetings to you and your loved ones! #Huuhkajat #EURO2020 #FINRUS #MeOlemmeSuomi #WeAreFinland @dbulandshold pic.twitter.com/yYFp6TipP3
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AaB dæmper superligaforventninger
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
