Finland – Rusland 0-1 (0-1)
Aleksey Miranchuk, 0-1 (45.)
Kampens bedste
Finland
Glen Kamara var en stor mundfuld for den russiske midtbane i dagens kamp. Finland havde det i store dele af kampen fint med at stå lavt og true på kontra, og her var Rangers-midtbanespilleren farlig. Han havde et godt drev med bolden og slog flere skarpe afleveringer, som satte gang i angreb.
Rusland
Flere offensive spillere fra Rusland gjorde det fint i onsdagens kamp, og Artem Dzyuba var den bedste af dem. Den stærke russiske kaptajn kom godt nok ikke på måltavlen, men han var konstant chanceskabende og gjorde livet surt for finnerne med sin duelstyrke.
Kampens værste
Der var ikke nogen spillere, der virkelig spillede en dårlig kamp, så kampens værste var i stedet situationen vedrørende Mario Fernandes. Den russisk-brasilianske højre back kom galt afsted i forbindelse med en hovedstødsduel, hvor han landede hårdt. Han måtte efterfølgende bæres ud på en båre, og det var ikke rare billeder. Vi må håbe, at der ikke er tale om en alvorlig skade.
Kampens detalje
Først og fremmest skal det nævnes, at finnerne leverede en flot hilsen til Christian Eriksen inden opgøret. Her gik de finske landsholdsspillere nemlig på banen til kampen mod Rusland iført trøjer med teksten “Get well Christian”. Det var fint at se. Se et billede af trøjerne nedenfor.
Inden for kridtstregerne var der også en smuk detalje i første halvlegs slutminutter, og den stod russiske Aleksey Miranchuk for. Midtbanespilleren fra Atalanta viste enorm ro, teknisk kvalitet og godt fodarbejde, da han fik driblet ind i boksen og krøllet bolden over i det fjerne hjørne forbi Lukas Hradecky.
Den scoring, som blev kampafgørende, glæder de sig nok også over i den danske landsholdslejr. Det giver nemlig Danmark de bedste muligheder for at snuppe andenpladsen i gruppen. Danmarks skal “blot” undgå et stort nederlag til Belgien og slå Rusland, mens belgierne skal vinde deres sidste gruppekamp mod Finland.
— Huuhkajat (@Huuhkajat) June 16, 2021
@ChrisEriksen8
The Huuhkajat sends the warmest greetings to you and your loved ones! #Huuhkajat #EURO2020 #FINRUS #MeOlemmeSuomi #WeAreFinland @dbulandshold pic.twitter.com/yYFp6TipP3
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
