Finland – Rusland 0-1 (0-1)
Aleksey Miranchuk, 0-1 (45.)
Kampens bedste
Finland
Glen Kamara var en stor mundfuld for den russiske midtbane i dagens kamp. Finland havde det i store dele af kampen fint med at stå lavt og true på kontra, og her var Rangers-midtbanespilleren farlig. Han havde et godt drev med bolden og slog flere skarpe afleveringer, som satte gang i angreb.
Rusland
Flere offensive spillere fra Rusland gjorde det fint i onsdagens kamp, og Artem Dzyuba var den bedste af dem. Den stærke russiske kaptajn kom godt nok ikke på måltavlen, men han var konstant chanceskabende og gjorde livet surt for finnerne med sin duelstyrke.
Kampens værste
Der var ikke nogen spillere, der virkelig spillede en dårlig kamp, så kampens værste var i stedet situationen vedrørende Mario Fernandes. Den russisk-brasilianske højre back kom galt afsted i forbindelse med en hovedstødsduel, hvor han landede hårdt. Han måtte efterfølgende bæres ud på en båre, og det var ikke rare billeder. Vi må håbe, at der ikke er tale om en alvorlig skade.
Kampens detalje
Først og fremmest skal det nævnes, at finnerne leverede en flot hilsen til Christian Eriksen inden opgøret. Her gik de finske landsholdsspillere nemlig på banen til kampen mod Rusland iført trøjer med teksten “Get well Christian”. Det var fint at se. Se et billede af trøjerne nedenfor.
Inden for kridtstregerne var der også en smuk detalje i første halvlegs slutminutter, og den stod russiske Aleksey Miranchuk for. Midtbanespilleren fra Atalanta viste enorm ro, teknisk kvalitet og godt fodarbejde, da han fik driblet ind i boksen og krøllet bolden over i det fjerne hjørne forbi Lukas Hradecky.
Den scoring, som blev kampafgørende, glæder de sig nok også over i den danske landsholdslejr. Det giver nemlig Danmark de bedste muligheder for at snuppe andenpladsen i gruppen. Danmarks skal “blot” undgå et stort nederlag til Belgien og slå Rusland, mens belgierne skal vinde deres sidste gruppekamp mod Finland.
— Huuhkajat (@Huuhkajat) June 16, 2021
@ChrisEriksen8
The Huuhkajat sends the warmest greetings to you and your loved ones! #Huuhkajat #EURO2020 #FINRUS #MeOlemmeSuomi #WeAreFinland @dbulandshold pic.twitter.com/yYFp6TipP3
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER
