Bendtner til landsholdet: Sig det nu som det er

Samtidig er der en kritik af det, som landsholdet har lavet forud for EM.



Danmark kom haltende fra land ved EM-slutrunden, da man måtte nøjes med 1-1 mod Slovenien i den første gruppekamp. Efter kampen har kritikken handlet om blandt andet det sene tidspunkt for den første udskiftning.

Kritikken er blevet affejet af landstræner Kasper Hjulmand, og det ærgrer den tidligere bomber for Danmark, Nicklas Bendtner, at man ikke bare erkender, hvordan det hænger sammen. Det fortæller han i sin podcast ‘Stolpe ind‘.

– Jeg kan heller ikke selv holde det ud. Problemet er, at når man har kærlighed til sine venner på holdet og sit land, og man så ikke kan gå ud og måske bare lægge sig fladt ned og sige, at den tager man på sig, siger han og fortsætter:

– I stedet for det der snakken udenom hele tiden. Det er jeg ikke stor tilhænger af. Lad os nu bare sige, hvordan det er – og hvordan det hænger sammen, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Når det kommer til landsholdets forhold til pressen, så undrer det ham, at man har brugt så meget tid på at lave klips med rettighedshavere, hvor man skal sidde og gætte landsholdssange og tale om hinanden.

– Jeg må også bare sige, at jeg føler, at de laver lidt samme fejl igen. Hvorfor skal pressen invitereres så meget ind? Hvorfor er det, at vi skal høre om alt muligt ligegyldigt pis. Lad os nu bare fokusere på fodbold, forklarer han.

Han mener dog, at det, som landsholdet lavede i Tivoli – med ham selv som deltager – var det eneste, som har været i orden at lave.

– Det synes jeg var fedt. Vi skulle ikke have lavet alt det der andet. Vi sender landsholdet afsted i Tivoli, og vi snakker fodbold, og så kan der komme lidt inde i Tivoli, hvor vi laver lidt sjov og giver noget tilbage til fansene, hvor vi er i et andet segment. Ikke alt det andet snot, fastslår Bendtner.

Næste opgave for Danmark er mod England, som spilles torsdag klokken 18.





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Paraguay – Frankrig

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen