Bendtner til landsholdet: Sig det nu som det er

Samtidig er der en kritik af det, som landsholdet har lavet forud for EM.



Danmark kom haltende fra land ved EM-slutrunden, da man måtte nøjes med 1-1 mod Slovenien i den første gruppekamp. Efter kampen har kritikken handlet om blandt andet det sene tidspunkt for den første udskiftning.

Kritikken er blevet affejet af landstræner Kasper Hjulmand, og det ærgrer den tidligere bomber for Danmark, Nicklas Bendtner, at man ikke bare erkender, hvordan det hænger sammen. Det fortæller han i sin podcast ‘Stolpe ind‘.

– Jeg kan heller ikke selv holde det ud. Problemet er, at når man har kærlighed til sine venner på holdet og sit land, og man så ikke kan gå ud og måske bare lægge sig fladt ned og sige, at den tager man på sig, siger han og fortsætter:

– I stedet for det der snakken udenom hele tiden. Det er jeg ikke stor tilhænger af. Lad os nu bare sige, hvordan det er – og hvordan det hænger sammen, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Når det kommer til landsholdets forhold til pressen, så undrer det ham, at man har brugt så meget tid på at lave klips med rettighedshavere, hvor man skal sidde og gætte landsholdssange og tale om hinanden.

– Jeg må også bare sige, at jeg føler, at de laver lidt samme fejl igen. Hvorfor skal pressen invitereres så meget ind? Hvorfor er det, at vi skal høre om alt muligt ligegyldigt pis. Lad os nu bare fokusere på fodbold, forklarer han.

Han mener dog, at det, som landsholdet lavede i Tivoli – med ham selv som deltager – var det eneste, som har været i orden at lave.

– Det synes jeg var fedt. Vi skulle ikke have lavet alt det der andet. Vi sender landsholdet afsted i Tivoli, og vi snakker fodbold, og så kan der komme lidt inde i Tivoli, hvor vi laver lidt sjov og giver noget tilbage til fansene, hvor vi er i et andet segment. Ikke alt det andet snot, fastslår Bendtner.

Næste opgave for Danmark er mod England, som spilles torsdag klokken 18.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Sydafrika – Sydkorea

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Køber ind i Barcelona