Bendtner til landsholdet: Sig det nu som det er

Samtidig er der en kritik af det, som landsholdet har lavet forud for EM.



Danmark kom haltende fra land ved EM-slutrunden, da man måtte nøjes med 1-1 mod Slovenien i den første gruppekamp. Efter kampen har kritikken handlet om blandt andet det sene tidspunkt for den første udskiftning.

Kritikken er blevet affejet af landstræner Kasper Hjulmand, og det ærgrer den tidligere bomber for Danmark, Nicklas Bendtner, at man ikke bare erkender, hvordan det hænger sammen. Det fortæller han i sin podcast ‘Stolpe ind‘.

– Jeg kan heller ikke selv holde det ud. Problemet er, at når man har kærlighed til sine venner på holdet og sit land, og man så ikke kan gå ud og måske bare lægge sig fladt ned og sige, at den tager man på sig, siger han og fortsætter:

– I stedet for det der snakken udenom hele tiden. Det er jeg ikke stor tilhænger af. Lad os nu bare sige, hvordan det er – og hvordan det hænger sammen, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Når det kommer til landsholdets forhold til pressen, så undrer det ham, at man har brugt så meget tid på at lave klips med rettighedshavere, hvor man skal sidde og gætte landsholdssange og tale om hinanden.

– Jeg må også bare sige, at jeg føler, at de laver lidt samme fejl igen. Hvorfor skal pressen invitereres så meget ind? Hvorfor er det, at vi skal høre om alt muligt ligegyldigt pis. Lad os nu bare fokusere på fodbold, forklarer han.

Han mener dog, at det, som landsholdet lavede i Tivoli – med ham selv som deltager – var det eneste, som har været i orden at lave.

– Det synes jeg var fedt. Vi skulle ikke have lavet alt det der andet. Vi sender landsholdet afsted i Tivoli, og vi snakker fodbold, og så kan der komme lidt inde i Tivoli, hvor vi laver lidt sjov og giver noget tilbage til fansene, hvor vi er i et andet segment. Ikke alt det andet snot, fastslår Bendtner.

Næste opgave for Danmark er mod England, som spilles torsdag klokken 18.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Gejst opvejer træthed for AGF

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC