Danmark kom haltende fra land ved EM-slutrunden, da man måtte nøjes med 1-1 mod Slovenien i den første gruppekamp. Efter kampen har kritikken handlet om blandt andet det sene tidspunkt for den første udskiftning.
Kritikken er blevet affejet af landstræner Kasper Hjulmand, og det ærgrer den tidligere bomber for Danmark, Nicklas Bendtner, at man ikke bare erkender, hvordan det hænger sammen. Det fortæller han i sin podcast ‘Stolpe ind‘.
– Jeg kan heller ikke selv holde det ud. Problemet er, at når man har kærlighed til sine venner på holdet og sit land, og man så ikke kan gå ud og måske bare lægge sig fladt ned og sige, at den tager man på sig, siger han og fortsætter:
– I stedet for det der snakken udenom hele tiden. Det er jeg ikke stor tilhænger af. Lad os nu bare sige, hvordan det er – og hvordan det hænger sammen, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Når det kommer til landsholdets forhold til pressen, så undrer det ham, at man har brugt så meget tid på at lave klips med rettighedshavere, hvor man skal sidde og gætte landsholdssange og tale om hinanden.
– Jeg må også bare sige, at jeg føler, at de laver lidt samme fejl igen. Hvorfor skal pressen invitereres så meget ind? Hvorfor er det, at vi skal høre om alt muligt ligegyldigt pis. Lad os nu bare fokusere på fodbold, forklarer han.
Han mener dog, at det, som landsholdet lavede i Tivoli – med ham selv som deltager – var det eneste, som har været i orden at lave.
– Det synes jeg var fedt. Vi skulle ikke have lavet alt det der andet. Vi sender landsholdet afsted i Tivoli, og vi snakker fodbold, og så kan der komme lidt inde i Tivoli, hvor vi laver lidt sjov og giver noget tilbage til fansene, hvor vi er i et andet segment. Ikke alt det andet snot, fastslår Bendtner.
Næste opgave for Danmark er mod England, som spilles torsdag klokken 18.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL