Blæst bagover: Han ligner den gamle Eriksen

Christian Eriksen ligner den bedste version af sig selv, lyder det fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.



Hans berettigelse på landsholdet har været til debat.

Christian Eriksen har dog ladet sine fødder tale, og det er da også de færreste, der stiller spørgsmålstegn ved hans betydning for det danske landshold.

Spørger man fodboldekspert og tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, hersker der da heller ikke nogen som helst tvivl om at Christian Eriksen i øjeblikket ligner den bedste version af sig selv. 

– Hans præstationer har været fantastiske for Danmark, og han ligner den gamle Eriksen. Folk i England siger, at han er for gammel, men det er så latterligt. Han er der 100%. Det handler bare om, hvem han spiller med, siger eksperten og tilføjer.

– Det må have været fantastisk for Morten Hjulmand at spille med Eriksen, som han med garanti respekterer virkelig meget. Eriksens tilstedeværelse bragte det bedste frem i Hjulmand.

Morten Hjulmand blev da også dagens helt i skysovs, da han scorede det udlignende mål mod England på et langskudsmål. 

Det er da ikke kun på landsholdsniveau, at den danske midtbanemotor har gjort sig opmærksom på sig selv. Også for klubholdet Sporting Lisabon har han haft en stor indfyldelse på, at klubben er blevet portugisiske mestre, hvilket heller ikke er gået ubemærket hen i Manchester United, der tidligere har været kædet sammen med Morten Hjulmand.

En transfer, som Paul Parker byder hjerteligt velkommen. 

– Manchester United rygtes jo til at være ude efter ham, og som han har spillet i Sporting, i forhold til hvad jeg kan læse mig frem til, så ville det være en fornøjelse at se ham i klubben. En dansk trio med Hjulmand, Eriksen og Højlund ville bringe det bedste frem i hinanden i Manchester United, afslutter Parker. 

Danmark spiller næste sidste og afgørende gruppespilskamp mod Serbien på tirsdag klokken 21:00. 







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ståle revser Skotland

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’