Hans berettigelse på landsholdet har været til debat.
Christian Eriksen har dog ladet sine fødder tale, og det er da også de færreste, der stiller spørgsmålstegn ved hans betydning for det danske landshold.
Spørger man fodboldekspert og tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, hersker der da heller ikke nogen som helst tvivl om at Christian Eriksen i øjeblikket ligner den bedste version af sig selv.
– Hans præstationer har været fantastiske for Danmark, og han ligner den gamle Eriksen. Folk i England siger, at han er for gammel, men det er så latterligt. Han er der 100%. Det handler bare om, hvem han spiller med, siger eksperten og tilføjer.
– Det må have været fantastisk for Morten Hjulmand at spille med Eriksen, som han med garanti respekterer virkelig meget. Eriksens tilstedeværelse bragte det bedste frem i Hjulmand.
Morten Hjulmand blev da også dagens helt i skysovs, da han scorede det udlignende mål mod England på et langskudsmål.
Det er da ikke kun på landsholdsniveau, at den danske midtbanemotor har gjort sig opmærksom på sig selv. Også for klubholdet Sporting Lisabon har han haft en stor indfyldelse på, at klubben er blevet portugisiske mestre, hvilket heller ikke er gået ubemærket hen i Manchester United, der tidligere har været kædet sammen med Morten Hjulmand.
En transfer, som Paul Parker byder hjerteligt velkommen.
– Manchester United rygtes jo til at være ude efter ham, og som han har spillet i Sporting, i forhold til hvad jeg kan læse mig frem til, så ville det være en fornøjelse at se ham i klubben. En dansk trio med Hjulmand, Eriksen og Højlund ville bringe det bedste frem i hinanden i Manchester United, afslutter Parker.
Danmark spiller næste sidste og afgørende gruppespilskamp mod Serbien på tirsdag klokken 21:00.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket