Hans berettigelse på landsholdet har været til debat.
Christian Eriksen har dog ladet sine fødder tale, og det er da også de færreste, der stiller spørgsmålstegn ved hans betydning for det danske landshold.
Spørger man fodboldekspert og tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, hersker der da heller ikke nogen som helst tvivl om at Christian Eriksen i øjeblikket ligner den bedste version af sig selv.
– Hans præstationer har været fantastiske for Danmark, og han ligner den gamle Eriksen. Folk i England siger, at han er for gammel, men det er så latterligt. Han er der 100%. Det handler bare om, hvem han spiller med, siger eksperten og tilføjer.
– Det må have været fantastisk for Morten Hjulmand at spille med Eriksen, som han med garanti respekterer virkelig meget. Eriksens tilstedeværelse bragte det bedste frem i Hjulmand.
Morten Hjulmand blev da også dagens helt i skysovs, da han scorede det udlignende mål mod England på et langskudsmål.
Det er da ikke kun på landsholdsniveau, at den danske midtbanemotor har gjort sig opmærksom på sig selv. Også for klubholdet Sporting Lisabon har han haft en stor indfyldelse på, at klubben er blevet portugisiske mestre, hvilket heller ikke er gået ubemærket hen i Manchester United, der tidligere har været kædet sammen med Morten Hjulmand.
En transfer, som Paul Parker byder hjerteligt velkommen.
– Manchester United rygtes jo til at være ude efter ham, og som han har spillet i Sporting, i forhold til hvad jeg kan læse mig frem til, så ville det være en fornøjelse at se ham i klubben. En dansk trio med Hjulmand, Eriksen og Højlund ville bringe det bedste frem i hinanden i Manchester United, afslutter Parker.
Danmark spiller næste sidste og afgørende gruppespilskamp mod Serbien på tirsdag klokken 21:00.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager