Hans berettigelse på landsholdet har været til debat.
Christian Eriksen har dog ladet sine fødder tale, og det er da også de færreste, der stiller spørgsmålstegn ved hans betydning for det danske landshold.
Spørger man fodboldekspert og tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, hersker der da heller ikke nogen som helst tvivl om at Christian Eriksen i øjeblikket ligner den bedste version af sig selv.
– Hans præstationer har været fantastiske for Danmark, og han ligner den gamle Eriksen. Folk i England siger, at han er for gammel, men det er så latterligt. Han er der 100%. Det handler bare om, hvem han spiller med, siger eksperten og tilføjer.
– Det må have været fantastisk for Morten Hjulmand at spille med Eriksen, som han med garanti respekterer virkelig meget. Eriksens tilstedeværelse bragte det bedste frem i Hjulmand.
Morten Hjulmand blev da også dagens helt i skysovs, da han scorede det udlignende mål mod England på et langskudsmål.
Det er da ikke kun på landsholdsniveau, at den danske midtbanemotor har gjort sig opmærksom på sig selv. Også for klubholdet Sporting Lisabon har han haft en stor indfyldelse på, at klubben er blevet portugisiske mestre, hvilket heller ikke er gået ubemærket hen i Manchester United, der tidligere har været kædet sammen med Morten Hjulmand.
En transfer, som Paul Parker byder hjerteligt velkommen.
– Manchester United rygtes jo til at være ude efter ham, og som han har spillet i Sporting, i forhold til hvad jeg kan læse mig frem til, så ville det være en fornøjelse at se ham i klubben. En dansk trio med Hjulmand, Eriksen og Højlund ville bringe det bedste frem i hinanden i Manchester United, afslutter Parker.
Danmark spiller næste sidste og afgørende gruppespilskamp mod Serbien på tirsdag klokken 21:00.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT