Drømmen om et stort dansk resultat ved europamesterskabet i fodbold lever videre efter en nervepirrende afslutning på gruppespillet.
Tirsdag aften fik Danmark det nødvendige point i den sidste gruppekamp mod Serbien, da holdene spillede 0-0 i München. Pointdelingen sikrer Danmark andenpladsen i gruppen, da England og Slovenien samtidig også var ude i en nulløsning.
Det betyder, at Danmark lørdag aften skal spille EM-ottendedelsfinale mod værtsnationen Tyskland i Dortmund. Her skal Danmark formentlig ramme et noget højere niveau end i kampen mod Serbien for at kunne levere en overraskelse.
Tirsdagens nullert kom efter to vidt forskellige halvlege, og der blev bidt negle til det sidste på bænken og tribunerne, men Danmark holdt stand og avancerede.
På mange måder fik Kasper Hjulmand den type første halvleg, han havde ønsket sig. Danmark fik lov til at kontrollere halvlegen med bolden, og selv om angrebsspillet ikke var decideret sprudlende, blev det alligevel til en række danske muligheder.
Alexander Bah brændte blandt andet en stor hovedstødschance, mens Christian Eriksen fik et hårdt langskud pareret til hjørnespark. Også Jonas Wind og Rasmus Højlund meldte sig ind i afslutningsstatistikken uden held.
Defensivt spillede Danmark en næsten pletfri første halvleg. Jannik Vestergaard dominerede angrebsklepperten Aleksandar Mitrovic, og Andreas Christensen var overlegen og rolig i alle sine aktioner. De to fortsatte storspillet efter pausen.
I tillæg var det let at presse de serbiske spillere til de mest mærkværdige afleveringsfejl.
Derfor synes det helt unødvendigt, at Danmark allerede ved pausen havde fået to advarsler, der potentielt kunne blive afgørende for Danmarks placering i gruppen. Jonas Wind stemplede klodset en serber midt på banen, og 25-årsfødselaren Morten Hjulmand lavede en overilet tackling nær Serbiens felt.
I pausen blev Wind, der ikke havde haft nogen stor halvleg, pillet ud til fordel for Andreas Skov Olsen. Det gav tiltrængt fart, men ikke den forventede flair i Danmarks offensiv. Mindre end et kvarter efter pausen måtte Rasmus Højlund vige pladsen til fordel for Kasper Dolberg. Det gjorde ingen forskel.
På det tidspunkt havde danskerne fået sig en forskrækkelse, da Joachim Andersen blev presset til et selvmål, men linjedommeren hævede straks flaget for offside i opspillet.
Manden med flaget blev overdænget med papkrus af de serbiske fans, men kendelsen var god nok, og Danmark var stadig på kurs mod avancement.
Danmarks overtag ebbede stille og roligt ud, som anden halvleg skred frem, og serberne fik den intense og nervefyldte kamp, de gerne ville have. Danmarks defensiv stod dog imod serbernes enorme fysik, men i den anden ende skød Danmark med løst krudt på en række langskud.
I slutfasen bredte nervøsiteten sig til de titusindvis af danske fans, der pludselig havde længere mellem de opbakkende remser.
Kræfterne blev sparet til et enormt jubelbrøl ved slutfløjt, hvor de danske spillere til gengæld beherskede sig og åndede lettede ud efter et serbisk pres i tillægstiden.
/ritzau/
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED