Drømmen om et stort dansk resultat ved europamesterskabet i fodbold lever videre efter en nervepirrende afslutning på gruppespillet.
Tirsdag aften fik Danmark det nødvendige point i den sidste gruppekamp mod Serbien, da holdene spillede 0-0 i München. Pointdelingen sikrer Danmark andenpladsen i gruppen, da England og Slovenien samtidig også var ude i en nulløsning.
Det betyder, at Danmark lørdag aften skal spille EM-ottendedelsfinale mod værtsnationen Tyskland i Dortmund. Her skal Danmark formentlig ramme et noget højere niveau end i kampen mod Serbien for at kunne levere en overraskelse.
Tirsdagens nullert kom efter to vidt forskellige halvlege, og der blev bidt negle til det sidste på bænken og tribunerne, men Danmark holdt stand og avancerede.
På mange måder fik Kasper Hjulmand den type første halvleg, han havde ønsket sig. Danmark fik lov til at kontrollere halvlegen med bolden, og selv om angrebsspillet ikke var decideret sprudlende, blev det alligevel til en række danske muligheder.
Alexander Bah brændte blandt andet en stor hovedstødschance, mens Christian Eriksen fik et hårdt langskud pareret til hjørnespark. Også Jonas Wind og Rasmus Højlund meldte sig ind i afslutningsstatistikken uden held.
Defensivt spillede Danmark en næsten pletfri første halvleg. Jannik Vestergaard dominerede angrebsklepperten Aleksandar Mitrovic, og Andreas Christensen var overlegen og rolig i alle sine aktioner. De to fortsatte storspillet efter pausen.
I tillæg var det let at presse de serbiske spillere til de mest mærkværdige afleveringsfejl.
Derfor synes det helt unødvendigt, at Danmark allerede ved pausen havde fået to advarsler, der potentielt kunne blive afgørende for Danmarks placering i gruppen. Jonas Wind stemplede klodset en serber midt på banen, og 25-årsfødselaren Morten Hjulmand lavede en overilet tackling nær Serbiens felt.
I pausen blev Wind, der ikke havde haft nogen stor halvleg, pillet ud til fordel for Andreas Skov Olsen. Det gav tiltrængt fart, men ikke den forventede flair i Danmarks offensiv. Mindre end et kvarter efter pausen måtte Rasmus Højlund vige pladsen til fordel for Kasper Dolberg. Det gjorde ingen forskel.
På det tidspunkt havde danskerne fået sig en forskrækkelse, da Joachim Andersen blev presset til et selvmål, men linjedommeren hævede straks flaget for offside i opspillet.
Manden med flaget blev overdænget med papkrus af de serbiske fans, men kendelsen var god nok, og Danmark var stadig på kurs mod avancement.
Danmarks overtag ebbede stille og roligt ud, som anden halvleg skred frem, og serberne fik den intense og nervefyldte kamp, de gerne ville have. Danmarks defensiv stod dog imod serbernes enorme fysik, men i den anden ende skød Danmark med løst krudt på en række langskud.
I slutfasen bredte nervøsiteten sig til de titusindvis af danske fans, der pludselig havde længere mellem de opbakkende remser.
Kræfterne blev sparet til et enormt jubelbrøl ved slutfløjt, hvor de danske spillere til gengæld beherskede sig og åndede lettede ud efter et serbisk pres i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
FC København tjente millioner tirsdag aften
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER