Drømmen om et stort dansk resultat ved europamesterskabet i fodbold lever videre efter en nervepirrende afslutning på gruppespillet.
Tirsdag aften fik Danmark det nødvendige point i den sidste gruppekamp mod Serbien, da holdene spillede 0-0 i München. Pointdelingen sikrer Danmark andenpladsen i gruppen, da England og Slovenien samtidig også var ude i en nulløsning.
Det betyder, at Danmark lørdag aften skal spille EM-ottendedelsfinale mod værtsnationen Tyskland i Dortmund. Her skal Danmark formentlig ramme et noget højere niveau end i kampen mod Serbien for at kunne levere en overraskelse.
Tirsdagens nullert kom efter to vidt forskellige halvlege, og der blev bidt negle til det sidste på bænken og tribunerne, men Danmark holdt stand og avancerede.
På mange måder fik Kasper Hjulmand den type første halvleg, han havde ønsket sig. Danmark fik lov til at kontrollere halvlegen med bolden, og selv om angrebsspillet ikke var decideret sprudlende, blev det alligevel til en række danske muligheder.
Alexander Bah brændte blandt andet en stor hovedstødschance, mens Christian Eriksen fik et hårdt langskud pareret til hjørnespark. Også Jonas Wind og Rasmus Højlund meldte sig ind i afslutningsstatistikken uden held.
Defensivt spillede Danmark en næsten pletfri første halvleg. Jannik Vestergaard dominerede angrebsklepperten Aleksandar Mitrovic, og Andreas Christensen var overlegen og rolig i alle sine aktioner. De to fortsatte storspillet efter pausen.
I tillæg var det let at presse de serbiske spillere til de mest mærkværdige afleveringsfejl.
Derfor synes det helt unødvendigt, at Danmark allerede ved pausen havde fået to advarsler, der potentielt kunne blive afgørende for Danmarks placering i gruppen. Jonas Wind stemplede klodset en serber midt på banen, og 25-årsfødselaren Morten Hjulmand lavede en overilet tackling nær Serbiens felt.
I pausen blev Wind, der ikke havde haft nogen stor halvleg, pillet ud til fordel for Andreas Skov Olsen. Det gav tiltrængt fart, men ikke den forventede flair i Danmarks offensiv. Mindre end et kvarter efter pausen måtte Rasmus Højlund vige pladsen til fordel for Kasper Dolberg. Det gjorde ingen forskel.
På det tidspunkt havde danskerne fået sig en forskrækkelse, da Joachim Andersen blev presset til et selvmål, men linjedommeren hævede straks flaget for offside i opspillet.
Manden med flaget blev overdænget med papkrus af de serbiske fans, men kendelsen var god nok, og Danmark var stadig på kurs mod avancement.
Danmarks overtag ebbede stille og roligt ud, som anden halvleg skred frem, og serberne fik den intense og nervefyldte kamp, de gerne ville have. Danmarks defensiv stod dog imod serbernes enorme fysik, men i den anden ende skød Danmark med løst krudt på en række langskud.
I slutfasen bredte nervøsiteten sig til de titusindvis af danske fans, der pludselig havde længere mellem de opbakkende remser.
Kræfterne blev sparet til et enormt jubelbrøl ved slutfløjt, hvor de danske spillere til gengæld beherskede sig og åndede lettede ud efter et serbisk pres i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FC København med nyt tiltag
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Hvem holder partilederne med i fodbold?
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER