Christian Eriksen var ikke selv til stede i Parken, som han skulle have været til EM-braget mod Belgien.
Uden Eriksen, som fortsat er indlagt på Rigshospitalet, tabte Danmark med 1-2 til Belgien. I en mindeværdig kamp, der på mange måder blev en hyldest til Eriksen.
For fem dage siden faldt Eriksen om på samme bane i EM-nederlaget til Finland. Han blev vakt til live med hjertebehandling på banen og har siden fået det bedre.
Trods torsdagens nederlag blev noget af såret helet, og hele Danmark kunne tage et skridt mere fremad og længere væk fra den traumatiske oplevelse.
De seneste dage har virket som en renselsesproces, og torsdagens kamp var ingen undtagelse.
Fra start virkede det danske hold til at være kommet et godt stykke videre, og mentalt var spillerne parate.
Det var belgierne derimod slet ikke, og de famlede rundt i kampens indledning.
Danmark udnyttede momentum og kom foran allerede efter to minutter, da Pierre-Emile Højbjerg fandt Yussuf Poulsen med masser af tid og plads i højre side af feltet.
Leipzig-angriberen sparkede fladt og præcist i det fjerneste hjørne, og så stod det 1-0.
Dries Mertens kom med en tidlig advarsel kort efter, da han snittede en bold videre, men lige i favnen på Kasper Schmeichel.
Det danske pres fortsatte ufortrødent, og Joakim Mæhle var tæt på et gennembrud i venstre side, men den belgiske keeper Thibaut Courtois stod i vejen.
Kort efter havde Daniel Wass et nærgående hovedstød, men igen var Courtois på plads.
Efter ti minutter blev spillet stoppet for at markere Christian Eriksen i et minut. Hyldesten var varslet forud for kampen, og minuttet var valgt på baggrund af Eriksens rygnummer, 10.
Klapsalverne og brølet fra tribunerne blev større og større, som hyldestminuttet skred frem på det kogende fodboldstadion.
Bag det ene mål havde de mest højlydte danske fans lavet et banner med teksten “Hele Danmark er med dig, Christian”.
Danmark fortsatte derefter med at kontrollere kampen, og Mikkel Damsgaard, som havde fået Eriksens plads på den offensive midtbane, forsøgte at udbygge føringen.
Landstræner Kasper Hjulmand havde foretaget et formationsskifte og spillede med tre i bagkæden, hvor Jannik Vestergaard var placeret sammen med Simon Kjær og Andreas Christensen.
I 3-5-2-formationen var det Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite, som udgjorde angrebsduoen, og det virkede til at forvirre belgierne.
Især også fordi Mikkel Damsgaard flagrede rundt på banen og hele tiden skilte sig godt af med bolden og også kom til en nærgående afslutning, som susede forbi stolpen.
Hver gang Kjær tog bolden fra Lukaku, lød der et jubelbrøl fra tilskuerne, og de danske spillere brugte energien fra publikum på en god måde.
Belgien skiftede Mertens ud med Kevin De Bruyne fra anden halvlegs start, og det hjalp gevaldigt på verdensetternes spil.
Romelu Lukaku, som var blevet holdt godt nede i første halvleg, vandt en duel med Jannik Vestergaard og sendte bolden ind til De Bruyne, som uselvisk fik sat Thorgan Hazard op til 1-1-udligningen efter 55 minutter.
Få minutter senere viste Belgien sin store bredde og sendte stjernespillerne Eden Hazard og Axel Witsel på banen. Belgien troede nu meget mere på det og spillede med kløgt og overskud.
Efter endnu et godt angreb fik De Bruyne hamret målet til 2-1 ind bag Schmeichel. Der var spillet 71 minutter.
Danmark gav ikke op og forsøgte med indskiftninger af Andreas Cornelius og Mathias Jensen at satse offensivt.
Martin Braithwaite kom frem til flere gode chancer, men Barcelona-angriberen manglede skarpheden og var til sidst uheldig med at heade på trekantssammenføjningen. Den danske udligning udeblev.
Trods nul point i de første to kampe kan Danmark stadig gå videre fra gruppespillet, men det kræver som minimum en sejr i den sidste kamp mod Rusland.
Danmarks sidste gruppekamp mod Rusland spilles mandag klokken 21 i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Landsholdsspiller tilbage i træning
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
