Dansk darling blev bænket: Var selvfølgelig sur

Joakim Mæhle var frustreret og skuffet, da han blev bænket i kampen mod Slovenien.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Lidt af et chok ramte Mæhle og fodbolddanmark inden den første EM-kamp.

Joakim Mæhle har været fast inventar i den danske startopstilling under Kasper Hjulmand, men i EM-åbneren var han blevet henvist til bænken.

I stedet havde Alexander Bah og Victor Kristiansen fundet vej til startopstillingen, og det var selvfølgelig skuffende for den danske darling.

– Jeg synes ikke, det var et wakeup call, for jeg synes ikke, jeg har spillet mig af holdet. Det er altid frustrerende at starte ude, specielt til en EM-slutrunde. Det er noget af det, man allerhelst gerne vil spille, men jeg ved også, det ikke er første gang, jeg starter ude og bliver skuffet, men det handler om at stå klar, når træneren kalder på en, og vise, at man også er der i lidt hårdere perioder.

– Jeg synes ikke, jeg har spillet nogen dårlige kampe. Jeg har scoret lidt mindre, men det er sådan, det er. Jeg har ikke spillet mig af holdet, men der er stor konkurrence på holdet, og det skal der være, og det holder os allesammen i gang. Selvfølgelig var jeg skuffet, men man skal stå klar, når træneren kalder på en. 

– Selvfølgelig var jeg sur, og selvfølgelig var jeg skuffet og frustreret. Jeg ville gerne spille kampen, men sådan er det nogle gange. Der er 11, der skal spille, og der er flere, der skal sidde på bænken, siger Joakim Mæhle.

Artiklen fortsætter under billedet…

Humøret var godt, da Joakim Mæhle troppede op foran pressen fredag formiddag. Foto: Malte Dunk

I torsdagens 1-1-kamp mod England var Joakim Mæhle dog tilbage i startopstillingen. Her lagde Danmark en fabelagtig præstation for dagen, og det er også glæden over det gode spil, der fylder mest hos Joakim Mæhle dagen derpå.

– Jeg er super tilfreds med allesammen. Jeg synes, det var en helstøbt indsats – også dem der kom ind. Der er ikke nogen, der gemmer sig, og alle tilbyder sig. Vi stod super stærkt defensivt, og selvom England havde bolden, så var vi farlige i vores kontra. Når vi havde bolden, angreb vi rigtig rigtig godt, og vi stod godt i restforsvaret, så over hele banen var det en solid indsats, siger Joakim Mæhle.

Mæhle og resten af holdet skal spille sidste gruppekamp tirsdag, hvor Serbien er modstanderen.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Superliga-spiller åben for transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Fremhæver Bodø/Glimt

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jagter FC Barcelona-stjerne

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!