FREUDENSTADT (Tipsbladet): Lidt af et chok ramte Mæhle og fodbolddanmark inden den første EM-kamp.
Joakim Mæhle har været fast inventar i den danske startopstilling under Kasper Hjulmand, men i EM-åbneren var han blevet henvist til bænken.
I stedet havde Alexander Bah og Victor Kristiansen fundet vej til startopstillingen, og det var selvfølgelig skuffende for den danske darling.
– Jeg synes ikke, det var et wakeup call, for jeg synes ikke, jeg har spillet mig af holdet. Det er altid frustrerende at starte ude, specielt til en EM-slutrunde. Det er noget af det, man allerhelst gerne vil spille, men jeg ved også, det ikke er første gang, jeg starter ude og bliver skuffet, men det handler om at stå klar, når træneren kalder på en, og vise, at man også er der i lidt hårdere perioder.
– Jeg synes ikke, jeg har spillet nogen dårlige kampe. Jeg har scoret lidt mindre, men det er sådan, det er. Jeg har ikke spillet mig af holdet, men der er stor konkurrence på holdet, og det skal der være, og det holder os allesammen i gang. Selvfølgelig var jeg skuffet, men man skal stå klar, når træneren kalder på en.
– Selvfølgelig var jeg sur, og selvfølgelig var jeg skuffet og frustreret. Jeg ville gerne spille kampen, men sådan er det nogle gange. Der er 11, der skal spille, og der er flere, der skal sidde på bænken, siger Joakim Mæhle.
Artiklen fortsætter under billedet…
I torsdagens 1-1-kamp mod England var Joakim Mæhle dog tilbage i startopstillingen. Her lagde Danmark en fabelagtig præstation for dagen, og det er også glæden over det gode spil, der fylder mest hos Joakim Mæhle dagen derpå.
– Jeg er super tilfreds med allesammen. Jeg synes, det var en helstøbt indsats – også dem der kom ind. Der er ikke nogen, der gemmer sig, og alle tilbyder sig. Vi stod super stærkt defensivt, og selvom England havde bolden, så var vi farlige i vores kontra. Når vi havde bolden, angreb vi rigtig rigtig godt, og vi stod godt i restforsvaret, så over hele banen var det en solid indsats, siger Joakim Mæhle.
Mæhle og resten af holdet skal spille sidste gruppekamp tirsdag, hvor Serbien er modstanderen.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
NYHEDER