Dansk darling blev bænket: Var selvfølgelig sur

Joakim Mæhle var frustreret og skuffet, da han blev bænket i kampen mod Slovenien.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Lidt af et chok ramte Mæhle og fodbolddanmark inden den første EM-kamp.

Joakim Mæhle har været fast inventar i den danske startopstilling under Kasper Hjulmand, men i EM-åbneren var han blevet henvist til bænken.

I stedet havde Alexander Bah og Victor Kristiansen fundet vej til startopstillingen, og det var selvfølgelig skuffende for den danske darling.

– Jeg synes ikke, det var et wakeup call, for jeg synes ikke, jeg har spillet mig af holdet. Det er altid frustrerende at starte ude, specielt til en EM-slutrunde. Det er noget af det, man allerhelst gerne vil spille, men jeg ved også, det ikke er første gang, jeg starter ude og bliver skuffet, men det handler om at stå klar, når træneren kalder på en, og vise, at man også er der i lidt hårdere perioder.

– Jeg synes ikke, jeg har spillet nogen dårlige kampe. Jeg har scoret lidt mindre, men det er sådan, det er. Jeg har ikke spillet mig af holdet, men der er stor konkurrence på holdet, og det skal der være, og det holder os allesammen i gang. Selvfølgelig var jeg skuffet, men man skal stå klar, når træneren kalder på en. 

– Selvfølgelig var jeg sur, og selvfølgelig var jeg skuffet og frustreret. Jeg ville gerne spille kampen, men sådan er det nogle gange. Der er 11, der skal spille, og der er flere, der skal sidde på bænken, siger Joakim Mæhle.

Artiklen fortsætter under billedet…

Humøret var godt, da Joakim Mæhle troppede op foran pressen fredag formiddag. Foto: Malte Dunk

I torsdagens 1-1-kamp mod England var Joakim Mæhle dog tilbage i startopstillingen. Her lagde Danmark en fabelagtig præstation for dagen, og det er også glæden over det gode spil, der fylder mest hos Joakim Mæhle dagen derpå.

– Jeg er super tilfreds med allesammen. Jeg synes, det var en helstøbt indsats – også dem der kom ind. Der er ikke nogen, der gemmer sig, og alle tilbyder sig. Vi stod super stærkt defensivt, og selvom England havde bolden, så var vi farlige i vores kontra. Når vi havde bolden, angreb vi rigtig rigtig godt, og vi stod godt i restforsvaret, så over hele banen var det en solid indsats, siger Joakim Mæhle.

Mæhle og resten af holdet skal spille sidste gruppekamp tirsdag, hvor Serbien er modstanderen.





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’