FREUDENSTADT (Tipsbladet): Lidt af et chok ramte Mæhle og fodbolddanmark inden den første EM-kamp.
Joakim Mæhle har været fast inventar i den danske startopstilling under Kasper Hjulmand, men i EM-åbneren var han blevet henvist til bænken.
I stedet havde Alexander Bah og Victor Kristiansen fundet vej til startopstillingen, og det var selvfølgelig skuffende for den danske darling.
– Jeg synes ikke, det var et wakeup call, for jeg synes ikke, jeg har spillet mig af holdet. Det er altid frustrerende at starte ude, specielt til en EM-slutrunde. Det er noget af det, man allerhelst gerne vil spille, men jeg ved også, det ikke er første gang, jeg starter ude og bliver skuffet, men det handler om at stå klar, når træneren kalder på en, og vise, at man også er der i lidt hårdere perioder.
– Jeg synes ikke, jeg har spillet nogen dårlige kampe. Jeg har scoret lidt mindre, men det er sådan, det er. Jeg har ikke spillet mig af holdet, men der er stor konkurrence på holdet, og det skal der være, og det holder os allesammen i gang. Selvfølgelig var jeg skuffet, men man skal stå klar, når træneren kalder på en.
– Selvfølgelig var jeg sur, og selvfølgelig var jeg skuffet og frustreret. Jeg ville gerne spille kampen, men sådan er det nogle gange. Der er 11, der skal spille, og der er flere, der skal sidde på bænken, siger Joakim Mæhle.
Artiklen fortsætter under billedet…
I torsdagens 1-1-kamp mod England var Joakim Mæhle dog tilbage i startopstillingen. Her lagde Danmark en fabelagtig præstation for dagen, og det er også glæden over det gode spil, der fylder mest hos Joakim Mæhle dagen derpå.
– Jeg er super tilfreds med allesammen. Jeg synes, det var en helstøbt indsats – også dem der kom ind. Der er ikke nogen, der gemmer sig, og alle tilbyder sig. Vi stod super stærkt defensivt, og selvom England havde bolden, så var vi farlige i vores kontra. Når vi havde bolden, angreb vi rigtig rigtig godt, og vi stod godt i restforsvaret, så over hele banen var det en solid indsats, siger Joakim Mæhle.
Mæhle og resten af holdet skal spille sidste gruppekamp tirsdag, hvor Serbien er modstanderen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER