Dansk EM-modstander: Nu eller aldrig

Det kan meget vel være nu eller aldrig for det belgiske landshold, hvis de skal sikre sig slutrundesucces, lyder det.



Det danske landshold tager hul på EM lørdag mod slutrundedebutanterne Finland, men Kasper Hjulmands mandskab er også i gruppe med en af de helt store favoritter til titlen: nemlig Belgien.

Og i den belgiske landsholdslejr er der et pres på at vinde slutrunden i år. Sådan siger Leander Dondencker ifølge Het Nieuwsblad.

I flere år har Belgiens nydt godt af en “gylden generation” af spillere, men efterhånden har en del af de helt store stjerner rundet 30 år. Det gælder blandt andet Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Dries Mertens, Jan Vertonghen og Axel Witsel, mens Romelu Lukaku er blevet 28 år. EM 2020 kan således være nogle en af stjernernes sidste chancer for slutrundesucces.

– Styrken i denne gruppe er, at der er en enorm mængde kvalitet, siger midtbanespilleren Leander Dondencker ifølge Het Nieuwsblad og tilføjer:

– Der er et stort udvalg af spillere i den kvalitet. Vi har målfarlig angriber, stærke forsvarere, men frem for alt har vi viljen til at vinde trofæet. Denne vilje er blevet meget stærkere. Gruppen indser, at denne turnering kan være nu eller aldrig.

Belgien indleder slutrunden mod Rusland lørdag, inden de møder Danmark torsdag den 17. juni. Slutteligt skal de spille mod Finland mandag den 21. juni.   





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fremhæver Bodø/Glimt

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman