Kan I huske, da Brøndby-ballademagere i efteråret 2022 rejste til Dortmund for med rygdækning fra de lokale at konfrontere og tæske FCK-fans, der var til FC Københavns Champions League-kamp?
I disse dage er den type samarbejder noget, der vækker tysk politi og tyske myndigheders opmærksomhed i koordination med deres kolleger rundt om i Europa, herunder Danmark.
For fænomenet er ikke opfundet i Danmark men et europæisk fænomen, der har eksisteret i mange år og har stukket fjæset frem flere gange i løbet af den seneste sæson.
Især slutspillet i basketballs svar på Champions League i sidste måned vækker bekymring.
– Jeg tror, det var et forvarsel ved Final Four-turneringen i basketball, hvor grupper af ultras angreb hinanden, hvor der var alliancer mellem blandt andre Røde Stjerne-ultras og Olympiakos. Selv ultras, der ikke havde et hold der, kom, fordi ens fjendes fjende er en ven, så der endte med at være meget vold til turneringen. Der var nogen, der blev tiltrukket af det, fortæller James Montague til Tipsbladet.
Montague er forfatter til bogen ‘1312: Among the Ultra: A journey with the world’s most extreme fans’, hvor han beskriver den politiske og sociale baggrund bag ultra- og hooligan-bevægelser rundt om i verden.
Vil forhindre ballade
Og den britiske forfatters observation deles af de tyske myndigheder.
Ved Final Four-turneringen i Berlin i maj kom der serbiske Røde Stjerne-fans for at hjælpe deres allierede i Olympiakos med at tæske Olympiakos’ bitre rivaler Panathinaikos.
Det skete, selv om Røde Stjerne slet ikke var ved turneringen, og de voldsomme sammenstød i Berlin, hvor flere fans kom alvorligt og livstruende til skade, bider man mærke i her op til starten på EM.
Det tyske indenrigsministerium meddeler ifølge Associated Press, at der er 22.000 politibetjente udkommanderet til EM, og ved en åben træning onsdag i Augsburg var der problemer med serbiske fans, hvor én løb på banen og andre kastede romerlys efter politiet, da baneløberen blev eskorteret væk.
– Politiet har en stærk tilværelse hvor end der er mange mennesker samlet og i bevægelse. Det bliver en omfattende indsats, men det er også afgørende for turneringen, sagde indenrigsminister Nancy Faeser på et pressemøde onsdag.
Britisk politi og medier har et særdeles vågent øje på søndagens kamp i Gelsenkirchen mellem England og førnævnte Serbien, som Danmark møder i sidste og potentielt afgørende puljekamp 25. juni i München.

James Montague påpeger over for Tipsbladet, at der ofte er stor forskel på, hvem der rejser med det serbiske landshold, og til daglig er del af ultra-scenen omkring Røde Stjerne og Partizan, landets to største klubber.
For Montague at se er det potentielt største problem, at mange af landene med de mest aktive og potentielt voldsomme fans er samlet eller spiller meget af tiden oppe i Ruhr-distriktet.
– Jeg tror, at der kan opstå noget lignende [som ved Final Four] ved EM, for alle de store hold, der har problemer med hinanden, alle er oppe omkring Ruhr. Der er albanere, englændere, serbere, tyrker, kroater, der er så mange, der spiller deroppe cirka samtidig, og fansene er i den samme del af Tyskland. Jeg har en mistanke om, at der kan opstå en del problemer, siger James Montague.
Fra UEFA’s side lover man, at man er godt forberedt her ved starten på EM.
– Sikkerheden ved EM 2024 er en topprioritet for UEFA og de tyske myndigheder. UEFA arbejder tæt sammen med de relevante myndigheder og partnere for at udvikle passende og pålidelige mekanismer, der sikrer alle involveredes sikkerhed ved turneringen. Vi er sikre på, at alle nødvendige forholdsregler bliver taget, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.
Det serbiske fodboldforbund fik krads kritik af blandt andre DBU i foråret, da de serbiske fodboldpolitikere valgte at spille en landskamp mod Ruslands udelukkede landshold. Der er udbredt støtte til og tætte historiske bånd mellem Rusland og Serbien.
Røde Stjerne-fans har også vakt opsigt med bannere, der på forskellig støtter Rusland og landets nuværende styre.
LIVE
LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Glem det, Leicester!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER