Kan I huske, da Brøndby-ballademagere i efteråret 2022 rejste til Dortmund for med rygdækning fra de lokale at konfrontere og tæske FCK-fans, der var til FC Københavns Champions League-kamp?
I disse dage er den type samarbejder noget, der vækker tysk politi og tyske myndigheders opmærksomhed i koordination med deres kolleger rundt om i Europa, herunder Danmark.
For fænomenet er ikke opfundet i Danmark men et europæisk fænomen, der har eksisteret i mange år og har stukket fjæset frem flere gange i løbet af den seneste sæson.
Især slutspillet i basketballs svar på Champions League i sidste måned vækker bekymring.
– Jeg tror, det var et forvarsel ved Final Four-turneringen i basketball, hvor grupper af ultras angreb hinanden, hvor der var alliancer mellem blandt andre Røde Stjerne-ultras og Olympiakos. Selv ultras, der ikke havde et hold der, kom, fordi ens fjendes fjende er en ven, så der endte med at være meget vold til turneringen. Der var nogen, der blev tiltrukket af det, fortæller James Montague til Tipsbladet.
Montague er forfatter til bogen ‘1312: Among the Ultra: A journey with the world’s most extreme fans’, hvor han beskriver den politiske og sociale baggrund bag ultra- og hooligan-bevægelser rundt om i verden.
Vil forhindre ballade
Og den britiske forfatters observation deles af de tyske myndigheder.
Ved Final Four-turneringen i Berlin i maj kom der serbiske Røde Stjerne-fans for at hjælpe deres allierede i Olympiakos med at tæske Olympiakos’ bitre rivaler Panathinaikos.
Det skete, selv om Røde Stjerne slet ikke var ved turneringen, og de voldsomme sammenstød i Berlin, hvor flere fans kom alvorligt og livstruende til skade, bider man mærke i her op til starten på EM.
Det tyske indenrigsministerium meddeler ifølge Associated Press, at der er 22.000 politibetjente udkommanderet til EM, og ved en åben træning onsdag i Augsburg var der problemer med serbiske fans, hvor én løb på banen og andre kastede romerlys efter politiet, da baneløberen blev eskorteret væk.
– Politiet har en stærk tilværelse hvor end der er mange mennesker samlet og i bevægelse. Det bliver en omfattende indsats, men det er også afgørende for turneringen, sagde indenrigsminister Nancy Faeser på et pressemøde onsdag.
Britisk politi og medier har et særdeles vågent øje på søndagens kamp i Gelsenkirchen mellem England og førnævnte Serbien, som Danmark møder i sidste og potentielt afgørende puljekamp 25. juni i München.

James Montague påpeger over for Tipsbladet, at der ofte er stor forskel på, hvem der rejser med det serbiske landshold, og til daglig er del af ultra-scenen omkring Røde Stjerne og Partizan, landets to største klubber.
For Montague at se er det potentielt største problem, at mange af landene med de mest aktive og potentielt voldsomme fans er samlet eller spiller meget af tiden oppe i Ruhr-distriktet.
– Jeg tror, at der kan opstå noget lignende [som ved Final Four] ved EM, for alle de store hold, der har problemer med hinanden, alle er oppe omkring Ruhr. Der er albanere, englændere, serbere, tyrker, kroater, der er så mange, der spiller deroppe cirka samtidig, og fansene er i den samme del af Tyskland. Jeg har en mistanke om, at der kan opstå en del problemer, siger James Montague.
Fra UEFA’s side lover man, at man er godt forberedt her ved starten på EM.
– Sikkerheden ved EM 2024 er en topprioritet for UEFA og de tyske myndigheder. UEFA arbejder tæt sammen med de relevante myndigheder og partnere for at udvikle passende og pålidelige mekanismer, der sikrer alle involveredes sikkerhed ved turneringen. Vi er sikre på, at alle nødvendige forholdsregler bliver taget, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.
Det serbiske fodboldforbund fik krads kritik af blandt andre DBU i foråret, da de serbiske fodboldpolitikere valgte at spille en landskamp mod Ruslands udelukkede landshold. Der er udbredt støtte til og tætte historiske bånd mellem Rusland og Serbien.
Røde Stjerne-fans har også vakt opsigt med bannere, der på forskellig støtter Rusland og landets nuværende styre.
LIVE
LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER