FREUDENSTADT (Tipsbladet): De danske fans skabte udfordringer for de engelske og danske spillere.
Der var tryk på kedlerne i torsdagens kamp mellem Danmark og England, hvor især de mange danske fans skabte et vildt lydtæppe.
Men det er ikke helt nemt for spillerne, når det er så højt på stadion, fortæller Joakim Mæhle, der dog havde optur over de sangglade danskere.
– Vi mærkede dem sindssygt meget. Det var en fantastisk kulisse. Der var faktisk flere i Stuttgart, men det føltes som om, der var dobbelt så mange i går. Det var en sindssyg kulisse, og det er noget, vi sætter virkelig stor pris på. De er der for os, og de bakker os op. Vi glæder os til at se dem igen i München.
– Man kunne ikke høre hinanden inde på banen. Men jeg tror også, det var fordi, der var tag på stadion. Der var mere ekko og sådan noget.
– Det gør det lidt svært. Men jeg synes faktisk, at vi gjorde det godt, og det er jo ens for begge hold. Det var svært at høre hinanden, men når man kan høre de danske fans, så gør det ikke så meget, siger Joakim Mæhle.
Nemmere at være underdog
Danmark har haft udfordringer i kampene inden England-mødet, men mod Southgate og co. var det som om, at det hele klikkede.
Det kan skyldes, at Danmark ikke havde favoritværdigheden i den kamp, hvilket gør alt mere frit.
– Det er altid lidt nemmere at spille, når man er underdog, det ved vi. Specielt når det er nogle lidt tættere kampe, så er det lidt nemmere at være underdog.
– Det er lidt mentalt, uden at gå i alt for mange detaljer, så er det lidt nemmere at være underdog, for man kan spille mere frit, og man har ikke noget at tabe. Som favorit har man mere at tabe.
– Jeg synes ikke, favoritværdigheden har påvirket os i de andre kampe. Havde vi vundet kampen mod Slovenien, og havde stået med fire point, havde vi været super tilfredse. Vi ville gerne have vundet kampen, men det er en EM-kamp. De var underdogs mod os, og vi var underdogs mod England, så det går lidt begge veje, siger Joakim Mæhle.
Resultatet mod England betyder, at Danmark nu har gode muligheder for at gå videre fra gruppen. Det kræver dog point mod Serbien tirsdag.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford