Dansk inferno gav udfordringer: Kunne intet høre

De larmende danskere gjorde det ikke helt nemt for spillerne inde på banen i Frankfurt.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): De danske fans skabte udfordringer for de engelske og danske spillere.

Der var tryk på kedlerne i torsdagens kamp mellem Danmark og England, hvor især de mange danske fans skabte et vildt lydtæppe.

Men det er ikke helt nemt for spillerne, når det er så højt på stadion, fortæller Joakim Mæhle, der dog havde optur over de sangglade danskere.

– Vi mærkede dem sindssygt meget. Det var en fantastisk kulisse. Der var faktisk flere i Stuttgart, men det føltes som om, der var dobbelt så mange i går. Det var en sindssyg kulisse, og det er noget, vi sætter virkelig stor pris på. De er der for os, og de bakker os op. Vi glæder os til at se dem igen i München.

– Man kunne ikke høre hinanden inde på banen. Men jeg tror også, det var fordi, der var tag på stadion. Der var mere ekko og sådan noget.

– Det gør det lidt svært. Men jeg synes faktisk, at vi gjorde det godt, og det er jo ens for begge hold. Det var svært at høre hinanden, men når man kan høre de danske fans, så gør det ikke så meget, siger Joakim Mæhle.

Nemmere at være underdog
Danmark har haft udfordringer i kampene inden England-mødet, men mod Southgate og co. var det som om, at det hele klikkede.

Det kan skyldes, at Danmark ikke havde favoritværdigheden i den kamp, hvilket gør alt mere frit.

– Det er altid lidt nemmere at spille, når man er underdog, det ved vi. Specielt når det er nogle lidt tættere kampe, så er det lidt nemmere at være underdog.

– Det er lidt mentalt, uden at gå i alt for mange detaljer, så er det lidt nemmere at være underdog, for man kan spille mere frit, og man har ikke noget at tabe. Som favorit har man mere at tabe.

– Jeg synes ikke, favoritværdigheden har påvirket os i de andre kampe. Havde vi vundet kampen mod Slovenien, og havde stået med fire point, havde vi været super tilfredse. Vi ville gerne have vundet kampen, men det er en EM-kamp. De var underdogs mod os, og vi var underdogs mod England, så det går lidt begge veje, siger Joakim Mæhle.

Resultatet mod England betyder, at Danmark nu har gode muligheder for at gå videre fra gruppen. Det kræver dog point mod Serbien tirsdag.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bundesliga-klub enig med dansker

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

FC København interesseret i Jonas Kersken

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Dansk duo trækker overskrifter i Italien