FREUDENSTADT (Tipsbladet): De danske fans skabte udfordringer for de engelske og danske spillere.
Der var tryk på kedlerne i torsdagens kamp mellem Danmark og England, hvor især de mange danske fans skabte et vildt lydtæppe.
Men det er ikke helt nemt for spillerne, når det er så højt på stadion, fortæller Joakim Mæhle, der dog havde optur over de sangglade danskere.
– Vi mærkede dem sindssygt meget. Det var en fantastisk kulisse. Der var faktisk flere i Stuttgart, men det føltes som om, der var dobbelt så mange i går. Det var en sindssyg kulisse, og det er noget, vi sætter virkelig stor pris på. De er der for os, og de bakker os op. Vi glæder os til at se dem igen i München.
– Man kunne ikke høre hinanden inde på banen. Men jeg tror også, det var fordi, der var tag på stadion. Der var mere ekko og sådan noget.
– Det gør det lidt svært. Men jeg synes faktisk, at vi gjorde det godt, og det er jo ens for begge hold. Det var svært at høre hinanden, men når man kan høre de danske fans, så gør det ikke så meget, siger Joakim Mæhle.
Nemmere at være underdog
Danmark har haft udfordringer i kampene inden England-mødet, men mod Southgate og co. var det som om, at det hele klikkede.
Det kan skyldes, at Danmark ikke havde favoritværdigheden i den kamp, hvilket gør alt mere frit.
– Det er altid lidt nemmere at spille, når man er underdog, det ved vi. Specielt når det er nogle lidt tættere kampe, så er det lidt nemmere at være underdog.
– Det er lidt mentalt, uden at gå i alt for mange detaljer, så er det lidt nemmere at være underdog, for man kan spille mere frit, og man har ikke noget at tabe. Som favorit har man mere at tabe.
– Jeg synes ikke, favoritværdigheden har påvirket os i de andre kampe. Havde vi vundet kampen mod Slovenien, og havde stået med fire point, havde vi været super tilfredse. Vi ville gerne have vundet kampen, men det er en EM-kamp. De var underdogs mod os, og vi var underdogs mod England, så det går lidt begge veje, siger Joakim Mæhle.
Resultatet mod England betyder, at Danmark nu har gode muligheder for at gå videre fra gruppen. Det kræver dog point mod Serbien tirsdag.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT