FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når de danske spillere vågner op onsdag morgen, så vil der med garanti være nogle af dem, som er ømme i kroppen efter kampen mod Serbien aftenen forinden.
For der er lagt op til en fysisk kamp, som kræver, at alle danskere er på dupperne.
Serbernes fysik er i hvert fald det, som både landstræner Kasper Hjulmand og spiller Andreas Skov Olsen hæfter sig ved, når de skal beskrive serbernes store styrke. Her mener landstræneren sågar, at Serbien nok overgår alle andre hold ved EM.
– Det bliver en enormt hård fysisk kamp. Det er måske det mest fysiske hold ved den her slutrunde. Både på størrelse og fysik og det, de gerne vil gøre det til.
– De vil virkelig smaske til, og de går meget en mod en i spillet og tager folk ud, lyder advarslen fra Hjulmand.
Han brugte sin fridag lørdag til at nærstudere serberne, som foreløbig har hentet et enkelt sent point i gruppespillet. Her fremhæver han, at de var tæt på at lave tre mål på xG mod Slovenien.
– Uden at være prangende specielt i starten af kampen får de sat sig på det og kommer til de her kæmpe chancer. Jeg har set kampen mod Sverige (testkamp op til EM, red.) nogle gange, hvor man tydeligt ser deres enorme fysiske styrke i feltet. Deres spidskompetencer er virkelig store, men vi ser også nogle muligheder i den måde, vi gør det på overfor dem, forklarer Hjulmand.
Andreas Skov Olsen hæfter sig særligt ved de to fysiske angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic, der nok er serbernes to bedste angribere.
– De har jo vanvittigt gode spillere. Oppe på toppen har de både Mitrovic og Vlahovic, som er nogle sindssyge angribere begge to. Bagi har de nogle gode midterforsvarere og en midtbane med Tadic, og hvad de ellers hedder. Det er nogle gode spillere all around.
Kan man mærke i forberedelserne, at det er de to på toppen, som der er så meget fokus på?
– Ja, det skal vi selvfølgelig have ekstra fokus på, men jeg tror også, at vores forsvarsspillere kan håndtere dem. De gjorde det vildt godt mod England, som også har verdensklasse angribere oppe foran, påpeger Skov Olsen.
Serbien indledte EM med at tabe 0-1 til England, men man sikrede sig en sen livline mod Slovenien, da Luka Jovic udligede til 1-1 i de døende sekunder.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED