FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når de danske spillere vågner op onsdag morgen, så vil der med garanti være nogle af dem, som er ømme i kroppen efter kampen mod Serbien aftenen forinden.
For der er lagt op til en fysisk kamp, som kræver, at alle danskere er på dupperne.
Serbernes fysik er i hvert fald det, som både landstræner Kasper Hjulmand og spiller Andreas Skov Olsen hæfter sig ved, når de skal beskrive serbernes store styrke. Her mener landstræneren sågar, at Serbien nok overgår alle andre hold ved EM.
– Det bliver en enormt hård fysisk kamp. Det er måske det mest fysiske hold ved den her slutrunde. Både på størrelse og fysik og det, de gerne vil gøre det til.
– De vil virkelig smaske til, og de går meget en mod en i spillet og tager folk ud, lyder advarslen fra Hjulmand.
Han brugte sin fridag lørdag til at nærstudere serberne, som foreløbig har hentet et enkelt sent point i gruppespillet. Her fremhæver han, at de var tæt på at lave tre mål på xG mod Slovenien.
– Uden at være prangende specielt i starten af kampen får de sat sig på det og kommer til de her kæmpe chancer. Jeg har set kampen mod Sverige (testkamp op til EM, red.) nogle gange, hvor man tydeligt ser deres enorme fysiske styrke i feltet. Deres spidskompetencer er virkelig store, men vi ser også nogle muligheder i den måde, vi gør det på overfor dem, forklarer Hjulmand.
Andreas Skov Olsen hæfter sig særligt ved de to fysiske angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic, der nok er serbernes to bedste angribere.
– De har jo vanvittigt gode spillere. Oppe på toppen har de både Mitrovic og Vlahovic, som er nogle sindssyge angribere begge to. Bagi har de nogle gode midterforsvarere og en midtbane med Tadic, og hvad de ellers hedder. Det er nogle gode spillere all around.
Kan man mærke i forberedelserne, at det er de to på toppen, som der er så meget fokus på?
– Ja, det skal vi selvfølgelig have ekstra fokus på, men jeg tror også, at vores forsvarsspillere kan håndtere dem. De gjorde det vildt godt mod England, som også har verdensklasse angribere oppe foran, påpeger Skov Olsen.
Serbien indledte EM med at tabe 0-1 til England, men man sikrede sig en sen livline mod Slovenien, da Luka Jovic udligede til 1-1 i de døende sekunder.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Zinedine Zidane præsenteret
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED