FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når de danske spillere vågner op onsdag morgen, så vil der med garanti være nogle af dem, som er ømme i kroppen efter kampen mod Serbien aftenen forinden.
For der er lagt op til en fysisk kamp, som kræver, at alle danskere er på dupperne.
Serbernes fysik er i hvert fald det, som både landstræner Kasper Hjulmand og spiller Andreas Skov Olsen hæfter sig ved, når de skal beskrive serbernes store styrke. Her mener landstræneren sågar, at Serbien nok overgår alle andre hold ved EM.
– Det bliver en enormt hård fysisk kamp. Det er måske det mest fysiske hold ved den her slutrunde. Både på størrelse og fysik og det, de gerne vil gøre det til.
– De vil virkelig smaske til, og de går meget en mod en i spillet og tager folk ud, lyder advarslen fra Hjulmand.
Han brugte sin fridag lørdag til at nærstudere serberne, som foreløbig har hentet et enkelt sent point i gruppespillet. Her fremhæver han, at de var tæt på at lave tre mål på xG mod Slovenien.
– Uden at være prangende specielt i starten af kampen får de sat sig på det og kommer til de her kæmpe chancer. Jeg har set kampen mod Sverige (testkamp op til EM, red.) nogle gange, hvor man tydeligt ser deres enorme fysiske styrke i feltet. Deres spidskompetencer er virkelig store, men vi ser også nogle muligheder i den måde, vi gør det på overfor dem, forklarer Hjulmand.
Andreas Skov Olsen hæfter sig særligt ved de to fysiske angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic, der nok er serbernes to bedste angribere.
– De har jo vanvittigt gode spillere. Oppe på toppen har de både Mitrovic og Vlahovic, som er nogle sindssyge angribere begge to. Bagi har de nogle gode midterforsvarere og en midtbane med Tadic, og hvad de ellers hedder. Det er nogle gode spillere all around.
Kan man mærke i forberedelserne, at det er de to på toppen, som der er så meget fokus på?
– Ja, det skal vi selvfølgelig have ekstra fokus på, men jeg tror også, at vores forsvarsspillere kan håndtere dem. De gjorde det vildt godt mod England, som også har verdensklasse angribere oppe foran, påpeger Skov Olsen.
Serbien indledte EM med at tabe 0-1 til England, men man sikrede sig en sen livline mod Slovenien, da Luka Jovic udligede til 1-1 i de døende sekunder.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’