FREUDENSTADT (Tipsbladet): Når de danske spillere vågner op onsdag morgen, så vil der med garanti være nogle af dem, som er ømme i kroppen efter kampen mod Serbien aftenen forinden.
For der er lagt op til en fysisk kamp, som kræver, at alle danskere er på dupperne.
Serbernes fysik er i hvert fald det, som både landstræner Kasper Hjulmand og spiller Andreas Skov Olsen hæfter sig ved, når de skal beskrive serbernes store styrke. Her mener landstræneren sågar, at Serbien nok overgår alle andre hold ved EM.
– Det bliver en enormt hård fysisk kamp. Det er måske det mest fysiske hold ved den her slutrunde. Både på størrelse og fysik og det, de gerne vil gøre det til.
– De vil virkelig smaske til, og de går meget en mod en i spillet og tager folk ud, lyder advarslen fra Hjulmand.
Han brugte sin fridag lørdag til at nærstudere serberne, som foreløbig har hentet et enkelt sent point i gruppespillet. Her fremhæver han, at de var tæt på at lave tre mål på xG mod Slovenien.
– Uden at være prangende specielt i starten af kampen får de sat sig på det og kommer til de her kæmpe chancer. Jeg har set kampen mod Sverige (testkamp op til EM, red.) nogle gange, hvor man tydeligt ser deres enorme fysiske styrke i feltet. Deres spidskompetencer er virkelig store, men vi ser også nogle muligheder i den måde, vi gør det på overfor dem, forklarer Hjulmand.
Andreas Skov Olsen hæfter sig særligt ved de to fysiske angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic, der nok er serbernes to bedste angribere.
– De har jo vanvittigt gode spillere. Oppe på toppen har de både Mitrovic og Vlahovic, som er nogle sindssyge angribere begge to. Bagi har de nogle gode midterforsvarere og en midtbane med Tadic, og hvad de ellers hedder. Det er nogle gode spillere all around.
Kan man mærke i forberedelserne, at det er de to på toppen, som der er så meget fokus på?
– Ja, det skal vi selvfølgelig have ekstra fokus på, men jeg tror også, at vores forsvarsspillere kan håndtere dem. De gjorde det vildt godt mod England, som også har verdensklasse angribere oppe foran, påpeger Skov Olsen.
Serbien indledte EM med at tabe 0-1 til England, men man sikrede sig en sen livline mod Slovenien, da Luka Jovic udligede til 1-1 i de døende sekunder.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

‘En dyr fejl’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afvist af United

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK-retur droppet

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

FC København-handel er gået i hårdknude

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Nu kan de hentes gratis

De viser Brøndby og FCM i Europa

Brøndby-duo skal væk

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

– Det virker bare lidt mærkeligt

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Vil af med Sory Kaba

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Giver grønt lys til stor transfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund