Denne sommer er det seks år, siden Karim Benzema spillede sin seneste landskamp for Frankrig. Ikke fordi han ikke har været god nok, men fordi han var indblandet i en sag om afpresning af landsholdskammeraten Mathieu Valbuena.
Da landstræneren droppede ham, beskyldte Benzema ham for at give efter for “presset fra den racistiske del af Frankrig.”
Det sendte Real Madrid-stjernen ud i et næsten seks år langt fravær fra landsholdet, men op til EM vendte han tilbage. Og hvis ellers han bliver den skade, han pådrog sig i en testkamp, kvit, er han angriberen, der skal sparke Frankrig til EM-guld på ny.
Danske Jens Jønsson mødte Benzema to gange i den forgangne La Liga-sæson. Første gang vandt Jønsson og Cadiz 1-0, men anden gang vandt Real Madrid 3-0. Benzema scorede to og lagde op til ét mål i det opgør.
– Han er jo ikke typen, der bare afdribler tre-fire modstandere og smækker den op i krogen, som Cristiano Ronaldo gjorde. Men han er sindssygt dygtig til at søge væk fra forsvarsspillerne og finde plads og til at deltage i kombinationsspillet, siger Jens Jønsson i fredagens udgave af Tipsbladet og udpeger især én styrke ved Benzema.
– Og så scorer han jo tilpas med mål, må man sige. 87 mål på tre sæsoner, det er jo rimelig godt. Han er vel den vigtigste spiller, de har i Real Madrid, siden Cristiano Ronaldo tog væk, og det er især på den fantastiske spilforståelse, han klarer sig.
Læs hele historien om Benzemas landsholdscomeback, forsoningen med landstræneren og Jens Jønssons syn på den franske angrebsstjerne i dagens udgave af Tipsbladet.
Avisen kan som altid købes som indstik i Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
