– Der bliver drukket SÅ meget vodka i Finland nu

Det danske landshold skal bestemt ikke tage fejl af de finske landshold, der kommer til at give alt for præstere godt ved EM, mener dansk Superliga-boss.



Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18. 

Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech. 

Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.

– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.

– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.

– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.

Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.

– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.

– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.

tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her



Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Her kan du se Villarreal mod FC København

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Trist Kvistgaarden-melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

FCM-stjerne færdig for i år

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid