– Der bliver drukket SÅ meget vodka i Finland nu

Det danske landshold skal bestemt ikke tage fejl af de finske landshold, der kommer til at give alt for præstere godt ved EM, mener dansk Superliga-boss.



Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18. 

Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech. 

Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.

– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.

– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.

– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.

Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.

– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.

– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.

tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby