Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18.
Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech.
Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.
– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.
– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.
– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.
– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.
– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.
tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT