Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18.
Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech.
Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.
– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.
– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.
– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.
– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.
– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.
tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen