Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18.
Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech.
Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.
– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.
– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.
– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.
– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.
– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.
tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER