– Der bliver drukket SÅ meget vodka i Finland nu

Det danske landshold skal bestemt ikke tage fejl af de finske landshold, der kommer til at give alt for præstere godt ved EM, mener dansk Superliga-boss.



Det danske landshold er ganske store favoritter mod de slutrunde-debuterende finnere i EM-gruppe B’s første kamp lørdag klokken 18. 

Tipsbladet har haft stor fokus på kampen og de finske spillere, der har eller har haft en tid i dansk fodbold. To af de danske fodbold-personligheder, der har haft masser af finske spillere tæt på sig i karrieren, er FC Midtjylland-direktør, Claus Steinlein og tidligere Superliga-træner og sportsdirektør Troels Bech. 

Claus Steinlein tror ikke på, at det finske landshold kommer til at falde igennem ved EM-slutrunden – han advarer blandt andet det danske landshold.

– Jeg tror, man skal passe rigtig, rigtig meget på finnerne. Jeg snakkede meget med Tim (Sparv – tidligere FCM-anfører, red), da de kvalificerede sig til slutrunden. Han blev ved med at sammenligne med, da Danmark kom til EM og VM for første gang i Frankrig og Mexico.

– Hele Finland koger. Der er folkefest, og der bliver drukket så meget vodka i Finland lige nu, fordi de skal være klar til den slutrunde.

– 11 finner, der kun arbejder for én ting, for Finland; det bliver en stor mundfuld. Jeg tror, de kommer til at overraske. Forhåbentlig ikke i den første kamp, men i de næste. For det bliver 11 finner, der kæmper for fædrelandet og mere til, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.

Troels Bech er knap så optimistisk på Finlands vegne.

– Det må være nogle af de mest undertippede. Man skal ikke tage fejl af, at de kvalificerede sig, fordi de var vældig gode, og de var også gode i deres pulje i Nations League.

– De har jo ikke vundet en lodtrækning. Det må vi huske at respektere, men derudover vil de alt andet lige nok fremstå som turneringens største underdog, måske sammen med Nordmakedonien, siger Bech.

tb.dk er kommet med en spådom på, hvordan det hele kommer til at gå i Danmark og Finlands gruppe B – se resultatet her





Neestrup forstår undren over FCK-beslutning



LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Iberisk derby med få mål

Aflyser sommerferien

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Det kan ende helt galt

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Mads Hermansen til topklub?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende



FCK-stjerne i klubskifte?

Nu kan de hentes gratis

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Av! Taber stort på dansker

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

OB henter Rasmus Falk i FC København



Giver grønt lys til stor transfer

Han er ny formand i AaB

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Dansker i stort Premier League-skifte?

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub



På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf