Efter tre uafgjorte kampe og et nederlag sluttede EM i Tyskland lørdag aften for Danmark efter et 2-0-nederlag til værtsnationen i ottendedelsfinalen.
Og skuffelsen sidder stadig i Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU og mandag var gæst i TV 2's EM-studie.
– Ja, det er ikke sådan en, man glemmer lige med det samme. Det er mange års arbejde, som lige pludselig ikke bliver den forløsning, vi havde håbet på. Så den er selvfølgelig tung.
– Men i al skuffelsen er der selvfølgelig også en glæde over det, den her slutrunde trods alt var, nemlig en fantastisk rød-hvid fest. Noget af det, vi gerne vil med holdet, det er at samle Danmark om det her mandskab. Det andet er, at vi gerne vil vinde noget, men det har vi så ikke gjort endnu, lød det fra Peter Møller.
Danmark er nu uden sejr i de seneste to slutrunder, og Peter Møller savnede også netop en dansk sejr denne sommer.
– Frem for alt havde jeg jo ønsket mig, at vi kunne have fået en sejr. Det er jo det, der giver den her eufori og den stemning. Vi går igennem et gruppespil uden at tabe en kamp, men vi har jo alle sammen higet efter at synge sejrssangene nede i omklædningsrummet. Det er trods alt lidt sjovere.
– Og så er det selvfølgelig ekstremt bittert og ærgerligt, den måde vi ryger ud på. Regler er selvfølgelig regler, men det er meget, meget små marginaler, der gør, at det ikke lige tipper over til vores fordel. Hvis Joachims kasse står, så er det ikke sikkert, at jeg havde stået her i dag, lød det fra Peter Møller.
DBU-bossen blev efterfølgende spurgt til, om landstræner Kasper Hjulmand er fredet i den evaluering af EM, der nu skal foretages.
– Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand. Jeg er helt med på, at når Danmark ikke lige bliver europamester eller spiller som vi allesammen gerne vil, så vil der blive stillet spørgsmål. Jeg tror også, at det hænger meget sammen med, at Kaspers start jo var meget, meget flyvende, må vi sige.
– Altså, en EM-semifinale og sideløbende med det, så var der 10 VM-kvalifikationskampe, hvor vi vandt ni af dem – og det var først til sidst, at Færøerne scorede mod os, før der var et indkasseret mål også.
– Det har gjort, at forventningerne er rigtig høje, og det er vi rigtig glade for. Det skal vi sørge for, at vi lever op til og vinder så mange kampe som muligt. Men jeg må sige, at vi har en landstræner, som har fuld opbakning fra alle os i DBU, og vi er meget, meget glade for Kasper, lød det fra Peter Møller.
Danmarks næste kamp er den 5. september, hvor der venter en Nations League-kamp mod Schweiz i Parken.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER