Efter tre uafgjorte kampe og et nederlag sluttede EM i Tyskland lørdag aften for Danmark efter et 2-0-nederlag til værtsnationen i ottendedelsfinalen.
Og skuffelsen sidder stadig i Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU og mandag var gæst i TV 2's EM-studie.
– Ja, det er ikke sådan en, man glemmer lige med det samme. Det er mange års arbejde, som lige pludselig ikke bliver den forløsning, vi havde håbet på. Så den er selvfølgelig tung.
– Men i al skuffelsen er der selvfølgelig også en glæde over det, den her slutrunde trods alt var, nemlig en fantastisk rød-hvid fest. Noget af det, vi gerne vil med holdet, det er at samle Danmark om det her mandskab. Det andet er, at vi gerne vil vinde noget, men det har vi så ikke gjort endnu, lød det fra Peter Møller.
Danmark er nu uden sejr i de seneste to slutrunder, og Peter Møller savnede også netop en dansk sejr denne sommer.
– Frem for alt havde jeg jo ønsket mig, at vi kunne have fået en sejr. Det er jo det, der giver den her eufori og den stemning. Vi går igennem et gruppespil uden at tabe en kamp, men vi har jo alle sammen higet efter at synge sejrssangene nede i omklædningsrummet. Det er trods alt lidt sjovere.
– Og så er det selvfølgelig ekstremt bittert og ærgerligt, den måde vi ryger ud på. Regler er selvfølgelig regler, men det er meget, meget små marginaler, der gør, at det ikke lige tipper over til vores fordel. Hvis Joachims kasse står, så er det ikke sikkert, at jeg havde stået her i dag, lød det fra Peter Møller.
DBU-bossen blev efterfølgende spurgt til, om landstræner Kasper Hjulmand er fredet i den evaluering af EM, der nu skal foretages.
– Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand. Jeg er helt med på, at når Danmark ikke lige bliver europamester eller spiller som vi allesammen gerne vil, så vil der blive stillet spørgsmål. Jeg tror også, at det hænger meget sammen med, at Kaspers start jo var meget, meget flyvende, må vi sige.
– Altså, en EM-semifinale og sideløbende med det, så var der 10 VM-kvalifikationskampe, hvor vi vandt ni af dem – og det var først til sidst, at Færøerne scorede mod os, før der var et indkasseret mål også.
– Det har gjort, at forventningerne er rigtig høje, og det er vi rigtig glade for. Det skal vi sørge for, at vi lever op til og vinder så mange kampe som muligt. Men jeg må sige, at vi har en landstræner, som har fuld opbakning fra alle os i DBU, og vi er meget, meget glade for Kasper, lød det fra Peter Møller.
Danmarks næste kamp er den 5. september, hvor der venter en Nations League-kamp mod Schweiz i Parken.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
I tvivl – er Steve Cooper den rette?