– Der skal ikke sættes spørgsmålstegn ved Hjulmand

DBU's fodbolddirektør Peter Møller bakker fuldt ud op om landstræner Kasper Hjulmand efter Danmarks EM-exit.



Efter tre uafgjorte kampe og et nederlag sluttede EM i Tyskland lørdag aften for Danmark efter et 2-0-nederlag til værtsnationen i ottendedelsfinalen. 

Og skuffelsen sidder stadig i Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU og mandag var gæst i TV 2's EM-studie. 

– Ja, det er ikke sådan en, man glemmer lige med det samme. Det er mange års arbejde, som lige pludselig ikke bliver den forløsning, vi havde håbet på. Så den er selvfølgelig tung.

– Men i al skuffelsen er der selvfølgelig også en glæde over det, den her slutrunde trods alt var, nemlig en fantastisk rød-hvid fest. Noget af det, vi gerne vil med holdet, det er at samle Danmark om det her mandskab. Det andet er, at vi gerne vil vinde noget, men det har vi så ikke gjort endnu, lød det fra Peter Møller. 

Danmark er nu uden sejr i de seneste to slutrunder, og Peter Møller savnede også netop en dansk sejr denne sommer. 

– Frem for alt havde jeg jo ønsket mig, at vi kunne have fået en sejr. Det er jo det, der giver den her eufori og den stemning. Vi går igennem et gruppespil uden at tabe en kamp, men vi har jo alle sammen higet efter at synge sejrssangene nede i omklædningsrummet. Det er trods alt lidt sjovere.

– Og så er det selvfølgelig ekstremt bittert og ærgerligt, den måde vi ryger ud på. Regler er selvfølgelig regler, men det er meget, meget små marginaler, der gør, at det ikke lige tipper over til vores fordel. Hvis Joachims kasse står, så er det ikke sikkert, at jeg havde stået her i dag, lød det fra Peter Møller. 

DBU-bossen blev efterfølgende spurgt til, om landstræner Kasper Hjulmand er fredet i den evaluering af EM, der nu skal foretages. 

– Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand. Jeg er helt med på, at når Danmark ikke lige bliver europamester eller spiller som vi allesammen gerne vil, så vil der blive stillet spørgsmål. Jeg tror også, at det hænger meget sammen med, at Kaspers start jo var meget, meget flyvende, må vi sige.

– Altså, en EM-semifinale og sideløbende med det, så var der 10 VM-kvalifikationskampe, hvor vi vandt ni af dem – og det var først til sidst, at Færøerne scorede mod os, før der var et indkasseret mål også.

– Det har gjort, at forventningerne er rigtig høje, og det er vi rigtig glade for. Det skal vi sørge for, at vi lever op til og vinder så mange kampe som muligt. Men jeg må sige, at vi har en landstræner, som har fuld opbakning fra alle os i DBU, og vi er meget, meget glade for Kasper, lød det fra Peter Møller. 

Danmarks næste kamp er den 5. september, hvor der venter en Nations League-kamp mod Schweiz i Parken. 

Loading Poll…







LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Verdensstjernes søn landet i København

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Vil undgå Bendtner-stunt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

På blokken i danskerklub

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Topscorer færdig

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Bliver det Chido Obis store chance?

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

– Vi er pressede

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso