Efter tre uafgjorte kampe og et nederlag sluttede EM i Tyskland lørdag aften for Danmark efter et 2-0-nederlag til værtsnationen i ottendedelsfinalen.
Og skuffelsen sidder stadig i Peter Møller, der er fodbolddirektør i DBU og mandag var gæst i TV 2's EM-studie.
– Ja, det er ikke sådan en, man glemmer lige med det samme. Det er mange års arbejde, som lige pludselig ikke bliver den forløsning, vi havde håbet på. Så den er selvfølgelig tung.
– Men i al skuffelsen er der selvfølgelig også en glæde over det, den her slutrunde trods alt var, nemlig en fantastisk rød-hvid fest. Noget af det, vi gerne vil med holdet, det er at samle Danmark om det her mandskab. Det andet er, at vi gerne vil vinde noget, men det har vi så ikke gjort endnu, lød det fra Peter Møller.
Danmark er nu uden sejr i de seneste to slutrunder, og Peter Møller savnede også netop en dansk sejr denne sommer.
– Frem for alt havde jeg jo ønsket mig, at vi kunne have fået en sejr. Det er jo det, der giver den her eufori og den stemning. Vi går igennem et gruppespil uden at tabe en kamp, men vi har jo alle sammen higet efter at synge sejrssangene nede i omklædningsrummet. Det er trods alt lidt sjovere.
– Og så er det selvfølgelig ekstremt bittert og ærgerligt, den måde vi ryger ud på. Regler er selvfølgelig regler, men det er meget, meget små marginaler, der gør, at det ikke lige tipper over til vores fordel. Hvis Joachims kasse står, så er det ikke sikkert, at jeg havde stået her i dag, lød det fra Peter Møller.
DBU-bossen blev efterfølgende spurgt til, om landstræner Kasper Hjulmand er fredet i den evaluering af EM, der nu skal foretages.
– Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand. Jeg er helt med på, at når Danmark ikke lige bliver europamester eller spiller som vi allesammen gerne vil, så vil der blive stillet spørgsmål. Jeg tror også, at det hænger meget sammen med, at Kaspers start jo var meget, meget flyvende, må vi sige.
– Altså, en EM-semifinale og sideløbende med det, så var der 10 VM-kvalifikationskampe, hvor vi vandt ni af dem – og det var først til sidst, at Færøerne scorede mod os, før der var et indkasseret mål også.
– Det har gjort, at forventningerne er rigtig høje, og det er vi rigtig glade for. Det skal vi sørge for, at vi lever op til og vinder så mange kampe som muligt. Men jeg må sige, at vi har en landstræner, som har fuld opbakning fra alle os i DBU, og vi er meget, meget glade for Kasper, lød det fra Peter Møller.
Danmarks næste kamp er den 5. september, hvor der venter en Nations League-kamp mod Schweiz i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Jagter dansker
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
NYHEDER