Derfor hader så mange Ronaldo

Cristiano Ronaldo er en af verdens bedste, men også mest forhadte fodboldspillere. Men hvorfor er portugiseren blevet så upopulær?



Med 221 millioner følgere er Cristiano Ronaldo et fænomen på sociale medier, mens andre millioner foragter ham. Dette EM har været med til at understrege den omfattende afsky rettet mod den portugisiske stjerne, hvor hans kast med en reporters mikrofon og lidet flatterende kommentarer om Island ikke har hjulpet på populariteten.

Spørgsmålet er dog, hvor al hadet til Ronaldo kommer fra. Det er der mange forklaringer på, og en af dem er, at portugiseren har mange ting kørende for sig. Han har talent og succes ud over alle grænser, han tjener flere penge, end han kan nå at bruge, listen over tidligere flammer fyldes ud af modeller og deslige. Men måske har Ronaldo så mange imod sig, fordi han har så meget med sig. Måske bliver succesen og det velplejede, symmetriske ansigt og den veltrænede krop for meget af det gode.

– Der er en høj grad af misundelse i det. Han har så mange ting, som almindelige mennesker og andre fodboldspillere ikke har. Det kommer til at være noget, som lægfolk simpelthen ikke kan lide, og de kommer til at hade ham, siger Christian Jantzen, der er professor på Insti for Kommunikation på Aalborg Universitet.

Man har det indtryk, at med Ronaldo skal alt være perfekt. Hans muskler, hans målsnit, hans medspillere, han øjenbryn. Han selvtræner flere timer hver dag, han sover 10 timer i døgnet for at optimere sin restitution. Hans spil såvel som hans udseende bliver finpudset til mindste detalje, så alt er perfekt. Det er bare ikke alle, der hylder det perfekte som han.

– Det perfekte er noget, som enten får os til at tilbede den her person eller til at frygte den her person. Perfektion er angstfremkaldende. Hvis man møder et perfekt menneske, så bliver man konfronteret med sine egne mangler. Så man falder enten på halen over den perfekte person, eller man prøver at finde alle de eventuelt uperfekte træk ved personen, som man kan lægge al sin aggression over i, siger Christian Jantzen.

Han bakkes op af den norske idrætssociolog Arve Hjelseth.

– Han er måske for perfekt. Den norske skribent Aslak Nore skriver i en bog om VM i Brasilien i 2014, at alt, Ronaldo gør, virker mekanisk – finterne, når han træder over bolden, den robotagtige opskridtning før frispark. Manglen på mimik får ham til at se ud som en robot. Ronaldo er selvsagt kreativ, men kreativiteten ser alligevel indstuderet og indøvet ud, siger idrætssociologen.

Perfektion er dog ikke den eneste årsag til, at millioner verden over foragter Ronaldo.

Læs hele artiklen om grundene til det i Tipsbladet Tirsdag. Det kan købes ved at klikke her.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Kan købes til spotpris

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Chok – forlænger med Brøndby

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedslående Dorgu-melding

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Han ligner en spiller for FC København’

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne