Derfor hader så mange Ronaldo

Cristiano Ronaldo er en af verdens bedste, men også mest forhadte fodboldspillere. Men hvorfor er portugiseren blevet så upopulær?



Med 221 millioner følgere er Cristiano Ronaldo et fænomen på sociale medier, mens andre millioner foragter ham. Dette EM har været med til at understrege den omfattende afsky rettet mod den portugisiske stjerne, hvor hans kast med en reporters mikrofon og lidet flatterende kommentarer om Island ikke har hjulpet på populariteten.

Spørgsmålet er dog, hvor al hadet til Ronaldo kommer fra. Det er der mange forklaringer på, og en af dem er, at portugiseren har mange ting kørende for sig. Han har talent og succes ud over alle grænser, han tjener flere penge, end han kan nå at bruge, listen over tidligere flammer fyldes ud af modeller og deslige. Men måske har Ronaldo så mange imod sig, fordi han har så meget med sig. Måske bliver succesen og det velplejede, symmetriske ansigt og den veltrænede krop for meget af det gode.

– Der er en høj grad af misundelse i det. Han har så mange ting, som almindelige mennesker og andre fodboldspillere ikke har. Det kommer til at være noget, som lægfolk simpelthen ikke kan lide, og de kommer til at hade ham, siger Christian Jantzen, der er professor på Insti for Kommunikation på Aalborg Universitet.

Man har det indtryk, at med Ronaldo skal alt være perfekt. Hans muskler, hans målsnit, hans medspillere, han øjenbryn. Han selvtræner flere timer hver dag, han sover 10 timer i døgnet for at optimere sin restitution. Hans spil såvel som hans udseende bliver finpudset til mindste detalje, så alt er perfekt. Det er bare ikke alle, der hylder det perfekte som han.

– Det perfekte er noget, som enten får os til at tilbede den her person eller til at frygte den her person. Perfektion er angstfremkaldende. Hvis man møder et perfekt menneske, så bliver man konfronteret med sine egne mangler. Så man falder enten på halen over den perfekte person, eller man prøver at finde alle de eventuelt uperfekte træk ved personen, som man kan lægge al sin aggression over i, siger Christian Jantzen.

Han bakkes op af den norske idrætssociolog Arve Hjelseth.

– Han er måske for perfekt. Den norske skribent Aslak Nore skriver i en bog om VM i Brasilien i 2014, at alt, Ronaldo gør, virker mekanisk – finterne, når han træder over bolden, den robotagtige opskridtning før frispark. Manglen på mimik får ham til at se ud som en robot. Ronaldo er selvsagt kreativ, men kreativiteten ser alligevel indstuderet og indøvet ud, siger idrætssociologen.

Perfektion er dog ikke den eneste årsag til, at millioner verden over foragter Ronaldo.

Læs hele artiklen om grundene til det i Tipsbladet Tirsdag. Det kan købes ved at klikke her.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Er han den nye Rurik Gislason?

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Til tider virkede han modløs og opgivende

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Peger på særligt problem for Superligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Det virker fuldstændig gakket!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Brøndby IF – Randers FC

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Katastrofal start for Jacob Rasmussen