Derfor hader så mange Ronaldo

Cristiano Ronaldo er en af verdens bedste, men også mest forhadte fodboldspillere. Men hvorfor er portugiseren blevet så upopulær?



Med 221 millioner følgere er Cristiano Ronaldo et fænomen på sociale medier, mens andre millioner foragter ham. Dette EM har været med til at understrege den omfattende afsky rettet mod den portugisiske stjerne, hvor hans kast med en reporters mikrofon og lidet flatterende kommentarer om Island ikke har hjulpet på populariteten.

Spørgsmålet er dog, hvor al hadet til Ronaldo kommer fra. Det er der mange forklaringer på, og en af dem er, at portugiseren har mange ting kørende for sig. Han har talent og succes ud over alle grænser, han tjener flere penge, end han kan nå at bruge, listen over tidligere flammer fyldes ud af modeller og deslige. Men måske har Ronaldo så mange imod sig, fordi han har så meget med sig. Måske bliver succesen og det velplejede, symmetriske ansigt og den veltrænede krop for meget af det gode.

– Der er en høj grad af misundelse i det. Han har så mange ting, som almindelige mennesker og andre fodboldspillere ikke har. Det kommer til at være noget, som lægfolk simpelthen ikke kan lide, og de kommer til at hade ham, siger Christian Jantzen, der er professor på Insti for Kommunikation på Aalborg Universitet.

Man har det indtryk, at med Ronaldo skal alt være perfekt. Hans muskler, hans målsnit, hans medspillere, han øjenbryn. Han selvtræner flere timer hver dag, han sover 10 timer i døgnet for at optimere sin restitution. Hans spil såvel som hans udseende bliver finpudset til mindste detalje, så alt er perfekt. Det er bare ikke alle, der hylder det perfekte som han.

– Det perfekte er noget, som enten får os til at tilbede den her person eller til at frygte den her person. Perfektion er angstfremkaldende. Hvis man møder et perfekt menneske, så bliver man konfronteret med sine egne mangler. Så man falder enten på halen over den perfekte person, eller man prøver at finde alle de eventuelt uperfekte træk ved personen, som man kan lægge al sin aggression over i, siger Christian Jantzen.

Han bakkes op af den norske idrætssociolog Arve Hjelseth.

– Han er måske for perfekt. Den norske skribent Aslak Nore skriver i en bog om VM i Brasilien i 2014, at alt, Ronaldo gør, virker mekanisk – finterne, når han træder over bolden, den robotagtige opskridtning før frispark. Manglen på mimik får ham til at se ud som en robot. Ronaldo er selvsagt kreativ, men kreativiteten ser alligevel indstuderet og indøvet ud, siger idrætssociologen.

Perfektion er dog ikke den eneste årsag til, at millioner verden over foragter Ronaldo.

Læs hele artiklen om grundene til det i Tipsbladet Tirsdag. Det kan købes ved at klikke her.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg