– Det er jo den historie, I gerne vil have

Flere af pressens spørgsmål irriterede Victor Kristiansen efter Danmarks åbningskamp.



STUTTGART (Tipsbladet): Det så længe lovende ud, men Danmark måtte forlade EM-åbningskampen mod Slovenien med skuffede miner. 

1-1 endte opgøret, og dermed måtte Danmark nøjes med et enkelt point mod den på papiret svageste modstander i gruppen – nummer 57 på FIFA's verdensrangliste.

Victor Kristiansen, der startede inde på venstre wingback, forsøger at holde hovedet højt trods det ærgerlige pointtab.

– Vi skal stå her med tre point, så det er pisse ærgerligt, men personligt fik jeg slutrundedebut, startede inde og var med til at synge med på nationalmelodien. Det var rigtig stort for mig og alle omkring mig. Jeg glædede mig utrolig meget – jeg lever og ånder for alle de oplevelser, jeg kan tage med mig, siger Victor Kristiansen og tilføjer:

– Vi skal være ærgerlige over, at vi ikke fik tre point, men solen står op igen i morgen, og så begynder vi at fokusere på næste kamp.

Herfra skifter interviewet en smule karakter. 

Det var således ikke alle de spørgsmål, der blev stillet i Mixed Zone på stadion i Stuttgart, som Victor Kristiansen helt kunne forstå.

Han køber blandt andet ikke, at nervøsitet kan have spillet en rolle i anden halvleg, hvor Danmark mistede initiativet til Slovenien.

– Det er jo den historie, I gerne vil have – at der skete noget i anden halvleg, og så har I skrevet jeres historie. Det ved jeg ikke om er rigtigt. Jeg synes, vi kommer fint i gang med anden halvleg, men Slovenien er også gode. Man kan ikke dominere en kamp i 90 minutter. Og så er det nemt at sige, at man var nerøvs. Det var ikke min oplevelse.

Men hvad gik så galt?

– De gjorde nogle ting anderledes. De fik ændret deres presspil og fik foretaget nogle udskiftninger – det ændrer en kamp. De fik lagt et tryk på os, som vi ikke kunne komme ud af på samme måde. 

Hvordan oplevede du situationen, hvor du lagde bolden ind til Rasmus Højlunds store chance?

– Det er noget, vi har talt meget om og øvet meget på. Jeg er ærgerlig over, at det ikke blev til et mål fra Rasmus og en assist fra mig. Så kunne jeg stå og være glad, og I (pressen, red.) kunne stå og være glade i stedet for at skule stå og finde noget om at være nervøs eller lignende.

Kampbilledet mindede lidt om mod Sverige og Norge, hvor I også mistede grebet en smule i anden halvleg. Hvorfor sker det?

– Jamen, er forventningen, at vi skal dominere i alle 90 minutter? De spørgsmål, der bliver stillet, antyder, at Danmark skal dominere en kamp i 90 minutter. Vi kommer fantastisk fra start og spiller en virkelig god første halvleg, og så ændrer det sig lidt. Det er pisse ærgerligt, vi ikke står med tre point, slutter Victor Kristiansen. 

Næste opgave for Danmark er mod gruppens forhåndsfavorit England. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie