STUTTGART (Tipsbladet): Det så længe lovende ud, men Danmark måtte forlade EM-åbningskampen mod Slovenien med skuffede miner.
1-1 endte opgøret, og dermed måtte Danmark nøjes med et enkelt point mod den på papiret svageste modstander i gruppen – nummer 57 på FIFA's verdensrangliste.
Victor Kristiansen, der startede inde på venstre wingback, forsøger at holde hovedet højt trods det ærgerlige pointtab.
– Vi skal stå her med tre point, så det er pisse ærgerligt, men personligt fik jeg slutrundedebut, startede inde og var med til at synge med på nationalmelodien. Det var rigtig stort for mig og alle omkring mig. Jeg glædede mig utrolig meget – jeg lever og ånder for alle de oplevelser, jeg kan tage med mig, siger Victor Kristiansen og tilføjer:
– Vi skal være ærgerlige over, at vi ikke fik tre point, men solen står op igen i morgen, og så begynder vi at fokusere på næste kamp.
Herfra skifter interviewet en smule karakter.
Det var således ikke alle de spørgsmål, der blev stillet i Mixed Zone på stadion i Stuttgart, som Victor Kristiansen helt kunne forstå.
Han køber blandt andet ikke, at nervøsitet kan have spillet en rolle i anden halvleg, hvor Danmark mistede initiativet til Slovenien.
– Det er jo den historie, I gerne vil have – at der skete noget i anden halvleg, og så har I skrevet jeres historie. Det ved jeg ikke om er rigtigt. Jeg synes, vi kommer fint i gang med anden halvleg, men Slovenien er også gode. Man kan ikke dominere en kamp i 90 minutter. Og så er det nemt at sige, at man var nerøvs. Det var ikke min oplevelse.
Men hvad gik så galt?
– De gjorde nogle ting anderledes. De fik ændret deres presspil og fik foretaget nogle udskiftninger – det ændrer en kamp. De fik lagt et tryk på os, som vi ikke kunne komme ud af på samme måde.
Hvordan oplevede du situationen, hvor du lagde bolden ind til Rasmus Højlunds store chance?
– Det er noget, vi har talt meget om og øvet meget på. Jeg er ærgerlig over, at det ikke blev til et mål fra Rasmus og en assist fra mig. Så kunne jeg stå og være glad, og I (pressen, red.) kunne stå og være glade i stedet for at skule stå og finde noget om at være nervøs eller lignende.
Kampbilledet mindede lidt om mod Sverige og Norge, hvor I også mistede grebet en smule i anden halvleg. Hvorfor sker det?
– Jamen, er forventningen, at vi skal dominere i alle 90 minutter? De spørgsmål, der bliver stillet, antyder, at Danmark skal dominere en kamp i 90 minutter. Vi kommer fantastisk fra start og spiller en virkelig god første halvleg, og så ændrer det sig lidt. Det er pisse ærgerligt, vi ikke står med tre point, slutter Victor Kristiansen.
Næste opgave for Danmark er mod gruppens forhåndsfavorit England.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
Rasmus Højlund har ikke set det før
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Sverige skal til VM
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Melder ud om Kasper Hjulmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER