FREUDENSTADT (Tipsbladet): Heller ikke mod Slovenien kom Rasmus Højlund på måltavlen for det danske landshold, og dermed er han nu gået fem landskampe uden mål.
Han fik ellers chancen mod Slovenien, men hans forsøg tæt under mål blev reddet af Jan Oblak. Havde Højlund scoret til 2-0 på det tidspunkt, så havde stemningen omkring landsholdets EM-start sandsynligvis været markant bedre.
Rasmus Højlunds manglende mål var et tema dagen derpå i landsholdslejren, og Kasper Hjulmand erkender, at der er én ting, som Højlund skal gøre anderledes fremover.
– Han bruger mange kræfter. Måske engang imellem behøver han ikke droppe ned og være en del af spillet. Det har vi mange, der gør. Han vil jo gerne være involveret, knægten. Det er derfor, han ofte dropper ned, hvor han måske engang imellem bare skal blive væk og holde sig i ro, når vi har bolden.
– Han har meget energi og vil gerne være involveret, og det er en af hans helt store forcer. Men han gør en kæmpe indsats for holdet. Det er et helt andet scenarie, hvis han havde lagt den forbi Oblak, siger Hjulmand og fortsætter:
– Han spiller en fin kamp og investerer det, han skal. Vi vil gerne have Rasmus i gang og have ham til at score mål, men det kommer, hvis han bliver ved med at arbejde, som han gør.
Generelt er landstræneren meget fortrøstningsfuld omkring Højlund, som tog en masse slagsmål søndag aften.
– Han leverer en kæmpe indsats. Han får eddermanme taget nogle tæsk derinde for holdet og får lagt nogle fine bolde og får holdt i bolden. Vi arbejder meget mere med at holde ham i dybden, siger Hjulmand, der understreger, at han skal holde dybden, når nu Jonas Wind søger så meget ned i banen.
– Serbien så pissegode ud
Generelt var Hjulmand positiv dagen derpå, selv om åbningskampen resultatmæssigt ikke gav Danmark det, som man havde håbet på. Han var fortsat uenig i den kritik, som har ramt landsholdet omkring sene udskiftninger og manglende energi, og han så flere positive ting i Danmarks spil.
– Der er en del positivt i vores spil, som vi kan bruge til noget og komme videre med. Der er spillere, som er kommet godt ind i turneringen, og der er ikke de store skader. Vi har en fornemmelse af, at vi kan gå frem mod de to næste kampe, hvor vi med en sejr i en af de to er videre i turneringen.
Han lyder dog lidt overrasket over Serbiens niveau mod England, selv om englænderne hev en hårdt kæmpet 1-0-sejr hjem.
– Vi er underdogs i den næste og skal møde et topmandskab på torsdag. Jeg vil også lige sige, at Serbien så pissegode ud i går, så dem skal man passe på med at undervurdere. Det er virkelig et stærkt hold. Men det bliver en fantastisk kamp at skulle spille i Frankfurt på torsdag.
Danmark møder England på torsdag. Herefter venter Serbien i en potentiel finale om at gå videre i turneringen.
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
