FREUDENSTADT (Tipsbladet): Heller ikke mod Slovenien kom Rasmus Højlund på måltavlen for det danske landshold, og dermed er han nu gået fem landskampe uden mål.
Han fik ellers chancen mod Slovenien, men hans forsøg tæt under mål blev reddet af Jan Oblak. Havde Højlund scoret til 2-0 på det tidspunkt, så havde stemningen omkring landsholdets EM-start sandsynligvis været markant bedre.
Rasmus Højlunds manglende mål var et tema dagen derpå i landsholdslejren, og Kasper Hjulmand erkender, at der er én ting, som Højlund skal gøre anderledes fremover.
– Han bruger mange kræfter. Måske engang imellem behøver han ikke droppe ned og være en del af spillet. Det har vi mange, der gør. Han vil jo gerne være involveret, knægten. Det er derfor, han ofte dropper ned, hvor han måske engang imellem bare skal blive væk og holde sig i ro, når vi har bolden.
– Han har meget energi og vil gerne være involveret, og det er en af hans helt store forcer. Men han gør en kæmpe indsats for holdet. Det er et helt andet scenarie, hvis han havde lagt den forbi Oblak, siger Hjulmand og fortsætter:
– Han spiller en fin kamp og investerer det, han skal. Vi vil gerne have Rasmus i gang og have ham til at score mål, men det kommer, hvis han bliver ved med at arbejde, som han gør.
Generelt er landstræneren meget fortrøstningsfuld omkring Højlund, som tog en masse slagsmål søndag aften.
– Han leverer en kæmpe indsats. Han får eddermanme taget nogle tæsk derinde for holdet og får lagt nogle fine bolde og får holdt i bolden. Vi arbejder meget mere med at holde ham i dybden, siger Hjulmand, der understreger, at han skal holde dybden, når nu Jonas Wind søger så meget ned i banen.
– Serbien så pissegode ud
Generelt var Hjulmand positiv dagen derpå, selv om åbningskampen resultatmæssigt ikke gav Danmark det, som man havde håbet på. Han var fortsat uenig i den kritik, som har ramt landsholdet omkring sene udskiftninger og manglende energi, og han så flere positive ting i Danmarks spil.
– Der er en del positivt i vores spil, som vi kan bruge til noget og komme videre med. Der er spillere, som er kommet godt ind i turneringen, og der er ikke de store skader. Vi har en fornemmelse af, at vi kan gå frem mod de to næste kampe, hvor vi med en sejr i en af de to er videre i turneringen.
Han lyder dog lidt overrasket over Serbiens niveau mod England, selv om englænderne hev en hårdt kæmpet 1-0-sejr hjem.
– Vi er underdogs i den næste og skal møde et topmandskab på torsdag. Jeg vil også lige sige, at Serbien så pissegode ud i går, så dem skal man passe på med at undervurdere. Det er virkelig et stærkt hold. Men det bliver en fantastisk kamp at skulle spille i Frankfurt på torsdag.
Danmark møder England på torsdag. Herefter venter Serbien i en potentiel finale om at gå videre i turneringen.
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Aldrig set før
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
