FREUDENSTADT (Tipsbladet): Heller ikke mod Slovenien kom Rasmus Højlund på måltavlen for det danske landshold, og dermed er han nu gået fem landskampe uden mål.
Han fik ellers chancen mod Slovenien, men hans forsøg tæt under mål blev reddet af Jan Oblak. Havde Højlund scoret til 2-0 på det tidspunkt, så havde stemningen omkring landsholdets EM-start sandsynligvis været markant bedre.
Rasmus Højlunds manglende mål var et tema dagen derpå i landsholdslejren, og Kasper Hjulmand erkender, at der er én ting, som Højlund skal gøre anderledes fremover.
– Han bruger mange kræfter. Måske engang imellem behøver han ikke droppe ned og være en del af spillet. Det har vi mange, der gør. Han vil jo gerne være involveret, knægten. Det er derfor, han ofte dropper ned, hvor han måske engang imellem bare skal blive væk og holde sig i ro, når vi har bolden.
– Han har meget energi og vil gerne være involveret, og det er en af hans helt store forcer. Men han gør en kæmpe indsats for holdet. Det er et helt andet scenarie, hvis han havde lagt den forbi Oblak, siger Hjulmand og fortsætter:
– Han spiller en fin kamp og investerer det, han skal. Vi vil gerne have Rasmus i gang og have ham til at score mål, men det kommer, hvis han bliver ved med at arbejde, som han gør.
Generelt er landstræneren meget fortrøstningsfuld omkring Højlund, som tog en masse slagsmål søndag aften.
– Han leverer en kæmpe indsats. Han får eddermanme taget nogle tæsk derinde for holdet og får lagt nogle fine bolde og får holdt i bolden. Vi arbejder meget mere med at holde ham i dybden, siger Hjulmand, der understreger, at han skal holde dybden, når nu Jonas Wind søger så meget ned i banen.
– Serbien så pissegode ud
Generelt var Hjulmand positiv dagen derpå, selv om åbningskampen resultatmæssigt ikke gav Danmark det, som man havde håbet på. Han var fortsat uenig i den kritik, som har ramt landsholdet omkring sene udskiftninger og manglende energi, og han så flere positive ting i Danmarks spil.
– Der er en del positivt i vores spil, som vi kan bruge til noget og komme videre med. Der er spillere, som er kommet godt ind i turneringen, og der er ikke de store skader. Vi har en fornemmelse af, at vi kan gå frem mod de to næste kampe, hvor vi med en sejr i en af de to er videre i turneringen.
Han lyder dog lidt overrasket over Serbiens niveau mod England, selv om englænderne hev en hårdt kæmpet 1-0-sejr hjem.
– Vi er underdogs i den næste og skal møde et topmandskab på torsdag. Jeg vil også lige sige, at Serbien så pissegode ud i går, så dem skal man passe på med at undervurdere. Det er virkelig et stærkt hold. Men det bliver en fantastisk kamp at skulle spille i Frankfurt på torsdag.
Danmark møder England på torsdag. Herefter venter Serbien i en potentiel finale om at gå videre i turneringen.
LIVE
LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Betyder det David Nielsen-fyring?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
I chok: Har aldrig set lignende
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
