FREUDENSTADT (Tipsbladet): Heller ikke mod Slovenien kom Rasmus Højlund på måltavlen for det danske landshold, og dermed er han nu gået fem landskampe uden mål.
Han fik ellers chancen mod Slovenien, men hans forsøg tæt under mål blev reddet af Jan Oblak. Havde Højlund scoret til 2-0 på det tidspunkt, så havde stemningen omkring landsholdets EM-start sandsynligvis været markant bedre.
Rasmus Højlunds manglende mål var et tema dagen derpå i landsholdslejren, og Kasper Hjulmand erkender, at der er én ting, som Højlund skal gøre anderledes fremover.
– Han bruger mange kræfter. Måske engang imellem behøver han ikke droppe ned og være en del af spillet. Det har vi mange, der gør. Han vil jo gerne være involveret, knægten. Det er derfor, han ofte dropper ned, hvor han måske engang imellem bare skal blive væk og holde sig i ro, når vi har bolden.
– Han har meget energi og vil gerne være involveret, og det er en af hans helt store forcer. Men han gør en kæmpe indsats for holdet. Det er et helt andet scenarie, hvis han havde lagt den forbi Oblak, siger Hjulmand og fortsætter:
– Han spiller en fin kamp og investerer det, han skal. Vi vil gerne have Rasmus i gang og have ham til at score mål, men det kommer, hvis han bliver ved med at arbejde, som han gør.
Generelt er landstræneren meget fortrøstningsfuld omkring Højlund, som tog en masse slagsmål søndag aften.
– Han leverer en kæmpe indsats. Han får eddermanme taget nogle tæsk derinde for holdet og får lagt nogle fine bolde og får holdt i bolden. Vi arbejder meget mere med at holde ham i dybden, siger Hjulmand, der understreger, at han skal holde dybden, når nu Jonas Wind søger så meget ned i banen.
– Serbien så pissegode ud
Generelt var Hjulmand positiv dagen derpå, selv om åbningskampen resultatmæssigt ikke gav Danmark det, som man havde håbet på. Han var fortsat uenig i den kritik, som har ramt landsholdet omkring sene udskiftninger og manglende energi, og han så flere positive ting i Danmarks spil.
– Der er en del positivt i vores spil, som vi kan bruge til noget og komme videre med. Der er spillere, som er kommet godt ind i turneringen, og der er ikke de store skader. Vi har en fornemmelse af, at vi kan gå frem mod de to næste kampe, hvor vi med en sejr i en af de to er videre i turneringen.
Han lyder dog lidt overrasket over Serbiens niveau mod England, selv om englænderne hev en hårdt kæmpet 1-0-sejr hjem.
– Vi er underdogs i den næste og skal møde et topmandskab på torsdag. Jeg vil også lige sige, at Serbien så pissegode ud i går, så dem skal man passe på med at undervurdere. Det er virkelig et stærkt hold. Men det bliver en fantastisk kamp at skulle spille i Frankfurt på torsdag.
Danmark møder England på torsdag. Herefter venter Serbien i en potentiel finale om at gå videre i turneringen.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Tæt på utrolig kamprekord
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW