Få et ekstra skud EM-vide, så du er helt klar til, når slutrunden bliver sparket i gang.
Vi bringer her i samarbejde med spilxperten.com en stribe EM-facts, der både involverer tidligere og nuværende spillere og landstræneres rekord-præstationer ved og omkring EM-slutrunder.
Tjek bare – der er uden tvivl ting, du ikke har lagret i kassen med fodbold-paratviden:
● EM-topscoreren over dem alle er Frankrigs Michel Platini, der ved 1984-slutrunden bankede hele ni mål ind i de fem kampe, der skulle til for at gøre Frankrig til EM-vinder for første gang. Første mål i åbningskampen mod Danmark (1-0) – siden hattrick mod både Belgien og Jugoslavien i gruppespillet, et mål mod Portugal i semifinalen og til sidst åbningsmålet mod Spanien i EM-finalen, som Frankrig vandt med 2-0.
● Cristiano Ronaldo har rekorden for flest EM-kampe (21) og har tangeret Platinis målrekord på ni EM-mål i alt. Han er på samme tid den spiller, der sammen med tyske Bastian Schweinsteiger har spillet flest store slutrunde-kampe (VM og EM) af alle – nemlig 38 styks. En rekord Ronaldo slår om få dage.
● Siden 1980 har kun tjekkiske Karel Poborsky (6) leveret flere assists ved EM end Cristiano Ronaldo, der står for fem. Rekorden for flest assists ved en enkel EM-slutrunden siden 1980 tilhører jugoslaviske Ljubinko Drulovic i 2000, Aaron Ramsey fra Wales i 2016 og Belgiens Eden Hazard i 2016 – alle har præsteret fire assists.
● Den tyske keeper Manuel Neuer er kun overgået af to andre målmænd, når det kommer til hans 27 kampe ved store slutrunder (VM og EM) – Iker Casillas (Spanien) og Gianluigi Buffon (Italien) – begge med 31 kampe.
● Frankrigs angriber Antoine Griezmann har været direkte involveret i flere scoringer end nogen anden spiller i de seneste to store slutrunder (VM og EM). Hele 14 mål har han været med i – 10 mål scoret og fire assists i 14 kampe. Otte af målene og alle fire assists kom i knockout-fasen.
● Den eneste spiller der indtil videre har scoret i to EM-finaler er spanske Fernando Torres (2008 mod Tyskland og 2012 mod Italien), mens hans landsmand Xavi er den eneste spiller til at have leveret en assists i to EM-finaler (også 2008 og 2012)
● Spaniens David Villa er den seneste spiller til at score hattrick ved en EM-slutrunde. Det skete mod Rusland i gruppespillet i 2008 – til gengæld var det ikke lige så hurtigt som Michel Platinis rekord-hattrick på bare 18 minutter mod Jugoslavien i 1984.
● Ungarns Gábor Király er den ældste spiller til at have deltaget i en EM-slutrunde – 40 år og 86 dage gammel var han, da han var med ved EM 2016. Til gengæld var Hollands Jetro Williams yngst, da han ved EM 2012 (mod Danmark) var på banen i en alder af 18 år og 71 dage.
● Englands Harry Kane var topscorer i EM-kvalifikationen med i alt 12 mål i de otte kampe, han deltog i. Dermed blev han den første engelske spiller til at opnå den bedrift.
● Ingen spiller leverede flere assists end Eden Hazard i EM-kvalifikationen til EM 2020. Alle hans syv assists kom i åbent spil.
● Hollands Memphis Depay har scoret eller præsteret en assist hvert 38. minut i EM-kvalifikationen frem mod EM 2020 – seks mål og hele syv assists på 495 minutter. Det er bedste af alle 54 spillere, der gennem turneringen har været involveret i fem eller flere mål.
● Wales-stjernen Gareth Bale en af bare fire spillere til at have scoret direkte på frispark ved en EM-slutrunde siden 1980 – Michel Platini (Frankrig), Thomas Häßler (Tyskland) og Zinedine Zidane (Frankrig) er de andre tre.
● Det bliver den tyske landstræner Joachim Löws syvende store slutrunde (VM og EM) – det er rekord for det tyske landshold. Det er også rekord, at han har stået i spidsen for det tyske landshold i 17 EM-kampe. Löw har ført det tyske landshold til semifinalen i fem af hans seks tidligere slutrunder. Kun ved VM 2018 gik det galt, da holdet allerede måtte rejse hjem efter gruppespillet.
● Hvis Frankrigs landstræner Didier Deschamps ender med at løfte EM-trofæet vil han blive den første nogensinde til både at vinde EM og VM som både spiller og træner.
● Otte af de 24 landstrænere ved VM har som spiller selv deltaget ved EM: Gareth Southgate (England), Didier Deschamps (Frankrig), Roberto Mancini (Italien), Frank de Boer (Holland), Paulo Sousa (Polen), Stanislav Cherchesov (Rusland), Luis Enrique (Spanien), Andrey Shevchenko (Ukraine). Kun Didier Deschamps har vundet som spiller.
Fik du taget EM-quizzen – ellers test dig selv her
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER