Nok er aftenens landskamp en venskabskamp, men når modstanderen er Sverige, vil der altid være en god tænding i forhold til håneret og den evige broder-strid.
Vi ser her lidt nærmere på statistikken frem mod aftenens kamp i Parken:
– Det er Sverige, der har fat i den lange ende. For ser man overordnet på statistikken for de 101 tidligere kampe mellem de to nationer har svenskerne vundet 45 gange, Danmark er noteret for 38 kampen, mens kun 18 er endt uafgjort.
– Det seneste opgør mellem Danmark og Sverige, var tilbage i 2009 i VM-kvalifikationskampen i Parken. En kamp, som den daværende AGF’er Jakob Poulsen afgjorde med det langskud, der resulterede i en 1-0-sejr og en billet til VM.
– Den seneste venskabskamp mellem Danmark og Sverige er helt tilbage i 2000, hvor Sverige vandt 1-0 på et mål scoret af den tidligere FCK-angriber Jörgen Pettersson.
– I de tre seneste landskampe mellem Danmark og Sverige har svenskerne ikke formået at score. Sidst svenskerne fandt frem til det danske mål var i den højdramatiske EM-kvalifikationskamp i Parken 2. juni 2007. Svenskerne bragte sig foran 3-0 og havde Danmark for alvor på krogen, men ført frem af et fyldt Parken lykkedes det for det danske hold at vende kampen og få udlignet føringen til 3-3…men så… Den danske midtbanespiller Christian Poulsen slog svenske Markus Rosenberg i maven i det danske straffesparksfelt. Dommeren gav rødt kort til Poulsen og dømte svensk straffespark. Et spark, der aldrig blev taget, da en beruset dansk tilskuer invaderede banen i et forsøg på at overfalde dommeren. Kampen blev afbrudt og Danmark taberdømt med cifrene 0-3.
– De to landstrænere Morten Olsen og Erik Hamrén har frem mod kampen haft en lille diskussion om, hvorvidt Morten Olsen har tabt til Sverige som dansk landstræner eller ej. Han har ikke tabt kampe på banen, men skrivebords-nederlaget kan han altså ikke løbe fra.
– Sverige har tidligere – faktisk to gange – prøvet at spille fire eller flere kampe mod den samme modstander uden at score. I begge tilfælde har det været mod Danmark. Første gang var i perioden 1913-16 og i 1970-79 skete det igen. I begge tilfælde var der oven i købet tale om fem kampe uden at score.
– Det er dog to formstærke hold, der mødes i Parken. Begge mandskaber kommer med tre sejre i træk. For begge holds vedkommende handler det om kampe fra den overståede og vellykkede EM-kvalifikation. Danmark har vundet over Norge (2-0) Cypern (4-1) og Portugal (2-1).
Sveriges sejre har været mod San Marino (5-0), Finland (2-1) og Holland (3-2).
– Danmark har scoret i samtlige otte landskampe spillet i 2011.
– Sverige har scoret i de seneste 11 landskampe.
– Der er tre mulige debutanter fra Danmark. Jores Okore og Tobias Mikkelsen fra FCN og Nicolai Jørgensen fra Bayer Leverkusen.
– Det er en gammel kending af dansk fodbold, der står i spidsen for det svenske landshold. Den tidligere mestertræner fra AaB Erik Hamrén har været landstræner i de 22 svenske landskampe og her gjort det mere end fornemt. Faktisk er Hamrén den svenske landstræner i historien med det højeste pointgennemsnit. Af 22 kampe er 16 vundet, tre endt uafgjort og tre tabt. Det giver et imponerende snit på 2,32 point pr. kamp.
– Zlatan Ibrahimovic kan skyde sig ind i en prominent klub, hvis det lykkedes ham at score to gange mod Danmark. Det vil bringe superstjernen op på 30 landsholdsmål, hvilket kun seks spillere tidligere har præsteret for Sverige.
– Det laveste tilskuerantal, der nogensinde har overværet et opgør mellem Danmark og Sverige, lyder på 7849. Kampen blev spillet i den lille by Norrköping 15. juni 1991. Danmark tabte 4-0.
– Det højeste tilskuerantal lyder på hele 51.600. Det skete 30. juni 1957 i et proppet Idrætsparken. Danmark tabte 2-1.
– DBU oplyser, at der torsdag var solgt/reserveret flere end 17.000 billetter til kampen fredag i Parken.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT