Det bliver en kompetent mand, der passer fløjten, når Danmark søndag indleder sin EM-kampagne med en vigtig kamp mod Slovenien.
UEFA har fredag formiddag offentliggjort, at kampens dommer bliver schweiziske Sandro Schärer.
Sandro Schärers CV tæller blandt andet 11 kampe i Champions League, 18 i Europa League og adskillige landskampe i Nations League samt EM- og VM-kvalifikationen. Men han har aldrig dømt en slutrunde før.
EM 2024 bliver dog formentlig ikke hans sidste. Der er nemlig tale om et betydeligt dommertalent, lyder det fra dommerekspert Benjamin Leander fra SpilXperten.
– En talentfuld dommer, som blev rykket op i UEFAs øverste dommerkategori allerede i foråret 2022, men har været meget ramt af skader gennem de sidste par år. Fremstår dog fit for fight og har dømt gode kampe under pres i denne sæson, hvor han dømte Atalanta – Sporting og Olympiakos – Fenerbahce med kun fem advarsler tilsammen i Europa League- og Conference League-slutspillet, vurderer Benjamin Leander.
– Han har dømt Danmark en enkelt gang før, da vi tabte 0-2 til Belgien i Nations League i Kasper Hjulmands første kamp som dansk landstræner i efteråret 2020, ligesom han har dømt FC Midtjylland to gange i Europa (1-1 ude mod Celtic i 2021 og 4-2 ude mod Ferencvaros i 2017).
Særligt i kampen mellem FC Midtjylland og Celtic i 2021 kom Sandro Schärer på arbejde. Han udviste Celtic-spiller Nir Bitton for at sætte en finger i hovedet på Anders Dreyer – og kort efter udviste han Anders Dreyer for film.
Anders Dreyer kan måske komme i aktion, når Danmark og Slovenien brager sammen søndag klokken 18.00. Han er i hvert fald med i Danmarks trup.
Benjamin Leander har kigget nærmere på samtlige EM-dommere hos SpilXperten – læs det her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – OB
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER