Dommerekspert roser manden, der skal dømme Danmark

Det bliver en schweizisk dommer, der dømmer Danmarks første kamp ved EM, og han får ros med på vejen fra Benjamin Leander.



Det bliver en kompetent mand, der passer fløjten, når Danmark søndag indleder sin EM-kampagne med en vigtig kamp mod Slovenien. 

UEFA har fredag formiddag offentliggjort, at kampens dommer bliver schweiziske Sandro Schärer.

Sandro Schärers CV tæller blandt andet 11 kampe i Champions League, 18 i Europa League og adskillige landskampe i Nations League samt EM- og VM-kvalifikationen. Men han har aldrig dømt en slutrunde før. 

EM 2024 bliver dog formentlig ikke hans sidste. Der er nemlig tale om et betydeligt dommertalent, lyder det fra dommerekspert Benjamin Leander fra SpilXperten.

– En talentfuld dommer, som blev rykket op i UEFAs øverste dommerkategori allerede i foråret 2022, men har været meget ramt af skader gennem de sidste par år. Fremstår dog fit for fight og har dømt gode kampe under pres i denne sæson, hvor han dømte Atalanta – Sporting og Olympiakos – Fenerbahce med kun fem advarsler tilsammen i Europa League- og Conference League-slutspillet, vurderer Benjamin Leander. 

– Han har dømt Danmark en enkelt gang før, da vi tabte 0-2 til Belgien i Nations League i Kasper Hjulmands første kamp som dansk landstræner i efteråret 2020, ligesom han har dømt FC Midtjylland to gange i Europa (1-1 ude mod Celtic i 2021 og 4-2 ude mod Ferencvaros i 2017).

Særligt i kampen mellem FC Midtjylland og Celtic i 2021 kom Sandro Schärer på arbejde. Han udviste Celtic-spiller Nir Bitton for at sætte en finger i hovedet på Anders Dreyer – og kort efter udviste han Anders Dreyer for film. 

Anders Dreyer kan måske komme i aktion, når Danmark og Slovenien brager sammen søndag klokken 18.00. Han er i hvert fald med i Danmarks trup. 

Benjamin Leander har kigget nærmere på samtlige EM-dommere hos SpilXperten – læs det her






Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?




LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen