Dommerekspert roser manden, der skal dømme Danmark

Det bliver en schweizisk dommer, der dømmer Danmarks første kamp ved EM, og han får ros med på vejen fra Benjamin Leander.



Det bliver en kompetent mand, der passer fløjten, når Danmark søndag indleder sin EM-kampagne med en vigtig kamp mod Slovenien. 

UEFA har fredag formiddag offentliggjort, at kampens dommer bliver schweiziske Sandro Schärer.

Sandro Schärers CV tæller blandt andet 11 kampe i Champions League, 18 i Europa League og adskillige landskampe i Nations League samt EM- og VM-kvalifikationen. Men han har aldrig dømt en slutrunde før. 

EM 2024 bliver dog formentlig ikke hans sidste. Der er nemlig tale om et betydeligt dommertalent, lyder det fra dommerekspert Benjamin Leander fra SpilXperten.

– En talentfuld dommer, som blev rykket op i UEFAs øverste dommerkategori allerede i foråret 2022, men har været meget ramt af skader gennem de sidste par år. Fremstår dog fit for fight og har dømt gode kampe under pres i denne sæson, hvor han dømte Atalanta – Sporting og Olympiakos – Fenerbahce med kun fem advarsler tilsammen i Europa League- og Conference League-slutspillet, vurderer Benjamin Leander. 

– Han har dømt Danmark en enkelt gang før, da vi tabte 0-2 til Belgien i Nations League i Kasper Hjulmands første kamp som dansk landstræner i efteråret 2020, ligesom han har dømt FC Midtjylland to gange i Europa (1-1 ude mod Celtic i 2021 og 4-2 ude mod Ferencvaros i 2017).

Særligt i kampen mellem FC Midtjylland og Celtic i 2021 kom Sandro Schärer på arbejde. Han udviste Celtic-spiller Nir Bitton for at sætte en finger i hovedet på Anders Dreyer – og kort efter udviste han Anders Dreyer for film. 

Anders Dreyer kan måske komme i aktion, når Danmark og Slovenien brager sammen søndag klokken 18.00. Han er i hvert fald med i Danmarks trup. 

Benjamin Leander har kigget nærmere på samtlige EM-dommere hos SpilXperten – læs det her





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Atletico Madrid interesseret i dansker

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’