Efter corona-kaos: EM-landshold vaccineres

Efter to coronatilfælde bliver det spanske landshold nu vaccineret fredag, på dagen hvor EM starter.



Efter en kaotisk uge med to coronasmittede spillere bliver det spanske fodboldlandshold nu vaccineret.

Fredag formiddag, på dagen hvor EM starter, vil spanierne blive vaccineret. Det oplyser det spanske landshold på sin hjemmeside.

Det sker, så det bliver nemmere for Spanien at gennemføre EM med alle de spillere, landstræner Luis Enrique har udtaget, lyder det.

Vaccinationen af de spanske spillere kommer, efter at to er blevet testet positive inden for de seneste fire dage. Søndag blev anfører Sergio Busquets konstateret smittet.

Natten til onsdag kom det så frem, at forsvarsspilleren Diego Llorente også var blevet testet positiv. En test af Llorente onsdag viste sig dog at være negativ. Han er også blevet testet torsdag og bliver det også fredag.

Hvis yderligere test viser sig også at være negative, vender Llorente tilbage til den spanske EM-trup og genoptager træningen med holdet.

Luis Enrique har efter de to coronatilfælde i alt indkaldt 17 reserver, der er isoleret fra det sædvanlige landshold, og som kan blive skiftet ind i EM-truppen, hvis coronasituationen forværres.

Spanien kan indtil sin første kamp mod Sverige på mandag skifte ud i truppen, hvis der er positive smittetilfælde.

Sverige er også ramt af coronatilfælde. Dejan Kulusevski fra Juventus og Mattias Svanberg fra Bologna blev tirsdag testet positive.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Svensson skriver Superliga-historie

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir