Efter corona-kaos: EM-landshold vaccineres

Efter to coronatilfælde bliver det spanske landshold nu vaccineret fredag, på dagen hvor EM starter.



Efter en kaotisk uge med to coronasmittede spillere bliver det spanske fodboldlandshold nu vaccineret.

Fredag formiddag, på dagen hvor EM starter, vil spanierne blive vaccineret. Det oplyser det spanske landshold på sin hjemmeside.

Det sker, så det bliver nemmere for Spanien at gennemføre EM med alle de spillere, landstræner Luis Enrique har udtaget, lyder det.

Vaccinationen af de spanske spillere kommer, efter at to er blevet testet positive inden for de seneste fire dage. Søndag blev anfører Sergio Busquets konstateret smittet.

Natten til onsdag kom det så frem, at forsvarsspilleren Diego Llorente også var blevet testet positiv. En test af Llorente onsdag viste sig dog at være negativ. Han er også blevet testet torsdag og bliver det også fredag.

Hvis yderligere test viser sig også at være negative, vender Llorente tilbage til den spanske EM-trup og genoptager træningen med holdet.

Luis Enrique har efter de to coronatilfælde i alt indkaldt 17 reserver, der er isoleret fra det sædvanlige landshold, og som kan blive skiftet ind i EM-truppen, hvis coronasituationen forværres.

Spanien kan indtil sin første kamp mod Sverige på mandag skifte ud i truppen, hvis der er positive smittetilfælde.

Sverige er også ramt af coronatilfælde. Dejan Kulusevski fra Juventus og Mattias Svanberg fra Bologna blev tirsdag testet positive.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Celtic er mester efter vildt drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Ny offensiv transfer i FCN?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Manchester United – Nottingham Forest

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart