Ekspert om Eriksen-stikpille: Taget ud af kontekst

Efter kampen mod Slovenien sendte Christian Eriksen en kærlig stikpille afsted mod TV 2-ekspert Martin Mikkelsen, der mente, at det var bedre, at Eriksen var startet ude. Mikkelsen siger til Tipsbladet, at det har været sjovt, at Eriksen skulle forholde sig til hans analyse.



– Så lad ham se kampen igen.

Sådan sagde Christian Eriksen med et smil på læben til Tipsbladet og den skrevne presse efter 1-1-kampen mod Slovenien ved EM i Tyskland.

Ordene var rettet mod TV 2-ekspert Martin Mikkelsen, der havde lavet en større analyse af det danske hold inden Slovenien-kampen.

– Det vil ikke være en fordel for Danmark, hvis Christian Eriksen starter inde i aften (søndag, red.), skrev Mikkelsen blandt andet i analysen.

Tipsbladet har talt med TV 2-eksperten om Eriksens kærlige stikpille, men eksperten fastholder sin pointe.

– Først og fremmest er jeg kommet i vælten, må man sige. Det var sjovt at læse ens navn i den sammenhæng, og at han har skullet forholde sig til mig. Det var ret sjovt. Det, som Christian Eriksen bliver forholdt, er jo en overskrift, der er taget ud af kontekst. Der var jo en længere analyse. Jeg snakkede om noget rimelig banalt. Det var en analyse ud fra den kvalifikationskamp, som vi havde mod dem på hjemmebane uden Eriksen. Der ramte vi den rigtig godt.

– Det var lidt et alternativ til, hvordan vi har spillet mod et mere defensivt indstillet hold. Der har vi set, at Danmark var i 4-3-3 blandt mod Australien til VM, Nordirland i en testkamp for nyligt og mod San Marino. 4-3-3 kan godt blive lidt låst, og man har lidt svært ved at skabe tingene, fordi der er for mange mennesker, der står uden for feltet.

– Det skal ses i den kontekst, men vi blev også enige om på redaktionen, at det var super godt set af Hjulmand at sætte Christian Eriksen frem i en mere fremskudt rolle, hvor han lå i mellemrummet som en decideret 10'er. Sådan har vi ikke set ham i lang tid for det danske landshold. Det var godt set, men jeg vil stadig fastholde, at vi kunne have gjort endnu mere ondt på Slovenien i en anden formation, hvis vi havde vendt trekanten om i midten og spillet med en sekser og to ottere i stedet for to seksere og en tier, siger Martin Mikkelsen til Tipsbladet.

Eriksen er et geni
TV 2-eksperten mener, at Danmark ikke fik kreeret nok i EM-opgøret.

– Jeg synes, at wingbackerne blev for isolerede, og det betyder, at der var mange spillere, der lå centralt, blandt andet to seksere med Eriksen og to angribere. Wingbackerne blev aldrig rigtig sat op, selvom de var offensivt indstillet. Victor Kristiansen kom igennem én gang.

– Jeg synes, at formationen fik meget godt ud af Eriksen, men jeg synes ikke, at Danmark fik nok ud af det. De skabte ikke nok, synes jeg, så det er lidt todelt. Eriksen var fremragende, og jeg er i øvrigt kæmpefan. Han er et geni, men der skal ses i den kontekst, siger Martin Mikkelsen til Tipsbladet.

Manchester United-danskeren scorede til 1-0 for Danmark, men Danmark måtte nøjes med 1-1.

England topper gruppen efter sejren over Serbien.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere FCK-talent skifter

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Stemningen i FCK er håbløs!

– Pinligt for rigtig mange at se

AGF-profil overvejer karrierestop

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe Superliga-comeback

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Høgh hyldes af UEFA

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Vejle får fredagstæv i Farum

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber