Ekspert om Eriksen-stikpille: Taget ud af kontekst

Efter kampen mod Slovenien sendte Christian Eriksen en kærlig stikpille afsted mod TV 2-ekspert Martin Mikkelsen, der mente, at det var bedre, at Eriksen var startet ude. Mikkelsen siger til Tipsbladet, at det har været sjovt, at Eriksen skulle forholde sig til hans analyse.



– Så lad ham se kampen igen.

Sådan sagde Christian Eriksen med et smil på læben til Tipsbladet og den skrevne presse efter 1-1-kampen mod Slovenien ved EM i Tyskland.

Ordene var rettet mod TV 2-ekspert Martin Mikkelsen, der havde lavet en større analyse af det danske hold inden Slovenien-kampen.

– Det vil ikke være en fordel for Danmark, hvis Christian Eriksen starter inde i aften (søndag, red.), skrev Mikkelsen blandt andet i analysen.

Tipsbladet har talt med TV 2-eksperten om Eriksens kærlige stikpille, men eksperten fastholder sin pointe.

– Først og fremmest er jeg kommet i vælten, må man sige. Det var sjovt at læse ens navn i den sammenhæng, og at han har skullet forholde sig til mig. Det var ret sjovt. Det, som Christian Eriksen bliver forholdt, er jo en overskrift, der er taget ud af kontekst. Der var jo en længere analyse. Jeg snakkede om noget rimelig banalt. Det var en analyse ud fra den kvalifikationskamp, som vi havde mod dem på hjemmebane uden Eriksen. Der ramte vi den rigtig godt.

– Det var lidt et alternativ til, hvordan vi har spillet mod et mere defensivt indstillet hold. Der har vi set, at Danmark var i 4-3-3 blandt mod Australien til VM, Nordirland i en testkamp for nyligt og mod San Marino. 4-3-3 kan godt blive lidt låst, og man har lidt svært ved at skabe tingene, fordi der er for mange mennesker, der står uden for feltet.

– Det skal ses i den kontekst, men vi blev også enige om på redaktionen, at det var super godt set af Hjulmand at sætte Christian Eriksen frem i en mere fremskudt rolle, hvor han lå i mellemrummet som en decideret 10'er. Sådan har vi ikke set ham i lang tid for det danske landshold. Det var godt set, men jeg vil stadig fastholde, at vi kunne have gjort endnu mere ondt på Slovenien i en anden formation, hvis vi havde vendt trekanten om i midten og spillet med en sekser og to ottere i stedet for to seksere og en tier, siger Martin Mikkelsen til Tipsbladet.

Eriksen er et geni
TV 2-eksperten mener, at Danmark ikke fik kreeret nok i EM-opgøret.

– Jeg synes, at wingbackerne blev for isolerede, og det betyder, at der var mange spillere, der lå centralt, blandt andet to seksere med Eriksen og to angribere. Wingbackerne blev aldrig rigtig sat op, selvom de var offensivt indstillet. Victor Kristiansen kom igennem én gang.

– Jeg synes, at formationen fik meget godt ud af Eriksen, men jeg synes ikke, at Danmark fik nok ud af det. De skabte ikke nok, synes jeg, så det er lidt todelt. Eriksen var fremragende, og jeg er i øvrigt kæmpefan. Han er et geni, men der skal ses i den kontekst, siger Martin Mikkelsen til Tipsbladet.

Manchester United-danskeren scorede til 1-0 for Danmark, men Danmark måtte nøjes med 1-1.

England topper gruppen efter sejren over Serbien.



Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse