– EM er med til at hvidvaske diktatur

Der skal spilles fire EM-kampe i Aserbajdsjans hovedstad, Baku. Det er problematisk, mener ekspert, fordi det er med til at tegne et positivt billede af et af Europas sidste diktaturer.



Det er ikke kun rent geografisk, at Baku og Aserbajdsjan ligger langt fra de fleste af de andre EM-byer. Det gør landet også kulturelt og politisk. Ekspert kalder det over for DR et af Europas sidste diktaturer.

Problemet er ifølge Flemming Splidsboel, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, at store sportsarrangementer som EM er med til at stille lande som Aserbajdsjan i et positivt lys.

Baku lagde også græs til Europa League-finalen for to år siden, og den slags arrangementer møder kritik.

– Fodbold er med til at hvidvaske landet. Det fastholder, at Aserbajdsjan går lidt under radaren, siger Flemming Splidsboel til DR.

Han peger desuden på, at Aserbajdsjan er et af de sidste diktaturer i Europa sammen med Belarus (tidligere Hviderusland) og Rusland, som i form af Skt. Petersborg i øvrigt også er vært for en række EM-kampe.

Dét er heller ikke populært alle steder. Direktøren for Anti Doping Danmark har eksempelvis ved flere lejligheder kritiseret, at Rusland kunne beholde sine EM-kampe og endda få tildelt nye, efter landet ellers blev udelukket fra det meste internationale idræt.

– Det er et underligt signal at sende for så stor og vigtig en sportsorganisation som UEFA. Der er ikke nogen, der siger, man skal belønne dem, der har snydt, sagde Michael Ask, som antidoping-direktøren hedder, til tipsbladet.dk i april.







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson