– EM er med til at hvidvaske diktatur

Der skal spilles fire EM-kampe i Aserbajdsjans hovedstad, Baku. Det er problematisk, mener ekspert, fordi det er med til at tegne et positivt billede af et af Europas sidste diktaturer.



Det er ikke kun rent geografisk, at Baku og Aserbajdsjan ligger langt fra de fleste af de andre EM-byer. Det gør landet også kulturelt og politisk. Ekspert kalder det over for DR et af Europas sidste diktaturer.

Problemet er ifølge Flemming Splidsboel, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, at store sportsarrangementer som EM er med til at stille lande som Aserbajdsjan i et positivt lys.

Baku lagde også græs til Europa League-finalen for to år siden, og den slags arrangementer møder kritik.

– Fodbold er med til at hvidvaske landet. Det fastholder, at Aserbajdsjan går lidt under radaren, siger Flemming Splidsboel til DR.

Han peger desuden på, at Aserbajdsjan er et af de sidste diktaturer i Europa sammen med Belarus (tidligere Hviderusland) og Rusland, som i form af Skt. Petersborg i øvrigt også er vært for en række EM-kampe.

Dét er heller ikke populært alle steder. Direktøren for Anti Doping Danmark har eksempelvis ved flere lejligheder kritiseret, at Rusland kunne beholde sine EM-kampe og endda få tildelt nye, efter landet ellers blev udelukket fra det meste internationale idræt.

– Det er et underligt signal at sende for så stor og vigtig en sportsorganisation som UEFA. Der er ikke nogen, der siger, man skal belønne dem, der har snydt, sagde Michael Ask, som antidoping-direktøren hedder, til tipsbladet.dk i april.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Lurer på varm VM-profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr