– EM er med til at hvidvaske diktatur

Der skal spilles fire EM-kampe i Aserbajdsjans hovedstad, Baku. Det er problematisk, mener ekspert, fordi det er med til at tegne et positivt billede af et af Europas sidste diktaturer.



Det er ikke kun rent geografisk, at Baku og Aserbajdsjan ligger langt fra de fleste af de andre EM-byer. Det gør landet også kulturelt og politisk. Ekspert kalder det over for DR et af Europas sidste diktaturer.

Problemet er ifølge Flemming Splidsboel, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, at store sportsarrangementer som EM er med til at stille lande som Aserbajdsjan i et positivt lys.

Baku lagde også græs til Europa League-finalen for to år siden, og den slags arrangementer møder kritik.

– Fodbold er med til at hvidvaske landet. Det fastholder, at Aserbajdsjan går lidt under radaren, siger Flemming Splidsboel til DR.

Han peger desuden på, at Aserbajdsjan er et af de sidste diktaturer i Europa sammen med Belarus (tidligere Hviderusland) og Rusland, som i form af Skt. Petersborg i øvrigt også er vært for en række EM-kampe.

Dét er heller ikke populært alle steder. Direktøren for Anti Doping Danmark har eksempelvis ved flere lejligheder kritiseret, at Rusland kunne beholde sine EM-kampe og endda få tildelt nye, efter landet ellers blev udelukket fra det meste internationale idræt.

– Det er et underligt signal at sende for så stor og vigtig en sportsorganisation som UEFA. Der er ikke nogen, der siger, man skal belønne dem, der har snydt, sagde Michael Ask, som antidoping-direktøren hedder, til tipsbladet.dk i april.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!