– EM er med til at hvidvaske diktatur

Der skal spilles fire EM-kampe i Aserbajdsjans hovedstad, Baku. Det er problematisk, mener ekspert, fordi det er med til at tegne et positivt billede af et af Europas sidste diktaturer.



Det er ikke kun rent geografisk, at Baku og Aserbajdsjan ligger langt fra de fleste af de andre EM-byer. Det gør landet også kulturelt og politisk. Ekspert kalder det over for DR et af Europas sidste diktaturer.

Problemet er ifølge Flemming Splidsboel, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, at store sportsarrangementer som EM er med til at stille lande som Aserbajdsjan i et positivt lys.

Baku lagde også græs til Europa League-finalen for to år siden, og den slags arrangementer møder kritik.

– Fodbold er med til at hvidvaske landet. Det fastholder, at Aserbajdsjan går lidt under radaren, siger Flemming Splidsboel til DR.

Han peger desuden på, at Aserbajdsjan er et af de sidste diktaturer i Europa sammen med Belarus (tidligere Hviderusland) og Rusland, som i form af Skt. Petersborg i øvrigt også er vært for en række EM-kampe.

Dét er heller ikke populært alle steder. Direktøren for Anti Doping Danmark har eksempelvis ved flere lejligheder kritiseret, at Rusland kunne beholde sine EM-kampe og endda få tildelt nye, efter landet ellers blev udelukket fra det meste internationale idræt.

– Det er et underligt signal at sende for så stor og vigtig en sportsorganisation som UEFA. Der er ikke nogen, der siger, man skal belønne dem, der har snydt, sagde Michael Ask, som antidoping-direktøren hedder, til tipsbladet.dk i april.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!