EM-guf – dag 1: Åbningschokket i 2004

Hver dag under EM-slutrunden bringer tipsbladet.dk en skæv eller nostalgisk EM-historie. I dag: Det græske EM-chok anno 2004.



EM-slutrunden er over os. Hver dag under slutrunden bringer tipsbladet.dk en skæv, nostalgisk eller anderledes EM-historie her på sitet for at hylde turneringen, som alle fodboldelskere følger intenst i løbet af tre uger i juni.

I dag bliver EM-slutrunden i Polen og Ukraine fløjtet i gang med åbningskampen mellem Polen og Grækenland, der spilles klokken 18.00. Derfor skruer vi tiden tilbage til 2004, hvor Grækenland også var en del af en åbningskamp ved EM.

Det var under EM i Portugal, hvor Grækenland lagde overraskende fra land ved at vinde 2-1 over værterne fra Portugal i åbningskampen. Det var et tegn på, at grækerne havde mere at byde på end som så, og som de fleste husker, endte Grækenland også med at vinde hele turneringen – efter en ny sejr over Portugal i finalen nogle uger senere.

Åbningskampen fra EM 2004 huskes også for, at det var Cristiano Ronaldos første kamp ved en EM-slutrunde. Den dengang unge Ronaldo fik en noget blandet debut på den store scene, idet han blev skiftet ind og begik det straffespark, der siden førte til en græsk 2-0-føring. Ronaldo fik selv pyntet på resultatet, da han reducerede til 1-2 kort før tid, men lige lidt hjalp det: Grækenland kom godt fra start ved EM 2004 – i modsætning til værtslandet fra Portugal. Ronaldo forlod banen grædende.

Se højdepunkterne fra åbningschokket og Grækenlands imponerende EM-eventyr i 2004 her:







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fulham – Newcastle

AGF kan ende med millionregning, men…

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Michael Carrick bliver i Manchester United