EM-stjerner der kunne spille for et andet land

Flere EM-stjerner kunne spille for et andet land, og vi giver her overblikket over nogle af dem, der kunne have trukket en anden trøje over hovedet.



Prøv lige at forestil dig, at Peter Schmeichel i 1992 sad hjemme i sofaen, mens det danske landshold forsøgte at vinde EM i Sverige. Det kunne han faktisk have gjort, den fantastiske keeper, hvis han dengang havde valgt at spille for Polen i stedet for Danmark. Havde Danmark vundet EM uden den fantastiske keeper? Næppe.

Peter Boleslaw Schmeichel har – som navnet antyder – rødder i både Danmark og Polen, men han valgte altså at tørne ud for Danmark.

I det følgende vil vi pege på nogle af de spillere, der er med ved EM i 2020, men faktisk kunne være stillet op for en anden nation.

For flere nationer som Frankrig og Tyskland er det sådan, at der er mange spillere, der kunne have stillet op for en anden nation.

RAFAEL TOLOI, EMERSON & JORGINHO

GettyImages-1321780232
Jorginho til højre

ITALIEN

Toloi og Emerson er begge født og opvokset i Brasilien, men nu spiller de på det italienske landshold. Tolio får næppe nogen stor rolle i slutrunden, men det kan Emerson sagtens få som wingback for Italien. 

Jorginho er også født og opvokset i Brasilien, men flyttede som 15-årig til støvlelandet, som også er den nation, han skal spille EM for. 

XHERDAN SHAQIRI & GRANIT XHAKA

GettyImages-1321780232

SCHWEIZ

Mange fra det schweiziske landshold ville kunne have valgt at stille op for andre. Granit Xhaka kunne have valgt Albanien, men gik med Schweiz. Hans bror stiller omvendt op for Albanien. Brødrene er også spilleberettiget for Kosovo.

Xherdan Shaqiri, der måske er Schweiz’ største stjerne, kunne også stille op for Kosovo.

GARETH BALE

GettyImages-1321780232

WALES

Flere af de walisiske stjerner kunne have tørnet ud for en anden nation. Sådan er det ofte med folk fra Storbritannien – gælder eksempelvis også englændere og skottere – men mest interessant er nok Gareth Bales historie. England har i mange år ledt efter en god venstrebenet kantspiller, og så var han der lige pludseligt i Gareth Bale. Men i stedet valgte han “Giggs-vejen”, altså at tørne ud for Wales.

JANNIK VESTERGAARD, PIERRE EMILE HØJBJERG & THOMAS DELANEY

GettyImages-1321780232

DANMARK

Kunne du forestille dig, at Jannik Vestergaard stillede op for Tyskland, og at Pierre Emile Højbjerg sang med på den franske nationalmelodi, Marsellaisen?

Sådan kunne det have været, hvis de ikke have ønsket at spille for Danmark. Men det gør de, og hurra for det. Vestergaard har tysk mor, Højbjergs mor er fra Frankrig. 

Også Thomas Delaney havde en mulighed for USA og Irland.

MARIO FERNANDES

GettyImages-1321780232

RUSLAND

Som navnet antyder, er der ikke umiddelbart meget russisk over Mario Fernandes, men de manglede en back i Rusland, og så blev han nationaliseret, efter han i 2012 kom til CSKA Moskva fra Gremio. Født og opvokset i Brasilien, som han tilmed nåede at spille en ikke gældende landskamp for.

MARLOS

GettyImages-1321780232

UKRAINE

Samme finte som med Mario Fernandes. Født og opvokset i Brasilien, men kom til Ukraine og fik så statsborgerskab til at spille for nationen.

—-

THIAGO & AYEMERIC LAPORTE

GettyImages-1321780232

SPANIEN

Han er en af de store stjerner for Spanien, Thiago, men han kunne også være blevet det for Brasilien. Thiagos far spillede på det brasilianske landshold, og Liverpool-stjernen havde muligheden for at stille op for nationen.

For tre uger siden var Laporte reelt i spil til Frankrigs landshold, men Didier Deschamps havde ikke udtaget ham, og nu er han i stedet spansk landsholdsspiller. Det kan gå hurtigt i fodbold.

ROBIN OLSEN & DEJAN KULUSEVSKI

GettyImages-1321780232

SVERIGE

Hvis han ville, kunne svenske Robin Olsen spille for Danmark. Den tidligere FCK-keeper udtalte engang, at han helst ville spille for Danmark, men i 2014 skiftede han nation og er nu svensk landsholdsspiller. 

Juventus-stjernen Kulsevski kunne vælge mellem Sverige og Nordmakedonien, men valgte altså Sverige.

ANTOINE GRIEZMANN

GettyImages-1321780232

FRANKRIG

Han er født i Frankrig, men spillede en del af sin ungdomsfodbold i Real Sociedad i Spanien. Da han blev smidt af det franske U-landshold efter disciplinære problemer overvejede han at skifte land, da han også kunne spille for Portugal og Tyskland. Han forblev dog loyal over for “Les Bleus”.

ILKAY GÜNDOGAN

GettyImages-1321780232

TYSKLAND

Den tyske stjerne, der har spillet en super sæson i Manchester City, har tyrkiske forældre og kunne også have valgt at stille op for tyrkerne.

PEPE

GettyImages-1321780232

PORTUGAL

Født i Brasilien, men valgte at gøre som Deco og stille op for Portugal. Det har han nok ikke fortrudt, da han i 2016 kunne løfte trofæet som EM-vinder med Portugal.





Tonni Adamsen stjæler overskrifter




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Randers FC – Silkeborg IF

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil ikke juble i Parken

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek