Prøv lige at forestil dig, at Peter Schmeichel i 1992 sad hjemme i sofaen, mens det danske landshold forsøgte at vinde EM i Sverige. Det kunne han faktisk have gjort, den fantastiske keeper, hvis han dengang havde valgt at spille for Polen i stedet for Danmark. Havde Danmark vundet EM uden den fantastiske keeper? Næppe.
Peter Boleslaw Schmeichel har – som navnet antyder – rødder i både Danmark og Polen, men han valgte altså at tørne ud for Danmark.
I det følgende vil vi pege på nogle af de spillere, der er med ved EM i 2020, men faktisk kunne være stillet op for en anden nation.
For flere nationer som Frankrig og Tyskland er det sådan, at der er mange spillere, der kunne have stillet op for en anden nation.
RAFAEL TOLOI, EMERSON & JORGINHO

Jorginho til højre
ITALIEN
Toloi og Emerson er begge født og opvokset i Brasilien, men nu spiller de på det italienske landshold. Tolio får næppe nogen stor rolle i slutrunden, men det kan Emerson sagtens få som wingback for Italien.
Jorginho er også født og opvokset i Brasilien, men flyttede som 15-årig til støvlelandet, som også er den nation, han skal spille EM for.
—
XHERDAN SHAQIRI & GRANIT XHAKA

SCHWEIZ
Mange fra det schweiziske landshold ville kunne have valgt at stille op for andre. Granit Xhaka kunne have valgt Albanien, men gik med Schweiz. Hans bror stiller omvendt op for Albanien. Brødrene er også spilleberettiget for Kosovo.
Xherdan Shaqiri, der måske er Schweiz’ største stjerne, kunne også stille op for Kosovo.
—
GARETH BALE

WALES
Flere af de walisiske stjerner kunne have tørnet ud for en anden nation. Sådan er det ofte med folk fra Storbritannien – gælder eksempelvis også englændere og skottere – men mest interessant er nok Gareth Bales historie. England har i mange år ledt efter en god venstrebenet kantspiller, og så var han der lige pludseligt i Gareth Bale. Men i stedet valgte han “Giggs-vejen”, altså at tørne ud for Wales.
—
JANNIK VESTERGAARD, PIERRE EMILE HØJBJERG & THOMAS DELANEY

DANMARK
Kunne du forestille dig, at Jannik Vestergaard stillede op for Tyskland, og at Pierre Emile Højbjerg sang med på den franske nationalmelodi, Marsellaisen?
Sådan kunne det have været, hvis de ikke have ønsket at spille for Danmark. Men det gør de, og hurra for det. Vestergaard har tysk mor, Højbjergs mor er fra Frankrig.
Også Thomas Delaney havde en mulighed for USA og Irland.
—
MARIO FERNANDES

RUSLAND
Som navnet antyder, er der ikke umiddelbart meget russisk over Mario Fernandes, men de manglede en back i Rusland, og så blev han nationaliseret, efter han i 2012 kom til CSKA Moskva fra Gremio. Født og opvokset i Brasilien, som han tilmed nåede at spille en ikke gældende landskamp for.
—
MARLOS

UKRAINE
Samme finte som med Mario Fernandes. Født og opvokset i Brasilien, men kom til Ukraine og fik så statsborgerskab til at spille for nationen.
—-
THIAGO & AYEMERIC LAPORTE

SPANIEN
Han er en af de store stjerner for Spanien, Thiago, men han kunne også være blevet det for Brasilien. Thiagos far spillede på det brasilianske landshold, og Liverpool-stjernen havde muligheden for at stille op for nationen.
For tre uger siden var Laporte reelt i spil til Frankrigs landshold, men Didier Deschamps havde ikke udtaget ham, og nu er han i stedet spansk landsholdsspiller. Det kan gå hurtigt i fodbold.
—
ROBIN OLSEN & DEJAN KULUSEVSKI

SVERIGE
Hvis han ville, kunne svenske Robin Olsen spille for Danmark. Den tidligere FCK-keeper udtalte engang, at han helst ville spille for Danmark, men i 2014 skiftede han nation og er nu svensk landsholdsspiller.
Juventus-stjernen Kulsevski kunne vælge mellem Sverige og Nordmakedonien, men valgte altså Sverige.
—
ANTOINE GRIEZMANN

FRANKRIG
Han er født i Frankrig, men spillede en del af sin ungdomsfodbold i Real Sociedad i Spanien. Da han blev smidt af det franske U-landshold efter disciplinære problemer overvejede han at skifte land, da han også kunne spille for Portugal og Tyskland. Han forblev dog loyal over for “Les Bleus”.
—
ILKAY GÜNDOGAN

TYSKLAND
Den tyske stjerne, der har spillet en super sæson i Manchester City, har tyrkiske forældre og kunne også have valgt at stille op for tyrkerne.
—
PEPE

PORTUGAL
Født i Brasilien, men valgte at gøre som Deco og stille op for Portugal. Det har han nok ikke fortrudt, da han i 2016 kunne løfte trofæet som EM-vinder med Portugal.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Silkeborg-comeback giver håb
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
FC København med overtidssejr over Randers
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
