Prøv lige at forestil dig, at Peter Schmeichel i 1992 sad hjemme i sofaen, mens det danske landshold forsøgte at vinde EM i Sverige. Det kunne han faktisk have gjort, den fantastiske keeper, hvis han dengang havde valgt at spille for Polen i stedet for Danmark. Havde Danmark vundet EM uden den fantastiske keeper? Næppe.
Peter Boleslaw Schmeichel har – som navnet antyder – rødder i både Danmark og Polen, men han valgte altså at tørne ud for Danmark.
I det følgende vil vi pege på nogle af de spillere, der er med ved EM i 2020, men faktisk kunne være stillet op for en anden nation.
For flere nationer som Frankrig og Tyskland er det sådan, at der er mange spillere, der kunne have stillet op for en anden nation.
RAFAEL TOLOI, EMERSON & JORGINHO

Jorginho til højre
ITALIEN
Toloi og Emerson er begge født og opvokset i Brasilien, men nu spiller de på det italienske landshold. Tolio får næppe nogen stor rolle i slutrunden, men det kan Emerson sagtens få som wingback for Italien.
Jorginho er også født og opvokset i Brasilien, men flyttede som 15-årig til støvlelandet, som også er den nation, han skal spille EM for.
—
XHERDAN SHAQIRI & GRANIT XHAKA

SCHWEIZ
Mange fra det schweiziske landshold ville kunne have valgt at stille op for andre. Granit Xhaka kunne have valgt Albanien, men gik med Schweiz. Hans bror stiller omvendt op for Albanien. Brødrene er også spilleberettiget for Kosovo.
Xherdan Shaqiri, der måske er Schweiz’ største stjerne, kunne også stille op for Kosovo.
—
GARETH BALE

WALES
Flere af de walisiske stjerner kunne have tørnet ud for en anden nation. Sådan er det ofte med folk fra Storbritannien – gælder eksempelvis også englændere og skottere – men mest interessant er nok Gareth Bales historie. England har i mange år ledt efter en god venstrebenet kantspiller, og så var han der lige pludseligt i Gareth Bale. Men i stedet valgte han “Giggs-vejen”, altså at tørne ud for Wales.
—
JANNIK VESTERGAARD, PIERRE EMILE HØJBJERG & THOMAS DELANEY

DANMARK
Kunne du forestille dig, at Jannik Vestergaard stillede op for Tyskland, og at Pierre Emile Højbjerg sang med på den franske nationalmelodi, Marsellaisen?
Sådan kunne det have været, hvis de ikke have ønsket at spille for Danmark. Men det gør de, og hurra for det. Vestergaard har tysk mor, Højbjergs mor er fra Frankrig.
Også Thomas Delaney havde en mulighed for USA og Irland.
—
MARIO FERNANDES

RUSLAND
Som navnet antyder, er der ikke umiddelbart meget russisk over Mario Fernandes, men de manglede en back i Rusland, og så blev han nationaliseret, efter han i 2012 kom til CSKA Moskva fra Gremio. Født og opvokset i Brasilien, som han tilmed nåede at spille en ikke gældende landskamp for.
—
MARLOS

UKRAINE
Samme finte som med Mario Fernandes. Født og opvokset i Brasilien, men kom til Ukraine og fik så statsborgerskab til at spille for nationen.
—-
THIAGO & AYEMERIC LAPORTE

SPANIEN
Han er en af de store stjerner for Spanien, Thiago, men han kunne også være blevet det for Brasilien. Thiagos far spillede på det brasilianske landshold, og Liverpool-stjernen havde muligheden for at stille op for nationen.
For tre uger siden var Laporte reelt i spil til Frankrigs landshold, men Didier Deschamps havde ikke udtaget ham, og nu er han i stedet spansk landsholdsspiller. Det kan gå hurtigt i fodbold.
—
ROBIN OLSEN & DEJAN KULUSEVSKI

SVERIGE
Hvis han ville, kunne svenske Robin Olsen spille for Danmark. Den tidligere FCK-keeper udtalte engang, at han helst ville spille for Danmark, men i 2014 skiftede han nation og er nu svensk landsholdsspiller.
Juventus-stjernen Kulsevski kunne vælge mellem Sverige og Nordmakedonien, men valgte altså Sverige.
—
ANTOINE GRIEZMANN

FRANKRIG
Han er født i Frankrig, men spillede en del af sin ungdomsfodbold i Real Sociedad i Spanien. Da han blev smidt af det franske U-landshold efter disciplinære problemer overvejede han at skifte land, da han også kunne spille for Portugal og Tyskland. Han forblev dog loyal over for “Les Bleus”.
—
ILKAY GÜNDOGAN

TYSKLAND
Den tyske stjerne, der har spillet en super sæson i Manchester City, har tyrkiske forældre og kunne også have valgt at stille op for tyrkerne.
—
PEPE

PORTUGAL
Født i Brasilien, men valgte at gøre som Deco og stille op for Portugal. Det har han nok ikke fortrudt, da han i 2016 kunne løfte trofæet som EM-vinder med Portugal.
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Fyret efter forfærdelig stime
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Var i gang med at planlægge sine fridage
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Brian Riemer tvunget til ændring
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
NYHEDER
