Prøv lige at forestil dig, at Peter Schmeichel i 1992 sad hjemme i sofaen, mens det danske landshold forsøgte at vinde EM i Sverige. Det kunne han faktisk have gjort, den fantastiske keeper, hvis han dengang havde valgt at spille for Polen i stedet for Danmark. Havde Danmark vundet EM uden den fantastiske keeper? Næppe.
Peter Boleslaw Schmeichel har – som navnet antyder – rødder i både Danmark og Polen, men han valgte altså at tørne ud for Danmark.
I det følgende vil vi pege på nogle af de spillere, der er med ved EM i 2020, men faktisk kunne være stillet op for en anden nation.
For flere nationer som Frankrig og Tyskland er det sådan, at der er mange spillere, der kunne have stillet op for en anden nation.
RAFAEL TOLOI, EMERSON & JORGINHO

Jorginho til højre
ITALIEN
Toloi og Emerson er begge født og opvokset i Brasilien, men nu spiller de på det italienske landshold. Tolio får næppe nogen stor rolle i slutrunden, men det kan Emerson sagtens få som wingback for Italien.
Jorginho er også født og opvokset i Brasilien, men flyttede som 15-årig til støvlelandet, som også er den nation, han skal spille EM for.
—
XHERDAN SHAQIRI & GRANIT XHAKA

SCHWEIZ
Mange fra det schweiziske landshold ville kunne have valgt at stille op for andre. Granit Xhaka kunne have valgt Albanien, men gik med Schweiz. Hans bror stiller omvendt op for Albanien. Brødrene er også spilleberettiget for Kosovo.
Xherdan Shaqiri, der måske er Schweiz’ største stjerne, kunne også stille op for Kosovo.
—
GARETH BALE

WALES
Flere af de walisiske stjerner kunne have tørnet ud for en anden nation. Sådan er det ofte med folk fra Storbritannien – gælder eksempelvis også englændere og skottere – men mest interessant er nok Gareth Bales historie. England har i mange år ledt efter en god venstrebenet kantspiller, og så var han der lige pludseligt i Gareth Bale. Men i stedet valgte han “Giggs-vejen”, altså at tørne ud for Wales.
—
JANNIK VESTERGAARD, PIERRE EMILE HØJBJERG & THOMAS DELANEY

DANMARK
Kunne du forestille dig, at Jannik Vestergaard stillede op for Tyskland, og at Pierre Emile Højbjerg sang med på den franske nationalmelodi, Marsellaisen?
Sådan kunne det have været, hvis de ikke have ønsket at spille for Danmark. Men det gør de, og hurra for det. Vestergaard har tysk mor, Højbjergs mor er fra Frankrig.
Også Thomas Delaney havde en mulighed for USA og Irland.
—
MARIO FERNANDES

RUSLAND
Som navnet antyder, er der ikke umiddelbart meget russisk over Mario Fernandes, men de manglede en back i Rusland, og så blev han nationaliseret, efter han i 2012 kom til CSKA Moskva fra Gremio. Født og opvokset i Brasilien, som han tilmed nåede at spille en ikke gældende landskamp for.
—
MARLOS

UKRAINE
Samme finte som med Mario Fernandes. Født og opvokset i Brasilien, men kom til Ukraine og fik så statsborgerskab til at spille for nationen.
—-
THIAGO & AYEMERIC LAPORTE

SPANIEN
Han er en af de store stjerner for Spanien, Thiago, men han kunne også være blevet det for Brasilien. Thiagos far spillede på det brasilianske landshold, og Liverpool-stjernen havde muligheden for at stille op for nationen.
For tre uger siden var Laporte reelt i spil til Frankrigs landshold, men Didier Deschamps havde ikke udtaget ham, og nu er han i stedet spansk landsholdsspiller. Det kan gå hurtigt i fodbold.
—
ROBIN OLSEN & DEJAN KULUSEVSKI

SVERIGE
Hvis han ville, kunne svenske Robin Olsen spille for Danmark. Den tidligere FCK-keeper udtalte engang, at han helst ville spille for Danmark, men i 2014 skiftede han nation og er nu svensk landsholdsspiller.
Juventus-stjernen Kulsevski kunne vælge mellem Sverige og Nordmakedonien, men valgte altså Sverige.
—
ANTOINE GRIEZMANN

FRANKRIG
Han er født i Frankrig, men spillede en del af sin ungdomsfodbold i Real Sociedad i Spanien. Da han blev smidt af det franske U-landshold efter disciplinære problemer overvejede han at skifte land, da han også kunne spille for Portugal og Tyskland. Han forblev dog loyal over for “Les Bleus”.
—
ILKAY GÜNDOGAN

TYSKLAND
Den tyske stjerne, der har spillet en super sæson i Manchester City, har tyrkiske forældre og kunne også have valgt at stille op for tyrkerne.
—
PEPE

PORTUGAL
Født i Brasilien, men valgte at gøre som Deco og stille op for Portugal. Det har han nok ikke fortrudt, da han i 2016 kunne løfte trofæet som EM-vinder med Portugal.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
