FREUDENSTADT (Tipsbladet): Der har været meget tale om, at flere danske landsholdsspillere er stødt til EM-slutrunden i en ikke ligefrem optimal fysisk tilstand, men Morten Hjulmand er bestemt ikke en af disse.
Tværtimod er han i topform og fyldt med selvtillid efter en mesterskabssæson i Sporting CP, hvor han virkelig har etableret sig på den store europæiske fodboldscene.
Nu er han starter på landsholdet, og man forstår, hvis han lige niver sig i armen engang imellem, for der er godt nok sket meget, siden han i en ung alder tog fra FC København til Admira Wacker i jagten på spilletid.
Vejen til landsholdet har været lang, men da Hjulmand møder den danske presse tirsdag kan man ane en masse stolthed i hans stemme, når han skal sætte ord på den.
– Jeg tror, det er mange års forberedelse med de rigtige skridt, jeg har taget i min karriere. Jeg har fået samlet en pakke, som gør, at jeg kan starte inde for det danske landshold, og det har jeg fået ved mine ophold i Østrig, Italien og Portugal, lyder det.
Netop Portugal er interessant i denne sammenhæng, for her har han vist, at han kan være en bærende spiller for et tophold, som ofte har det med at dominere kampene i den hjemlige liga. Hjulmands første sæson i Lissabon-klubben kastede en plads på årets hold af sig, og selv om danskeren er meget rolig af natur, så indrømmer han, at han alligevel har været overrasket over en ting efter skiftet hertil.
Hvad lærer man af at spille fodbold i Portugal?
– Hvordan det er at spille højintenst teknisk fodbold. Det foregår på et meget højt niveau, og jeg var lidt overrasket over de tekniske kvaliteter, man skal have, for at spille i den portugisiske liga, slår han fast med rolig stemme, men en bestemt øjenkontakt.

Netop præstationerne i Portugal fik også landsholdsmakker og konkurrent i Benfica, Alexander Bah, til at sige, at Morten Hjulmand går under radaren i Danmark. Den påstand er han dog relativt ligeglad med, da han bliver spurgt ind til det tirsdag.
– Jeg har ikke så stort fokus på, hvor stort mit navn er i Danmark. Jeg har fokus på, hvordan jeg har gjort det for Sporting, og nu hvordan jeg gør det for det danske landshold. Så må omtalen komme ved siden af det. Det er ikke noget, jeg skal bruge min tid på. Den skal jeg bruge på at få point til det danske landshold, siger han målrettet.
Hylder landsholdsmakkere
Der er blevet skrevet en del om Morten Hjulmand de seneste par uger, og han er nok en af de danske spillere, som man har set mest frem til at få i aktion ved EM. Man så ham fra start i søndags, hvor han spillede på midtbanen med Pierre-Emile Højbjerg og Christian Eriksen, og den konstellation er hovedpersonen her særdeles tilfreds med, selv om det ikke blev til en dansk sejr.
– Jeg havde en naturlig følelse i vores relationer på midten. Jeg og Pierre har set stærke ud, når vi er tætte på hinanden og kan bruge hinanden i opspillet. Vi supplerer hinanden godt og skaber god balance på holdet. Det gjorde vi også mod Slovenien, siger Hjulmand og fortsætter:
– Det er nemt at finde en spiller som Christian, som er god, når han ligger tættere på angriberne, hvor han både kan sætte vores angribere og wings op, men samtidig skyde fra distancen med højre og venstre ben.
Det bliver interessant at se, om Morten Hjulmand får chancen igen fra start, når det danske landshold torsdag møder England.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Sænker prisen mod Midtjylland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
EKSKLUSIVT