Eriksen-ven efter kamp: Det er dagens bedste nyhed

Den belgiske landsholds-profil Jan Vertonghen er rystet over Christian Eriksen-kollapset.



Den belgiske landsholds-profil Jan Vertonghen har været holdkammerat med Christians Eriksen i mange sæsoner i Tottenham, hvor de to har opbygget et venskab, der eksisterer den dag i dag.

Derfor var det også et kæmpe chok for Vertonghen, da de skræmmende begivenheder fra Parken nåede den belgiske lejr i optakten til Belgien EM-åbner mod Rusland.

Efter 3-0-sejre over Rusland lagde Vertonghen ikke skjul på, at Eriksen-situationen betyder meget for ham: 

– Jeg elsker ham – jeg er stolt af at kunne kalde ham en ven. Han er en god spiller og en endnu bedre person.

– Jeg fik gåsehud, da jeg hørte det – og får det også nu. En anden ven, Daley Blind, oplevede det samme, og han er tilbage på banen nu, så det håber jeg også kommer til at ske for Eriksen, lyder det fra Jan Vertonghen til 3+.

Det belgiske landshold præsterede ganske overbevisende mod Rusland, men Eriksen var med i tankerne hos Jan Vertonghen undervejs i kampen.

– Naturligvis fokuserer man på kampen, men hver eneste lille pause, dukker det op i tankerne – en tragedie, at en der står dig nær, oplever det her.

Dog nåede de belgiske spillere inden kickoff at blive briefet om, at Christian Eriksen er ved bevidsthed og at han har talt med flere personer

– Det er dagens bedste nyhed. Vores læge sagde det på vej til kampen – det er en stor lettelse, for der er mange af vi spillere, der kender ham, lyder det fra den belgiske landsholdsprofil, der nu sammen med resten af holdet skal sætte kursen mod København, hvor netop Danmark bliver modstander.

Se hele interviewet med Jan Vertonghen øverst i videoen 





FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Norge – Frankrig

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Ny bejler til dansk guldfugl

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Uruguay – Spanien

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Ecuador – Tyskland

VM-spiller får fem karantænedage

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forbereder bud på 970 mio.