Den belgiske landsholds-profil Jan Vertonghen har været holdkammerat med Christians Eriksen i mange sæsoner i Tottenham, hvor de to har opbygget et venskab, der eksisterer den dag i dag.
Derfor var det også et kæmpe chok for Vertonghen, da de skræmmende begivenheder fra Parken nåede den belgiske lejr i optakten til Belgien EM-åbner mod Rusland.
Efter 3-0-sejre over Rusland lagde Vertonghen ikke skjul på, at Eriksen-situationen betyder meget for ham:
– Jeg elsker ham – jeg er stolt af at kunne kalde ham en ven. Han er en god spiller og en endnu bedre person.
– Jeg fik gåsehud, da jeg hørte det – og får det også nu. En anden ven, Daley Blind, oplevede det samme, og han er tilbage på banen nu, så det håber jeg også kommer til at ske for Eriksen, lyder det fra Jan Vertonghen til 3+.
Det belgiske landshold præsterede ganske overbevisende mod Rusland, men Eriksen var med i tankerne hos Jan Vertonghen undervejs i kampen.
– Naturligvis fokuserer man på kampen, men hver eneste lille pause, dukker det op i tankerne – en tragedie, at en der står dig nær, oplever det her.
Dog nåede de belgiske spillere inden kickoff at blive briefet om, at Christian Eriksen er ved bevidsthed og at han har talt med flere personer
– Det er dagens bedste nyhed. Vores læge sagde det på vej til kampen – det er en stor lettelse, for der er mange af vi spillere, der kender ham, lyder det fra den belgiske landsholdsprofil, der nu sammen med resten af holdet skal sætte kursen mod København, hvor netop Danmark bliver modstander.
Se hele interviewet med Jan Vertonghen øverst i videoen
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
