Når Jude Bellingham onsdag skal forsøge at sende England i EM-finalen med en sejr over Holland, bliver det ikke med en dommer, som den engelske stjernespiller har den store respekt for.
Tilbage i december 2021 fik Jude Bellingham nemlig en bøde på knap 300.000 kroner for at kritisere dommer Felix Zwayer efter en kamp, hvor Borussia Dortmund tabte 3-2 til Bayern München.
– Hvad kan man forvente, når man giver den største kamp i Tyskland til en dommer, der tidligere har været involveret i matchfixing? I mine øjne var der ikke straffe. Hummels kiggede ikke engang på bolden, og han kæmper for at få bolden, da den rammer ham. Der er mange beslutninger i kampen, man kan kigge på, lød det ifølge Viaplay fra Bellingham dengang.
Bellingham refererede dengang til en sag fra 2005, hvor Felix Zwayer blev idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund, efter at dommeren havde erkendt at tage imod penge fra en anden dommer, Robert Hoyzer, der tidligere havde været idømt karantæne for involvering i matchfixing.
På trods af den mildest talt uheldige historik mellem Jude Bellingham og Felix Zwayer har Uefa dog besluttet at fastholde tyskeren som dommer i onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland. Det skriver The Guardian.
Mandag blev Englands Luke Shaw spurgt, om han var nervøs over Uefas dommervalg.
– Vi er nødt til at respektere Uefa, uanset hvem de sætter på som dommer. Det kommer ikke til at ændre noget for os. Vi fokuserer bare på kampen, ikke på de dommere, vi får, lød svaret her fra forsvarsspilleren.
Det er onsdag klokken 21.00, at England og Holland mødes i semifinalen. Vinderen her møder vinderen af aftenens semifinale mellem Frankrig og Spanien.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL