Når Jude Bellingham onsdag skal forsøge at sende England i EM-finalen med en sejr over Holland, bliver det ikke med en dommer, som den engelske stjernespiller har den store respekt for.
Tilbage i december 2021 fik Jude Bellingham nemlig en bøde på knap 300.000 kroner for at kritisere dommer Felix Zwayer efter en kamp, hvor Borussia Dortmund tabte 3-2 til Bayern München.
– Hvad kan man forvente, når man giver den største kamp i Tyskland til en dommer, der tidligere har været involveret i matchfixing? I mine øjne var der ikke straffe. Hummels kiggede ikke engang på bolden, og han kæmper for at få bolden, da den rammer ham. Der er mange beslutninger i kampen, man kan kigge på, lød det ifølge Viaplay fra Bellingham dengang.
Bellingham refererede dengang til en sag fra 2005, hvor Felix Zwayer blev idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund, efter at dommeren havde erkendt at tage imod penge fra en anden dommer, Robert Hoyzer, der tidligere havde været idømt karantæne for involvering i matchfixing.
På trods af den mildest talt uheldige historik mellem Jude Bellingham og Felix Zwayer har Uefa dog besluttet at fastholde tyskeren som dommer i onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland. Det skriver The Guardian.
Mandag blev Englands Luke Shaw spurgt, om han var nervøs over Uefas dommervalg.
– Vi er nødt til at respektere Uefa, uanset hvem de sætter på som dommer. Det kommer ikke til at ændre noget for os. Vi fokuserer bare på kampen, ikke på de dommere, vi får, lød svaret her fra forsvarsspilleren.
Det er onsdag klokken 21.00, at England og Holland mødes i semifinalen. Vinderen her møder vinderen af aftenens semifinale mellem Frankrig og Spanien.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
CUSTOM
Barcelona – Betis
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER