Når Jude Bellingham onsdag skal forsøge at sende England i EM-finalen med en sejr over Holland, bliver det ikke med en dommer, som den engelske stjernespiller har den store respekt for.
Tilbage i december 2021 fik Jude Bellingham nemlig en bøde på knap 300.000 kroner for at kritisere dommer Felix Zwayer efter en kamp, hvor Borussia Dortmund tabte 3-2 til Bayern München.
– Hvad kan man forvente, når man giver den største kamp i Tyskland til en dommer, der tidligere har været involveret i matchfixing? I mine øjne var der ikke straffe. Hummels kiggede ikke engang på bolden, og han kæmper for at få bolden, da den rammer ham. Der er mange beslutninger i kampen, man kan kigge på, lød det ifølge Viaplay fra Bellingham dengang.
Bellingham refererede dengang til en sag fra 2005, hvor Felix Zwayer blev idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund, efter at dommeren havde erkendt at tage imod penge fra en anden dommer, Robert Hoyzer, der tidligere havde været idømt karantæne for involvering i matchfixing.
På trods af den mildest talt uheldige historik mellem Jude Bellingham og Felix Zwayer har Uefa dog besluttet at fastholde tyskeren som dommer i onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland. Det skriver The Guardian.
Mandag blev Englands Luke Shaw spurgt, om han var nervøs over Uefas dommervalg.
– Vi er nødt til at respektere Uefa, uanset hvem de sætter på som dommer. Det kommer ikke til at ændre noget for os. Vi fokuserer bare på kampen, ikke på de dommere, vi får, lød svaret her fra forsvarsspilleren.
Det er onsdag klokken 21.00, at England og Holland mødes i semifinalen. Vinderen her møder vinderen af aftenens semifinale mellem Frankrig og Spanien.
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt