Fastholder dommer trods grim Bellingham-historik

Uefa har valgt at fastholde Felix Zwayer som dommer til onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland, selvom tyskeren har en meget uheldig historik med en af Englands helt store stjerner.



Når Jude Bellingham onsdag skal forsøge at sende England i EM-finalen med en sejr over Holland, bliver det ikke med en dommer, som den engelske stjernespiller har den store respekt for. 

Tilbage i december 2021 fik Jude Bellingham nemlig en bøde på knap 300.000 kroner for at kritisere dommer Felix Zwayer efter en kamp, hvor Borussia Dortmund tabte 3-2 til Bayern München. 

– Hvad kan man forvente, når man giver den største kamp i Tyskland til en dommer, der tidligere har været involveret i matchfixing? I mine øjne var der ikke straffe. Hummels kiggede ikke engang på bolden, og han kæmper for at få bolden, da den rammer ham. Der er mange beslutninger i kampen, man kan kigge på, lød det ifølge Viaplay fra Bellingham dengang. 

Bellingham refererede dengang til en sag fra 2005, hvor Felix Zwayer blev idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund, efter at dommeren havde erkendt at tage imod penge fra en anden dommer, Robert Hoyzer, der tidligere havde været idømt karantæne for involvering i matchfixing. 

På trods af den mildest talt uheldige historik mellem Jude Bellingham og Felix Zwayer har Uefa dog besluttet at fastholde tyskeren som dommer i onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland. Det skriver The Guardian. 

Mandag blev Englands Luke Shaw spurgt, om han var nervøs over Uefas dommervalg. 

– Vi er nødt til at respektere Uefa, uanset hvem de sætter på som dommer. Det kommer ikke til at ændre noget for os. Vi fokuserer bare på kampen, ikke på de dommere, vi får, lød svaret her fra forsvarsspilleren. 

Det er onsdag klokken 21.00, at England og Holland mødes i semifinalen. Vinderen her møder vinderen af aftenens semifinale mellem Frankrig og Spanien. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hårdt angreb på DBU-boss

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Storkamp af Patrick Dorgu

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester