Fastholder dommer trods grim Bellingham-historik

Uefa har valgt at fastholde Felix Zwayer som dommer til onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland, selvom tyskeren har en meget uheldig historik med en af Englands helt store stjerner.



Når Jude Bellingham onsdag skal forsøge at sende England i EM-finalen med en sejr over Holland, bliver det ikke med en dommer, som den engelske stjernespiller har den store respekt for. 

Tilbage i december 2021 fik Jude Bellingham nemlig en bøde på knap 300.000 kroner for at kritisere dommer Felix Zwayer efter en kamp, hvor Borussia Dortmund tabte 3-2 til Bayern München. 

– Hvad kan man forvente, når man giver den største kamp i Tyskland til en dommer, der tidligere har været involveret i matchfixing? I mine øjne var der ikke straffe. Hummels kiggede ikke engang på bolden, og han kæmper for at få bolden, da den rammer ham. Der er mange beslutninger i kampen, man kan kigge på, lød det ifølge Viaplay fra Bellingham dengang. 

Bellingham refererede dengang til en sag fra 2005, hvor Felix Zwayer blev idømt seks måneders karantæne af det tyske fodboldforbund, efter at dommeren havde erkendt at tage imod penge fra en anden dommer, Robert Hoyzer, der tidligere havde været idømt karantæne for involvering i matchfixing. 

På trods af den mildest talt uheldige historik mellem Jude Bellingham og Felix Zwayer har Uefa dog besluttet at fastholde tyskeren som dommer i onsdagens EM-semifinale mellem England og Holland. Det skriver The Guardian. 

Mandag blev Englands Luke Shaw spurgt, om han var nervøs over Uefas dommervalg. 

– Vi er nødt til at respektere Uefa, uanset hvem de sætter på som dommer. Det kommer ikke til at ændre noget for os. Vi fokuserer bare på kampen, ikke på de dommere, vi får, lød svaret her fra forsvarsspilleren. 

Det er onsdag klokken 21.00, at England og Holland mødes i semifinalen. Vinderen her møder vinderen af aftenens semifinale mellem Frankrig og Spanien. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’