Finland kan lugte førstepladsen: Kan de overraske?

En finsk sejr over Belgien vil sikre dem en førsteplads i puljen – forudsat at Danmark tager point mod Rusland.



Mandag skal Finland og Belgien dyste sideløbende med kampen mellem Danmark og Rusland i gruppe B’s sidste runde.

Vinderen af kampen mellem Finland og Belgien vil højst sandsynligt tage førstepladsen i gruppen, og det tænder i den grad de finske spillere.

– Det stærkest mulige Belgien? Det er et kompliment til os, sagde den finske landstræner, Markku Kanerva, på dagens pressemøde med reference til, at Roberto Martinez forventes at starte med både Axel Witsel, Kevin de Bruyne og Eden Hazard. 

Finland har indtil videre samlet tre point sammen, og der er stor optimisme i den finske lejr, når de går ind til kampen mod Belgien i St. Petersborg.

– Vi har alt i vores egne hænder, vi kan vinde gruppen. Vi ser frem til denne kamp, og vi har en god fornemmelse, og vi vil vise, hvad vi er i stand til, siger den finske landstræner og fortsætter:

– Det her er den vigtigste kamp i finsk fodbolds historie, og vi er klar.

For den finske venstreback Jere Uronen bliver det også en speciel kamp, da han til daglig tjener til føden i den belgiske klub KRC Genk.

– Det blive ren speciel kamp for mig mod Belgien, landet hvor jeg har haft størst succes i min karriere. Det er en skam, hvad der skete med Timothy Castagne, jeg ville elske at spille mod ham.

Skulle det ske, at Finland slår Belgien, og Rusland slår Danmark, så havner vi i en situation i Danmarks gruppe, hvor der er tre nationer med seks point, og som alle har vundet over hinanden indbyrdes.

I så fald skal der kigges på målforskel, og her er Belgien klart foran med plus fire. Finland er på nul, og Rusland er på minus to.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Enorm interesse – millionregn over FCK?