Finland kan lugte førstepladsen: Kan de overraske?

En finsk sejr over Belgien vil sikre dem en førsteplads i puljen – forudsat at Danmark tager point mod Rusland.



Mandag skal Finland og Belgien dyste sideløbende med kampen mellem Danmark og Rusland i gruppe B’s sidste runde.

Vinderen af kampen mellem Finland og Belgien vil højst sandsynligt tage førstepladsen i gruppen, og det tænder i den grad de finske spillere.

– Det stærkest mulige Belgien? Det er et kompliment til os, sagde den finske landstræner, Markku Kanerva, på dagens pressemøde med reference til, at Roberto Martinez forventes at starte med både Axel Witsel, Kevin de Bruyne og Eden Hazard. 

Finland har indtil videre samlet tre point sammen, og der er stor optimisme i den finske lejr, når de går ind til kampen mod Belgien i St. Petersborg.

– Vi har alt i vores egne hænder, vi kan vinde gruppen. Vi ser frem til denne kamp, og vi har en god fornemmelse, og vi vil vise, hvad vi er i stand til, siger den finske landstræner og fortsætter:

– Det her er den vigtigste kamp i finsk fodbolds historie, og vi er klar.

For den finske venstreback Jere Uronen bliver det også en speciel kamp, da han til daglig tjener til føden i den belgiske klub KRC Genk.

– Det blive ren speciel kamp for mig mod Belgien, landet hvor jeg har haft størst succes i min karriere. Det er en skam, hvad der skete med Timothy Castagne, jeg ville elske at spille mod ham.

Skulle det ske, at Finland slår Belgien, og Rusland slår Danmark, så havner vi i en situation i Danmarks gruppe, hvor der er tre nationer med seks point, og som alle har vundet over hinanden indbyrdes.

I så fald skal der kigges på målforskel, og her er Belgien klart foran med plus fire. Finland er på nul, og Rusland er på minus to.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde