Finsk fjendetjek: En meget undervurderet spiller

Tipsbladet.dk zoomer ind på Danmarks første EM-modstander fra Finland.



Finland er nummer 54 på FIFA’s verdensrangliste, og dermed er det kun Nordmakedonien af EM’s deltagerlande, der er lavere placeret. Finnerne er med ved en slutrunde for første gang, og holdet består af en række spillere med en fortid i dansk fodbold – også et par enkelte, der fortsat tjener til dagen og vejen i Danmark.

Det danske landshold kan ikke løbe fra at være store favoritter i EM’s åbningskamp på hjemmebane, og Finland møder tilmed op til slutrunden uden en sejr i de seneste seks kampe. Men naturligvis rummer holdet noget kvalitetet.

Vi har set nærmere på de tre største profiler på det finske landshold.

Teemu Pukki
Angriber
31 år
Norwich City

Den tidligere Brøndby-spiller er den helt store stjerne i Finland. Han blev topscorer i EM-kvalifikationen med 10 mål, han har allerede scoret tre mål i VM-kvalen, og i den forgangne sæson hamrede han 26 mål i kassen i Championship.

Teemu Pukki har været småskadet op til EM, men den finske lejr melder ham helt klar til opgøret mod Danmark.

– Teemu Pukki er den største stjerne på det finske landshold, og alles øjne er rettet mod ham. I forlængelse af Pukki er det også værd at nævne Robert Lod. Han er den mest offensive af de finske midtbanespillere. Han har et godt samarbejde med Teemu Pukki, og det er en duo, der kan gøre ondt på Danmark, forklarer Jussi Vainikka, der er journalist på det finske medie YLR.

Lukas Hradecky
Målmand
31 år
Bayer Leverkusen

En anden tidligere Brøndby-profil springer i øjnene på det finske landshold. Hvis Finland skal klare sig godt til EM, bliver der uden tvivl brug for en god målmandspræstation, og den er Lukas Hradecky leveringsdygtig i.

Lukas Hradecky har uden problemer taget springet fra Superligaen til Bundesligaen.

– Han er en topmålmand i Europa, og han bliver selvfølgelig ekstremt vigtig, hvis Finland skal have succes ved EM. Han står fast i Bundesligaen for Bayer Leverkusen og er en rigtig god målmand, lyder det fra Jussi Vainikka.

Glen Kamara
Midtbanespiller
25 år
Rangers FC

Han har en fortid i Arsenals ungdomsafdeling, men Glen Kamara slog aldrig til hos The Gunners. Det har han til gengæld gjort i skotsk fodbold, hvor et godt ophold i Dundee FC kastede et skifte til Rangers FC af sig. I den forgangne sæson var han fast inventar på Steven Gerrards mesterhold.

Glen Kamara skal især bokse med Christian Eriksen i lørdagens kamp, og den danske stjerne kan godt få vanskeligt ved at vriste sin oppasser af sig. 

– Han har haft en fantastisk sæson i Rangers FC, og jeg synes, at han stadig er en meget undervurderet spiller i Europa. Han har helt sikkert kvaliteten til at spille for en endnu større klub end Rangers, og der florerer rygter om, at flere Premier League-klubber har ham på blokken. Han er hjertet på Finlands midtbane, siger Jussi Vainikka.  





Sønderjyske – OB




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sønderjyske – OB

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC København – Randers FC

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland – Brøndby IF

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – AGF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Henter kæmpe Superliga-flop

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

I chok: ‘Tragikomisk’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lamine Yamal med karrierens første

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Tilbage efter regelbrud

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu