Flashback: EM-finaler 1976-1988

Tipsbladet puster liv i historiens 12 EM-finaler. Fra Pernenkas straffespark til hollandsk totalfodbold.



Jugoslavien 1976: Tjekkoslovakiet – Vesttyskland 2-2 (Tjekkoslovakiet vinder 5-3 i straffesparksturneringen)
Den femte EM-turnering var sidste gang, at der kun var deltagelse af fire hold. Alle fire kampe (inklusiv kampen om bronze) gik i forlænget spilletid, og finalen blev afgjort på straffespark. Bernd Hölzenbein udlignede for tyskerne i de døende sekunder af 2. halvleg, men heldet slap op for die Mannschaft fra 11 meter-pletten. Uli Hoeneß brændte Tysklands fjerde straffespark, og så kunne Antonín Panenka sætte punktum for en turnering, der imponerede med et målgennemsnit på 4,25.

Italien 1980: Vesttyskland – Belgien 2-1
I stedet for knockout-kampe skulle de nu otte hold spille i to puljer á fire. De to gruppevindere, Vesttyskland og Belgien, mødtes i en finale, der især vil blive husket for én mand, Horst Hrubesch alias “Das Kopfball-Ungeheuer” (hovedstødsuhyret). I det 89. minut scorede han sit andet mål i Rom, hvilket sikrede Vesttyskland den anden EM-titel på bare otte år. Slutrunden bliver desværre også husket for få tilskuere, lave seertal og engelske hooligans.

Frankrig 1984: Frankrig – Spanien 2-0
Michel Platinis mesterværk blev kronet med troldmandens niende scoring i turneringen, da Spanien ventede i finalen. Frisparksmålet lagde fundamentet, og i overtiden sendte Bruno Bellone pokalen i franskmændenes arme hjemme på Parc des Princes i Paris. Den velspillede turnering havde også deltagelse af det danske landshold, der efter en 2. plads i pulje A tabte semifinalen til den tabende finalist, Spanien. Preben Elkjær Larsen hamrede bolden over målet ved stillingen 5-4 til Spanien i straffesparksturneringen.

Vesttyskland 1988: Holland – Sovjetunionen 2-0
De forsvarende franske EM-mestre missede kvalifikationen til Euro 88′, der blandt andet blev kendt for nul røde kort, ingen forlænget spilletid og mål i alle kampe. Og så var der selvfølgelig lige van Basten, Gullit og de øvrige fra Oranjes legendariske mandskab, der sejrede i finalen på Olympiastadion i München. Sovjetunionen havde ellers vundet puljeopgøret mod Holland med 1-0, men i finalen slap kræfterne op. Danmark fik ikke et ben til jorden i gruppe A, der bestod af Vesttyskland, Italien og Spanien. Nul point.


Læs om de fire EM-finaler fra 1960 til 1972 her!

Eller om Faxes fuldtræffer i 1992 til den græske sensation i Portugal her!





Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

City med vildt rekordbud

Nu melder Christian Eriksen ud

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Her kan du se Mexico mod Sydafrika



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Optakt: Mexico – Sydafrika