Flashback: EM-finaler 1976-1988

Tipsbladet puster liv i historiens 12 EM-finaler. Fra Pernenkas straffespark til hollandsk totalfodbold.



Jugoslavien 1976: Tjekkoslovakiet – Vesttyskland 2-2 (Tjekkoslovakiet vinder 5-3 i straffesparksturneringen)
Den femte EM-turnering var sidste gang, at der kun var deltagelse af fire hold. Alle fire kampe (inklusiv kampen om bronze) gik i forlænget spilletid, og finalen blev afgjort på straffespark. Bernd Hölzenbein udlignede for tyskerne i de døende sekunder af 2. halvleg, men heldet slap op for die Mannschaft fra 11 meter-pletten. Uli Hoeneß brændte Tysklands fjerde straffespark, og så kunne Antonín Panenka sætte punktum for en turnering, der imponerede med et målgennemsnit på 4,25.

Italien 1980: Vesttyskland – Belgien 2-1
I stedet for knockout-kampe skulle de nu otte hold spille i to puljer á fire. De to gruppevindere, Vesttyskland og Belgien, mødtes i en finale, der især vil blive husket for én mand, Horst Hrubesch alias “Das Kopfball-Ungeheuer” (hovedstødsuhyret). I det 89. minut scorede han sit andet mål i Rom, hvilket sikrede Vesttyskland den anden EM-titel på bare otte år. Slutrunden bliver desværre også husket for få tilskuere, lave seertal og engelske hooligans.

Frankrig 1984: Frankrig – Spanien 2-0
Michel Platinis mesterværk blev kronet med troldmandens niende scoring i turneringen, da Spanien ventede i finalen. Frisparksmålet lagde fundamentet, og i overtiden sendte Bruno Bellone pokalen i franskmændenes arme hjemme på Parc des Princes i Paris. Den velspillede turnering havde også deltagelse af det danske landshold, der efter en 2. plads i pulje A tabte semifinalen til den tabende finalist, Spanien. Preben Elkjær Larsen hamrede bolden over målet ved stillingen 5-4 til Spanien i straffesparksturneringen.

Vesttyskland 1988: Holland – Sovjetunionen 2-0
De forsvarende franske EM-mestre missede kvalifikationen til Euro 88′, der blandt andet blev kendt for nul røde kort, ingen forlænget spilletid og mål i alle kampe. Og så var der selvfølgelig lige van Basten, Gullit og de øvrige fra Oranjes legendariske mandskab, der sejrede i finalen på Olympiastadion i München. Sovjetunionen havde ellers vundet puljeopgøret mod Holland med 1-0, men i finalen slap kræfterne op. Danmark fik ikke et ben til jorden i gruppe A, der bestod af Vesttyskland, Italien og Spanien. Nul point.


Læs om de fire EM-finaler fra 1960 til 1972 her!

Eller om Faxes fuldtræffer i 1992 til den græske sensation i Portugal her!







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen