Flashback: EM-finaler 1976-1988

Tipsbladet puster liv i historiens 12 EM-finaler. Fra Pernenkas straffespark til hollandsk totalfodbold.



Jugoslavien 1976: Tjekkoslovakiet – Vesttyskland 2-2 (Tjekkoslovakiet vinder 5-3 i straffesparksturneringen)
Den femte EM-turnering var sidste gang, at der kun var deltagelse af fire hold. Alle fire kampe (inklusiv kampen om bronze) gik i forlænget spilletid, og finalen blev afgjort på straffespark. Bernd Hölzenbein udlignede for tyskerne i de døende sekunder af 2. halvleg, men heldet slap op for die Mannschaft fra 11 meter-pletten. Uli Hoeneß brændte Tysklands fjerde straffespark, og så kunne Antonín Panenka sætte punktum for en turnering, der imponerede med et målgennemsnit på 4,25.

Italien 1980: Vesttyskland – Belgien 2-1
I stedet for knockout-kampe skulle de nu otte hold spille i to puljer á fire. De to gruppevindere, Vesttyskland og Belgien, mødtes i en finale, der især vil blive husket for én mand, Horst Hrubesch alias “Das Kopfball-Ungeheuer” (hovedstødsuhyret). I det 89. minut scorede han sit andet mål i Rom, hvilket sikrede Vesttyskland den anden EM-titel på bare otte år. Slutrunden bliver desværre også husket for få tilskuere, lave seertal og engelske hooligans.

Frankrig 1984: Frankrig – Spanien 2-0
Michel Platinis mesterværk blev kronet med troldmandens niende scoring i turneringen, da Spanien ventede i finalen. Frisparksmålet lagde fundamentet, og i overtiden sendte Bruno Bellone pokalen i franskmændenes arme hjemme på Parc des Princes i Paris. Den velspillede turnering havde også deltagelse af det danske landshold, der efter en 2. plads i pulje A tabte semifinalen til den tabende finalist, Spanien. Preben Elkjær Larsen hamrede bolden over målet ved stillingen 5-4 til Spanien i straffesparksturneringen.

Vesttyskland 1988: Holland – Sovjetunionen 2-0
De forsvarende franske EM-mestre missede kvalifikationen til Euro 88′, der blandt andet blev kendt for nul røde kort, ingen forlænget spilletid og mål i alle kampe. Og så var der selvfølgelig lige van Basten, Gullit og de øvrige fra Oranjes legendariske mandskab, der sejrede i finalen på Olympiastadion i München. Sovjetunionen havde ellers vundet puljeopgøret mod Holland med 1-0, men i finalen slap kræfterne op. Danmark fik ikke et ben til jorden i gruppe A, der bestod af Vesttyskland, Italien og Spanien. Nul point.


Læs om de fire EM-finaler fra 1960 til 1972 her!

Eller om Faxes fuldtræffer i 1992 til den græske sensation i Portugal her!





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Stort dansk flop sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB vil have tidligere Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet