Flashback: EM-finaler 1976-1988

Tipsbladet puster liv i historiens 12 EM-finaler. Fra Pernenkas straffespark til hollandsk totalfodbold.



Jugoslavien 1976: Tjekkoslovakiet – Vesttyskland 2-2 (Tjekkoslovakiet vinder 5-3 i straffesparksturneringen)
Den femte EM-turnering var sidste gang, at der kun var deltagelse af fire hold. Alle fire kampe (inklusiv kampen om bronze) gik i forlænget spilletid, og finalen blev afgjort på straffespark. Bernd Hölzenbein udlignede for tyskerne i de døende sekunder af 2. halvleg, men heldet slap op for die Mannschaft fra 11 meter-pletten. Uli Hoeneß brændte Tysklands fjerde straffespark, og så kunne Antonín Panenka sætte punktum for en turnering, der imponerede med et målgennemsnit på 4,25.

Italien 1980: Vesttyskland – Belgien 2-1
I stedet for knockout-kampe skulle de nu otte hold spille i to puljer á fire. De to gruppevindere, Vesttyskland og Belgien, mødtes i en finale, der især vil blive husket for én mand, Horst Hrubesch alias “Das Kopfball-Ungeheuer” (hovedstødsuhyret). I det 89. minut scorede han sit andet mål i Rom, hvilket sikrede Vesttyskland den anden EM-titel på bare otte år. Slutrunden bliver desværre også husket for få tilskuere, lave seertal og engelske hooligans.

Frankrig 1984: Frankrig – Spanien 2-0
Michel Platinis mesterværk blev kronet med troldmandens niende scoring i turneringen, da Spanien ventede i finalen. Frisparksmålet lagde fundamentet, og i overtiden sendte Bruno Bellone pokalen i franskmændenes arme hjemme på Parc des Princes i Paris. Den velspillede turnering havde også deltagelse af det danske landshold, der efter en 2. plads i pulje A tabte semifinalen til den tabende finalist, Spanien. Preben Elkjær Larsen hamrede bolden over målet ved stillingen 5-4 til Spanien i straffesparksturneringen.

Vesttyskland 1988: Holland – Sovjetunionen 2-0
De forsvarende franske EM-mestre missede kvalifikationen til Euro 88′, der blandt andet blev kendt for nul røde kort, ingen forlænget spilletid og mål i alle kampe. Og så var der selvfølgelig lige van Basten, Gullit og de øvrige fra Oranjes legendariske mandskab, der sejrede i finalen på Olympiastadion i München. Sovjetunionen havde ellers vundet puljeopgøret mod Holland med 1-0, men i finalen slap kræfterne op. Danmark fik ikke et ben til jorden i gruppe A, der bestod af Vesttyskland, Italien og Spanien. Nul point.


Læs om de fire EM-finaler fra 1960 til 1972 her!

Eller om Faxes fuldtræffer i 1992 til den græske sensation i Portugal her!







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danske klubber scorer millioner på VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

De jagter Henrik Meister