Flashback: EM-finaler 1976-1988

Tipsbladet puster liv i historiens 12 EM-finaler. Fra Pernenkas straffespark til hollandsk totalfodbold.



Jugoslavien 1976: Tjekkoslovakiet – Vesttyskland 2-2 (Tjekkoslovakiet vinder 5-3 i straffesparksturneringen)
Den femte EM-turnering var sidste gang, at der kun var deltagelse af fire hold. Alle fire kampe (inklusiv kampen om bronze) gik i forlænget spilletid, og finalen blev afgjort på straffespark. Bernd Hölzenbein udlignede for tyskerne i de døende sekunder af 2. halvleg, men heldet slap op for die Mannschaft fra 11 meter-pletten. Uli Hoeneß brændte Tysklands fjerde straffespark, og så kunne Antonín Panenka sætte punktum for en turnering, der imponerede med et målgennemsnit på 4,25.

Italien 1980: Vesttyskland – Belgien 2-1
I stedet for knockout-kampe skulle de nu otte hold spille i to puljer á fire. De to gruppevindere, Vesttyskland og Belgien, mødtes i en finale, der især vil blive husket for én mand, Horst Hrubesch alias “Das Kopfball-Ungeheuer” (hovedstødsuhyret). I det 89. minut scorede han sit andet mål i Rom, hvilket sikrede Vesttyskland den anden EM-titel på bare otte år. Slutrunden bliver desværre også husket for få tilskuere, lave seertal og engelske hooligans.

Frankrig 1984: Frankrig – Spanien 2-0
Michel Platinis mesterværk blev kronet med troldmandens niende scoring i turneringen, da Spanien ventede i finalen. Frisparksmålet lagde fundamentet, og i overtiden sendte Bruno Bellone pokalen i franskmændenes arme hjemme på Parc des Princes i Paris. Den velspillede turnering havde også deltagelse af det danske landshold, der efter en 2. plads i pulje A tabte semifinalen til den tabende finalist, Spanien. Preben Elkjær Larsen hamrede bolden over målet ved stillingen 5-4 til Spanien i straffesparksturneringen.

Vesttyskland 1988: Holland – Sovjetunionen 2-0
De forsvarende franske EM-mestre missede kvalifikationen til Euro 88′, der blandt andet blev kendt for nul røde kort, ingen forlænget spilletid og mål i alle kampe. Og så var der selvfølgelig lige van Basten, Gullit og de øvrige fra Oranjes legendariske mandskab, der sejrede i finalen på Olympiastadion i München. Sovjetunionen havde ellers vundet puljeopgøret mod Holland med 1-0, men i finalen slap kræfterne op. Danmark fik ikke et ben til jorden i gruppe A, der bestod af Vesttyskland, Italien og Spanien. Nul point.


Læs om de fire EM-finaler fra 1960 til 1972 her!

Eller om Faxes fuldtræffer i 1992 til den græske sensation i Portugal her!





Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb


Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Brøndby sparer millioner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘De har problemer med os’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’