Forbløffet ekspert: Ignorerer de Ronaldo?

Engelsk ekspert spekulerer i, at Portugals spillere måske ikke har særlig stor tiltro til Cristiano Ronaldo.



Cristiano Ronaldo var i aktion ved sin sjette EM-slutrunde, da Portugal tirsdag aften indledte turneringen med en sejr over Tjekkiet, men superstjernen fik ikke nogen stor personlig succes i kampen.

Den 39-årige stjerne forsøgte sig flere gange, men kom ikke på tavlen.

Og undervejs i kampen bed den engelske ekspert Stuart Pearce, der kommenterede kampen for talkSPORT, også mærke i en særlig detalje.

Ifølge ham virkede Portugals spillere nemlig ikke til at være vilde med at spille bolden til Cristiano Ronaldo. 

– Det lyder måske latterligt, men måske stoler de ikke nok på Ronaldo til at blive ved med at spille ham bolden, lyder det fra en overrasket Stuart Pearce ifølge talkSPORT. 

– Der har været tidspunkter i kampene, hvor han har vist, at han er klar til at modtage bolden, og de har ikke spillet bolden ind fødderne på ham.

– Der var en situationen med Bernardo Silva… Bernardo Silva havde bolden i midtercirklen, Ronaldo løb afsted. Jeg tænkte, "Hvis det her var for ti år siden, ville du lægge den i dybden foran ham, og så ved du godt, at han vil nå den og score”. Men [Silva] lavede ikke afleveringen, og jeg fandt det ret mærkeligt.

Cristiano Ronaldos står noteret for 130 mål i 208 kampe for Portugal, og han har det seneste halvandet år scoret mål på samlebånd i Saudi-Arabien for Al Nassr.

I tirsdagens sejr over Tjekkiet kunne han se Francisco Conceicao score det afgørende mål til 2-1 i overtiden, efter at Lukas Provod bragte Tjekkiet foran efter en time og et selvmål af Robin Hranac kort efter bragte balance i regnskabet. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Aston Villa – Nottingham Forest

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer