Cristiano Ronaldo var i aktion ved sin sjette EM-slutrunde, da Portugal tirsdag aften indledte turneringen med en sejr over Tjekkiet, men superstjernen fik ikke nogen stor personlig succes i kampen.
Den 39-årige stjerne forsøgte sig flere gange, men kom ikke på tavlen.
Og undervejs i kampen bed den engelske ekspert Stuart Pearce, der kommenterede kampen for talkSPORT, også mærke i en særlig detalje.
Ifølge ham virkede Portugals spillere nemlig ikke til at være vilde med at spille bolden til Cristiano Ronaldo.
– Det lyder måske latterligt, men måske stoler de ikke nok på Ronaldo til at blive ved med at spille ham bolden, lyder det fra en overrasket Stuart Pearce ifølge talkSPORT.
– Der har været tidspunkter i kampene, hvor han har vist, at han er klar til at modtage bolden, og de har ikke spillet bolden ind fødderne på ham.
– Der var en situationen med Bernardo Silva… Bernardo Silva havde bolden i midtercirklen, Ronaldo løb afsted. Jeg tænkte, "Hvis det her var for ti år siden, ville du lægge den i dybden foran ham, og så ved du godt, at han vil nå den og score”. Men [Silva] lavede ikke afleveringen, og jeg fandt det ret mærkeligt.
Cristiano Ronaldos står noteret for 130 mål i 208 kampe for Portugal, og han har det seneste halvandet år scoret mål på samlebånd i Saudi-Arabien for Al Nassr.
I tirsdagens sejr over Tjekkiet kunne han se Francisco Conceicao score det afgørende mål til 2-1 i overtiden, efter at Lukas Provod bragte Tjekkiet foran efter en time og et selvmål af Robin Hranac kort efter bragte balance i regnskabet.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
PSG er i Champions League-finalen efter drama
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER