Cristiano Ronaldo var i aktion ved sin sjette EM-slutrunde, da Portugal tirsdag aften indledte turneringen med en sejr over Tjekkiet, men superstjernen fik ikke nogen stor personlig succes i kampen.
Den 39-årige stjerne forsøgte sig flere gange, men kom ikke på tavlen.
Og undervejs i kampen bed den engelske ekspert Stuart Pearce, der kommenterede kampen for talkSPORT, også mærke i en særlig detalje.
Ifølge ham virkede Portugals spillere nemlig ikke til at være vilde med at spille bolden til Cristiano Ronaldo.
– Det lyder måske latterligt, men måske stoler de ikke nok på Ronaldo til at blive ved med at spille ham bolden, lyder det fra en overrasket Stuart Pearce ifølge talkSPORT.
– Der har været tidspunkter i kampene, hvor han har vist, at han er klar til at modtage bolden, og de har ikke spillet bolden ind fødderne på ham.
– Der var en situationen med Bernardo Silva… Bernardo Silva havde bolden i midtercirklen, Ronaldo løb afsted. Jeg tænkte, "Hvis det her var for ti år siden, ville du lægge den i dybden foran ham, og så ved du godt, at han vil nå den og score”. Men [Silva] lavede ikke afleveringen, og jeg fandt det ret mærkeligt.
Cristiano Ronaldos står noteret for 130 mål i 208 kampe for Portugal, og han har det seneste halvandet år scoret mål på samlebånd i Saudi-Arabien for Al Nassr.
I tirsdagens sejr over Tjekkiet kunne han se Francisco Conceicao score det afgørende mål til 2-1 i overtiden, efter at Lukas Provod bragte Tjekkiet foran efter en time og et selvmål af Robin Hranac kort efter bragte balance i regnskabet.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER