Forbløffet ekspert: Ignorerer de Ronaldo?

Engelsk ekspert spekulerer i, at Portugals spillere måske ikke har særlig stor tiltro til Cristiano Ronaldo.



Cristiano Ronaldo var i aktion ved sin sjette EM-slutrunde, da Portugal tirsdag aften indledte turneringen med en sejr over Tjekkiet, men superstjernen fik ikke nogen stor personlig succes i kampen.

Den 39-årige stjerne forsøgte sig flere gange, men kom ikke på tavlen.

Og undervejs i kampen bed den engelske ekspert Stuart Pearce, der kommenterede kampen for talkSPORT, også mærke i en særlig detalje.

Ifølge ham virkede Portugals spillere nemlig ikke til at være vilde med at spille bolden til Cristiano Ronaldo. 

– Det lyder måske latterligt, men måske stoler de ikke nok på Ronaldo til at blive ved med at spille ham bolden, lyder det fra en overrasket Stuart Pearce ifølge talkSPORT. 

– Der har været tidspunkter i kampene, hvor han har vist, at han er klar til at modtage bolden, og de har ikke spillet bolden ind fødderne på ham.

– Der var en situationen med Bernardo Silva… Bernardo Silva havde bolden i midtercirklen, Ronaldo løb afsted. Jeg tænkte, "Hvis det her var for ti år siden, ville du lægge den i dybden foran ham, og så ved du godt, at han vil nå den og score”. Men [Silva] lavede ikke afleveringen, og jeg fandt det ret mærkeligt.

Cristiano Ronaldos står noteret for 130 mål i 208 kampe for Portugal, og han har det seneste halvandet år scoret mål på samlebånd i Saudi-Arabien for Al Nassr.

I tirsdagens sejr over Tjekkiet kunne han se Francisco Conceicao score det afgørende mål til 2-1 i overtiden, efter at Lukas Provod bragte Tjekkiet foran efter en time og et selvmål af Robin Hranac kort efter bragte balance i regnskabet. 





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Barcelona – Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Atletico Madrid interesseret i dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag