Det fyldte meget i de danske medier, da Kasper Hjulmand for halvanden uge siden valgte at udelade Matt O’Riley fra Danmarks EM-trup.
Og i Skotland fylder det stadig en del, at Celtics danske stjerne ikke skal med til EM-slutrunden i Tyskland.
Avisen Daily Record har senest bragt et interview med den tidligere danske landsholdsprofil Marc Rieper, der selv spillede flere sæsoner i Celtic, og som også undrer sig over udeladelsen af Matt O’Riley.
– Når man ser på den sæson, han har haft i Celtic, og de trofæer han har hjulpet holdet med at vinde, så er det en kæmpe overraskelse, at han ikke er blevet udtaget, siger Marc Rieper.
– Når man analyserer det mere i dybden, så er det jo endnu mere uforklarligt, med tanke på det antal mål og assister, han har leveret, plus de personlige priser, han har vundet. Han kunne ikke have gjort ret meget mere for at overbevise om, at han skulle have været med til Tyskland, for han har haft en ret utrolig sæson i Celtic.
– Jeg ville 100 procent have udtaget ham, men jeg er ikke Danmarks landstræner, og det er der sikkert nogle folk, der er glade for. Matt har været exceptionel og han har haft en sæson, der har været så speciel, så det må have været virkeligt, virkeligt svært for Hjulmand at udelade ham.
Marc Rieper peger på, at Kasper Hjulmand i sin EM-trup har valgt at satse på spillere med mere landsholdserfaring.
– Det, der er utroligt for mig, er at der i en trup med 26 spillere ikke er plads til Matt, men det er også meget overraskende for mig, at flere andre unge spillere heller ikke er blevet udtaget, lyder det fra Marc Rieper.
Den tidligere forsvarsspiller, der opnåede 61 kampe for Danmarks A-landshold, erkender dog, at det også er svært at pege på, hvem der skulle udelades fra EM-truppen for at give plads til O’Riley.
– Jeg håber selvfølgelig, at det her danske hold kan opnå noget stort i Tyskland, men jeg synes, at vi mangler lidt af den x-faktor, som man har brug for på det højeste niveau. Jeg ville også gerne have set to-tre nye ansigter få chancen og måske bidrage med det uventede. Matt O’Riley hører til i den kategori.
– Jeg er klar over, at Matt har fået et par landskampe, hvor han ikke har gjort det specielt godt. Det er svært for en spiller at få 30 minutter hér og 45 minutter dér, hvor han forventes at kunne gøre en forskel, når han ikke rigtig kender de andre spillere. En spiller som Matt har brug for en række kampe for at kunne vise, hvad han kan, men det fik han ikke, lyder det afslutningsvist fra Marc Rieper.
Marc Rieper, der stoppede på landsholdet efter VM i 1998, erkender afslutningsvist, at en EM-slutrunde nok ikke var det rette tidspunkt at give en ny spiller chancen på landsholdet.
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
FC København-krisen fortsætter
Vender han retur? Lasse Schöne åben
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Silkeborg klasker Randers
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED