Fravalgt af Hjulmand: Jeg er i min bedste alder

Club Brugge-danskeren Casper Nielsen har tidligere været inde omkring det danske landshold, men han kom ikke med til slutrunden i Tyskland. Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man ikke kan håbe på noget i fodboldverdenen.



Danmark kom videre fra gruppen, men så sluttede festen for de danske spillere ved EM efter nederlaget til Tyskland i ottendedelsfinalen.

Kasper Hjulmand måtte inden EM foretage mange fravalg til EM-truppen, og et af dem var Casper Nielsen, der tidligere har inde omkring det danske landshold.

Club Brugge-profilen fortæller dog til Tipsbladet, at han ikke havde sat næsen op efter noget.

– For at være ærlig fylder jeg ikke mit hoved med det. Vi havde en rigtig lang sæson med mange kampe, og mit fokus er i klubben.

– Det har jeg også lært. Det kan godt være, at man kan håbe på ting, men jeg har også lært i fodbold, at man ikke skal håbe på noget.

– Der er nogle ting, der ikke er op til dig selv, og det må jeg tage, når det kommer dertil. Jeg havde fokus på min ferie, og her i Belgien har man ikke ret meget ferie, så det handler om at udnytte den, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

God form
Den danske midtbanespiller går dog med en stor landholdsdrøm.

– Nu er jeg fyldt 30 år, og jeg er vel i min bedste alder. Det fylder ikke, men man håber altid på, at man kan være med omkring landsholdet. Det er jo en kæmpe ære, men det fylder ikke i min dagligdag.

– Det er jeg meget bevidst om. Jeg kan ikke gøre fra eller til. Jeg skal bare gøre det så godt som muligt i klubben, og så må jeg se, om det er nok til at blive udtaget, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har stadig sin landsholdsdebut til gode, men han blev udtaget i marts 2022 af Kasper Hjulmand, da Christian Eriksen var ramt af corona. Dengang spillede den tidligere Superliga-profil for Union St. Gilloise.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud