Fravalgt af Hjulmand: Jeg er i min bedste alder

Club Brugge-danskeren Casper Nielsen har tidligere været inde omkring det danske landshold, men han kom ikke med til slutrunden i Tyskland. Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man ikke kan håbe på noget i fodboldverdenen.



Danmark kom videre fra gruppen, men så sluttede festen for de danske spillere ved EM efter nederlaget til Tyskland i ottendedelsfinalen.

Kasper Hjulmand måtte inden EM foretage mange fravalg til EM-truppen, og et af dem var Casper Nielsen, der tidligere har inde omkring det danske landshold.

Club Brugge-profilen fortæller dog til Tipsbladet, at han ikke havde sat næsen op efter noget.

– For at være ærlig fylder jeg ikke mit hoved med det. Vi havde en rigtig lang sæson med mange kampe, og mit fokus er i klubben.

– Det har jeg også lært. Det kan godt være, at man kan håbe på ting, men jeg har også lært i fodbold, at man ikke skal håbe på noget.

– Der er nogle ting, der ikke er op til dig selv, og det må jeg tage, når det kommer dertil. Jeg havde fokus på min ferie, og her i Belgien har man ikke ret meget ferie, så det handler om at udnytte den, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

God form
Den danske midtbanespiller går dog med en stor landholdsdrøm.

– Nu er jeg fyldt 30 år, og jeg er vel i min bedste alder. Det fylder ikke, men man håber altid på, at man kan være med omkring landsholdet. Det er jo en kæmpe ære, men det fylder ikke i min dagligdag.

– Det er jeg meget bevidst om. Jeg kan ikke gøre fra eller til. Jeg skal bare gøre det så godt som muligt i klubben, og så må jeg se, om det er nok til at blive udtaget, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har stadig sin landsholdsdebut til gode, men han blev udtaget i marts 2022 af Kasper Hjulmand, da Christian Eriksen var ramt af corona. Dengang spillede den tidligere Superliga-profil for Union St. Gilloise.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?