Fravalgt af Hjulmand: Jeg er i min bedste alder

Club Brugge-danskeren Casper Nielsen har tidligere været inde omkring det danske landshold, men han kom ikke med til slutrunden i Tyskland. Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man ikke kan håbe på noget i fodboldverdenen.



Danmark kom videre fra gruppen, men så sluttede festen for de danske spillere ved EM efter nederlaget til Tyskland i ottendedelsfinalen.

Kasper Hjulmand måtte inden EM foretage mange fravalg til EM-truppen, og et af dem var Casper Nielsen, der tidligere har inde omkring det danske landshold.

Club Brugge-profilen fortæller dog til Tipsbladet, at han ikke havde sat næsen op efter noget.

– For at være ærlig fylder jeg ikke mit hoved med det. Vi havde en rigtig lang sæson med mange kampe, og mit fokus er i klubben.

– Det har jeg også lært. Det kan godt være, at man kan håbe på ting, men jeg har også lært i fodbold, at man ikke skal håbe på noget.

– Der er nogle ting, der ikke er op til dig selv, og det må jeg tage, når det kommer dertil. Jeg havde fokus på min ferie, og her i Belgien har man ikke ret meget ferie, så det handler om at udnytte den, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

God form
Den danske midtbanespiller går dog med en stor landholdsdrøm.

– Nu er jeg fyldt 30 år, og jeg er vel i min bedste alder. Det fylder ikke, men man håber altid på, at man kan være med omkring landsholdet. Det er jo en kæmpe ære, men det fylder ikke i min dagligdag.

– Det er jeg meget bevidst om. Jeg kan ikke gøre fra eller til. Jeg skal bare gøre det så godt som muligt i klubben, og så må jeg se, om det er nok til at blive udtaget, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har stadig sin landsholdsdebut til gode, men han blev udtaget i marts 2022 af Kasper Hjulmand, da Christian Eriksen var ramt af corona. Dengang spillede den tidligere Superliga-profil for Union St. Gilloise.





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’