Fravalgt af Hjulmand: Jeg er i min bedste alder

Club Brugge-danskeren Casper Nielsen har tidligere været inde omkring det danske landshold, men han kom ikke med til slutrunden i Tyskland. Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man ikke kan håbe på noget i fodboldverdenen.



Danmark kom videre fra gruppen, men så sluttede festen for de danske spillere ved EM efter nederlaget til Tyskland i ottendedelsfinalen.

Kasper Hjulmand måtte inden EM foretage mange fravalg til EM-truppen, og et af dem var Casper Nielsen, der tidligere har inde omkring det danske landshold.

Club Brugge-profilen fortæller dog til Tipsbladet, at han ikke havde sat næsen op efter noget.

– For at være ærlig fylder jeg ikke mit hoved med det. Vi havde en rigtig lang sæson med mange kampe, og mit fokus er i klubben.

– Det har jeg også lært. Det kan godt være, at man kan håbe på ting, men jeg har også lært i fodbold, at man ikke skal håbe på noget.

– Der er nogle ting, der ikke er op til dig selv, og det må jeg tage, når det kommer dertil. Jeg havde fokus på min ferie, og her i Belgien har man ikke ret meget ferie, så det handler om at udnytte den, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

God form
Den danske midtbanespiller går dog med en stor landholdsdrøm.

– Nu er jeg fyldt 30 år, og jeg er vel i min bedste alder. Det fylder ikke, men man håber altid på, at man kan være med omkring landsholdet. Det er jo en kæmpe ære, men det fylder ikke i min dagligdag.

– Det er jeg meget bevidst om. Jeg kan ikke gøre fra eller til. Jeg skal bare gøre det så godt som muligt i klubben, og så må jeg se, om det er nok til at blive udtaget, siger Casper Nielsen til Tipsbladet.

Nielsen har stadig sin landsholdsdebut til gode, men han blev udtaget i marts 2022 af Kasper Hjulmand, da Christian Eriksen var ramt af corona. Dengang spillede den tidligere Superliga-profil for Union St. Gilloise.





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FC København sælger Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job