På søndag sparkes EM-slutrunden i gang for Danmarks vedkommende med en kamp mod Slovenien i Stuttgart. Det er på mange måder en must win-kamp for Kasper Hjulmands tropper, hvis landsholdet skal have gode chancer for at gå videre, som mange forventer.
I den anden lejr, altså Sloveniens, er der ikke helt samme forventninger. Det fortæller Miran Zore, der er journalist hos Nogomania.
– Vi har ikke en officiel forventning. Det vil landstræneren ikke komme med, ha ha. Vi er lidt overraskede over at være med til EM, for vi har været fraværende i 24 år, siger Miran Zore til Tipsbladet og tilføjer:
– Men gruppen er selvfølgelig svær. England er en favorit, og Danmark er stærke, så Slovenien håber på at overraske. Jeg tror også, vi kan overraske og konkurrere om enten anden- eller tredjepladsen i gruppen og håbe på at gå videre.
I den forbindelse er det imidlertid ikke søndagens kamp mod Danmark, der fylder mest.
– Alle sætter deres lid til Serbien-kampen, fordi vi er rivaler, og fordi det er vores chance. Vores plan er at starte godt og måske få noget med fra Danmark-kampen og satse alt på kamp to mod Serbien, siger Zore og tilføjer:
– Jeg talte for nylig med en journalist fra Serbien, og vi har et fælles problem med Danmark. Danmarks stil passer dårligt til Slovenien og Serbien. Danmark spiller højt tempo og presser alle frem, så jeg ved ikke, hvordan Slovenien skal kunne udfordre Danmark. Der er stjerner, men de spiller også moderne og fremadrettet. Hvis vi kommer bagud, er vi færdige.
Genfødt stjerne kommer ind efter pausen
Slovenien er ikke kendt for at være en fodboldstormagt, men mandskabet råder over et par stjerner i verdensklasse i form af angriber Benjamin Sesko og målmand Jan Oblak.
Og så er der Josip Ilicic.
Fans af Serie A vil huske den nu 36-årige offensivspiller som en stjerne i Atalanta for et par år siden, men de seneste år har været hård for Josip Ilicic. Nu er han imidlertid på vej tilbage – lige i tide til EM.
– Josip Ilicic er en stjernespiller, men han er lige vendt tilbage til landsholdet efter to og et halvt år. Nu er han vores “Plan B”, for han kommer med sikkerhed først ind i anden halvleg, siger Miran Zore og fortæller stjernespillerns historie:
– Han havde kæmpe problemer efter Covid-19, hvor han blev deprimeret og stoppede med at spille for Atalanta i Serie. Han tog hjem til Maribor.
– Han havde det virkelig svært og blev overvægtig på grund af medicin, men i løbet af de seneste måneder er han kommet i form, og landstræneren har udtaget ham til EM. Det siger alt om hans kvalitet, at han scorede fire mål i en Champions League-kamp, lige før Covid-19 ramte. Han er den eneste, der forstår Benjamin Sesko og kan assistere ham.
– Jeg kritiserede ham rigtig meget, for efter at han vendte hjem til Slovenien, så han meget dårlig ud. Han løb ikke, han brokkede sig til dommerne. En spiller som ham burde ødelægge vores liga, som ikke er noget specielt, men han leverede ikke. I foråret har han været ligaens bedste spiller som 36-årig. Nu er han vores bedste indskifter, slutter Miran Zore.
Danmark og Slovenien mødes klokken 18.00 søndag – men Josip Ilicic kommer altså formentlig først i aktion, når klokken har passeret 19.00.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Thomas Tuchel laver ny aftale
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’