På søndag sparkes EM-slutrunden i gang for Danmarks vedkommende med en kamp mod Slovenien i Stuttgart. Det er på mange måder en must win-kamp for Kasper Hjulmands tropper, hvis landsholdet skal have gode chancer for at gå videre, som mange forventer.
I den anden lejr, altså Sloveniens, er der ikke helt samme forventninger. Det fortæller Miran Zore, der er journalist hos Nogomania.
– Vi har ikke en officiel forventning. Det vil landstræneren ikke komme med, ha ha. Vi er lidt overraskede over at være med til EM, for vi har været fraværende i 24 år, siger Miran Zore til Tipsbladet og tilføjer:
– Men gruppen er selvfølgelig svær. England er en favorit, og Danmark er stærke, så Slovenien håber på at overraske. Jeg tror også, vi kan overraske og konkurrere om enten anden- eller tredjepladsen i gruppen og håbe på at gå videre.
I den forbindelse er det imidlertid ikke søndagens kamp mod Danmark, der fylder mest.
– Alle sætter deres lid til Serbien-kampen, fordi vi er rivaler, og fordi det er vores chance. Vores plan er at starte godt og måske få noget med fra Danmark-kampen og satse alt på kamp to mod Serbien, siger Zore og tilføjer:
– Jeg talte for nylig med en journalist fra Serbien, og vi har et fælles problem med Danmark. Danmarks stil passer dårligt til Slovenien og Serbien. Danmark spiller højt tempo og presser alle frem, så jeg ved ikke, hvordan Slovenien skal kunne udfordre Danmark. Der er stjerner, men de spiller også moderne og fremadrettet. Hvis vi kommer bagud, er vi færdige.
Genfødt stjerne kommer ind efter pausen
Slovenien er ikke kendt for at være en fodboldstormagt, men mandskabet råder over et par stjerner i verdensklasse i form af angriber Benjamin Sesko og målmand Jan Oblak.
Og så er der Josip Ilicic.
Fans af Serie A vil huske den nu 36-årige offensivspiller som en stjerne i Atalanta for et par år siden, men de seneste år har været hård for Josip Ilicic. Nu er han imidlertid på vej tilbage – lige i tide til EM.
– Josip Ilicic er en stjernespiller, men han er lige vendt tilbage til landsholdet efter to og et halvt år. Nu er han vores “Plan B”, for han kommer med sikkerhed først ind i anden halvleg, siger Miran Zore og fortæller stjernespillerns historie:
– Han havde kæmpe problemer efter Covid-19, hvor han blev deprimeret og stoppede med at spille for Atalanta i Serie. Han tog hjem til Maribor.
– Han havde det virkelig svært og blev overvægtig på grund af medicin, men i løbet af de seneste måneder er han kommet i form, og landstræneren har udtaget ham til EM. Det siger alt om hans kvalitet, at han scorede fire mål i en Champions League-kamp, lige før Covid-19 ramte. Han er den eneste, der forstår Benjamin Sesko og kan assistere ham.
– Jeg kritiserede ham rigtig meget, for efter at han vendte hjem til Slovenien, så han meget dårlig ud. Han løb ikke, han brokkede sig til dommerne. En spiller som ham burde ødelægge vores liga, som ikke er noget specielt, men han leverede ikke. I foråret har han været ligaens bedste spiller som 36-årig. Nu er han vores bedste indskifter, slutter Miran Zore.
Danmark og Slovenien mødes klokken 18.00 søndag – men Josip Ilicic kommer altså formentlig først i aktion, når klokken har passeret 19.00.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER