På søndag sparkes EM-slutrunden i gang for Danmarks vedkommende med en kamp mod Slovenien i Stuttgart. Det er på mange måder en must win-kamp for Kasper Hjulmands tropper, hvis landsholdet skal have gode chancer for at gå videre, som mange forventer.
I den anden lejr, altså Sloveniens, er der ikke helt samme forventninger. Det fortæller Miran Zore, der er journalist hos Nogomania.
– Vi har ikke en officiel forventning. Det vil landstræneren ikke komme med, ha ha. Vi er lidt overraskede over at være med til EM, for vi har været fraværende i 24 år, siger Miran Zore til Tipsbladet og tilføjer:
– Men gruppen er selvfølgelig svær. England er en favorit, og Danmark er stærke, så Slovenien håber på at overraske. Jeg tror også, vi kan overraske og konkurrere om enten anden- eller tredjepladsen i gruppen og håbe på at gå videre.
I den forbindelse er det imidlertid ikke søndagens kamp mod Danmark, der fylder mest.
– Alle sætter deres lid til Serbien-kampen, fordi vi er rivaler, og fordi det er vores chance. Vores plan er at starte godt og måske få noget med fra Danmark-kampen og satse alt på kamp to mod Serbien, siger Zore og tilføjer:
– Jeg talte for nylig med en journalist fra Serbien, og vi har et fælles problem med Danmark. Danmarks stil passer dårligt til Slovenien og Serbien. Danmark spiller højt tempo og presser alle frem, så jeg ved ikke, hvordan Slovenien skal kunne udfordre Danmark. Der er stjerner, men de spiller også moderne og fremadrettet. Hvis vi kommer bagud, er vi færdige.
Genfødt stjerne kommer ind efter pausen
Slovenien er ikke kendt for at være en fodboldstormagt, men mandskabet råder over et par stjerner i verdensklasse i form af angriber Benjamin Sesko og målmand Jan Oblak.
Og så er der Josip Ilicic.
Fans af Serie A vil huske den nu 36-årige offensivspiller som en stjerne i Atalanta for et par år siden, men de seneste år har været hård for Josip Ilicic. Nu er han imidlertid på vej tilbage – lige i tide til EM.
– Josip Ilicic er en stjernespiller, men han er lige vendt tilbage til landsholdet efter to og et halvt år. Nu er han vores “Plan B”, for han kommer med sikkerhed først ind i anden halvleg, siger Miran Zore og fortæller stjernespillerns historie:
– Han havde kæmpe problemer efter Covid-19, hvor han blev deprimeret og stoppede med at spille for Atalanta i Serie. Han tog hjem til Maribor.
– Han havde det virkelig svært og blev overvægtig på grund af medicin, men i løbet af de seneste måneder er han kommet i form, og landstræneren har udtaget ham til EM. Det siger alt om hans kvalitet, at han scorede fire mål i en Champions League-kamp, lige før Covid-19 ramte. Han er den eneste, der forstår Benjamin Sesko og kan assistere ham.
– Jeg kritiserede ham rigtig meget, for efter at han vendte hjem til Slovenien, så han meget dårlig ud. Han løb ikke, han brokkede sig til dommerne. En spiller som ham burde ødelægge vores liga, som ikke er noget specielt, men han leverede ikke. I foråret har han været ligaens bedste spiller som 36-årig. Nu er han vores bedste indskifter, slutter Miran Zore.
Danmark og Slovenien mødes klokken 18.00 søndag – men Josip Ilicic kommer altså formentlig først i aktion, når klokken har passeret 19.00.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW