På søndag sparkes EM-slutrunden i gang for Danmarks vedkommende med en kamp mod Slovenien i Stuttgart. Det er på mange måder en must win-kamp for Kasper Hjulmands tropper, hvis landsholdet skal have gode chancer for at gå videre, som mange forventer.
I den anden lejr, altså Sloveniens, er der ikke helt samme forventninger. Det fortæller Miran Zore, der er journalist hos Nogomania.
– Vi har ikke en officiel forventning. Det vil landstræneren ikke komme med, ha ha. Vi er lidt overraskede over at være med til EM, for vi har været fraværende i 24 år, siger Miran Zore til Tipsbladet og tilføjer:
– Men gruppen er selvfølgelig svær. England er en favorit, og Danmark er stærke, så Slovenien håber på at overraske. Jeg tror også, vi kan overraske og konkurrere om enten anden- eller tredjepladsen i gruppen og håbe på at gå videre.
I den forbindelse er det imidlertid ikke søndagens kamp mod Danmark, der fylder mest.
– Alle sætter deres lid til Serbien-kampen, fordi vi er rivaler, og fordi det er vores chance. Vores plan er at starte godt og måske få noget med fra Danmark-kampen og satse alt på kamp to mod Serbien, siger Zore og tilføjer:
– Jeg talte for nylig med en journalist fra Serbien, og vi har et fælles problem med Danmark. Danmarks stil passer dårligt til Slovenien og Serbien. Danmark spiller højt tempo og presser alle frem, så jeg ved ikke, hvordan Slovenien skal kunne udfordre Danmark. Der er stjerner, men de spiller også moderne og fremadrettet. Hvis vi kommer bagud, er vi færdige.
Genfødt stjerne kommer ind efter pausen
Slovenien er ikke kendt for at være en fodboldstormagt, men mandskabet råder over et par stjerner i verdensklasse i form af angriber Benjamin Sesko og målmand Jan Oblak.
Og så er der Josip Ilicic.
Fans af Serie A vil huske den nu 36-årige offensivspiller som en stjerne i Atalanta for et par år siden, men de seneste år har været hård for Josip Ilicic. Nu er han imidlertid på vej tilbage – lige i tide til EM.
– Josip Ilicic er en stjernespiller, men han er lige vendt tilbage til landsholdet efter to og et halvt år. Nu er han vores “Plan B”, for han kommer med sikkerhed først ind i anden halvleg, siger Miran Zore og fortæller stjernespillerns historie:
– Han havde kæmpe problemer efter Covid-19, hvor han blev deprimeret og stoppede med at spille for Atalanta i Serie. Han tog hjem til Maribor.
– Han havde det virkelig svært og blev overvægtig på grund af medicin, men i løbet af de seneste måneder er han kommet i form, og landstræneren har udtaget ham til EM. Det siger alt om hans kvalitet, at han scorede fire mål i en Champions League-kamp, lige før Covid-19 ramte. Han er den eneste, der forstår Benjamin Sesko og kan assistere ham.
– Jeg kritiserede ham rigtig meget, for efter at han vendte hjem til Slovenien, så han meget dårlig ud. Han løb ikke, han brokkede sig til dommerne. En spiller som ham burde ødelægge vores liga, som ikke er noget specielt, men han leverede ikke. I foråret har han været ligaens bedste spiller som 36-årig. Nu er han vores bedste indskifter, slutter Miran Zore.
Danmark og Slovenien mødes klokken 18.00 søndag – men Josip Ilicic kommer altså formentlig først i aktion, når klokken har passeret 19.00.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Bo Svensson favorit til stort job
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Liverpool ydmyget
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Newcastle spænder ben for Manchester City
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
OPTAKT
Randers FC – OB
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste