Godt nyt: Flere kan komme til EM-kampe i Parken

Der kan ses frem til næsten 16.000 tilskuere i Parken ved EM til sommer, og det glæder Dansk Boldspil-Union.



Flere tilskuere til sommerens EM-kampe på dansk grund.

Det er et af resultaterne af genåbningsaftalen, som bekræfter planen om at lukke 1000 tilskuere ind per sektion – i alt 15.900 tilskuere – til de fire fodboldkampe ved EM i Parken.

Tidligere var det tilladt, at der kunne komme 500 tilskuere ind per sektion, hvilket gav et samlet antal på 11.000-12.000 tilskuere til kampene i Parken. Den første af kampene i Parken skal spilles 12. juni.

Jakob Jensen, direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU), var med i den ekspertgruppe, der anbefalede den større andel af tilskuere i Parken, og han er glad for ændringen.

– Vi får lov til at skrue op til de 15.900 tilskuere, som ekspertgruppen havde anbefalet.

– Det er vi naturligvis rigtigt glade for i DBU, for det betyder, at endnu flere kan være en del af den fest og det fællesskab og fantastiske fodboldspil, som vores landshold skal levere i Parken til sommer, siger Jakob Jensen.

DBU-direktøren har forhåbninger om, at antallet af tilskuere i Parken kan komme endnu højere op, hvis coronapandemien tillader det.

– Vi håber, at så mange som overhovedet muligt kan komme ind at se kampene i Parken.

– Derfor er det også mit håb, at hvis pandemien fortsat udvikler sig gunstigt i Danmark, at man vil være villig til at skrue yderligere op i løbet af maj for antallet af tilskuere, så endnu flere kan komme ind, siger Jakob Jensen.

I første omgang glæder han sig dog over, at der kan komme flere tusinde tilskuere ind til EM-kampene, end den tidligere plan tillod.

– For to måneder siden var der udsigt til, at vi kunne få nul tilskuere i Parken. nu kan vi altså få knap 16.000 tilskuere i Parken, og det er en rigtig glædelig nyhed, siger Jakob Jensen.

/ritzau/





Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

England sprudlede i underholdende målfest

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner død af kræft

Rangerer AGF over Lech Poznan