Hvem skal starte for Danmark, når landsholdet søndag møder Slovenien i første kamp i gruppen, der også tæller England og Serbien?
Det diskuterer panelet i dagens udgave af Tipsbladets EM-show.
Her er Thomas Gravesen og David Boysen i studiet med Benjamin Leander, der har værtsrollen i dagens show.
Og David Boysen peger på en spiller, som han mener skal starte for Danmark, selv om han bestemt ikke kan anses for at være sikker starter i Kasper Hjulmands startopstilling, nemlig Morten Hjulmand.
En spiller, som minder David Boysen lidt om Thomas Gravesen.
– Gravesen besidder en bedre sparketeknik, men der er lidt af den samme vildskab. Det er hans gå-på-mod og fandenivoldskhed. Det er også derfor, at jeg ville vælge Hjulmand, fordi Nørgaard har brug for at være profilen, som han er det Brentford. Han har ikke helt den samme status på landsholdet. Han er ikke kaptajn, og han er også kun den næstbedste leder i forhold til Højbjerg. Der er Hjulmand ligeglad. Han går bare ind og spiller sit spil. Han skal nok passe ind – han går til den, og han passer godt i forhold til energiniveauet, siger David Boysen i Tipsbladets EM-show.
Kasper Hjulmand skal træffe en beslutning, om det er Thomas Delaney, Morten Hjulmand eller Christian Nørgaard, der skal starte ved siden af Pierre Emile Højbjerg og Christian Eriksen på midtbanen.
Delaney har altid været foretrukken, men de to andre presser sig også på. Christian Nørgaard har dog haft nogle problemer, så spørgsmålet er, hvor klar han er. Og så er der himmelstormeren Morten Hjulmand.
I Tipsbladets EM-show er der også gennemstilning ned til reporter Ole Hoffskov, der blandt andet fortæller lidt om status på Christian Nørgaard.
Og så vender studiet også åbningskampen, hvor Tyskland blæste Skotland af banen. Ligesom der ses frem til de kommende EM-kampe.
Se hele showet i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TOPNYHED