Hvem skal starte for Danmark, når landsholdet søndag møder Slovenien i første kamp i gruppen, der også tæller England og Serbien?
Det diskuterer panelet i dagens udgave af Tipsbladets EM-show.
Her er Thomas Gravesen og David Boysen i studiet med Benjamin Leander, der har værtsrollen i dagens show.
Og David Boysen peger på en spiller, som han mener skal starte for Danmark, selv om han bestemt ikke kan anses for at være sikker starter i Kasper Hjulmands startopstilling, nemlig Morten Hjulmand.
En spiller, som minder David Boysen lidt om Thomas Gravesen.
– Gravesen besidder en bedre sparketeknik, men der er lidt af den samme vildskab. Det er hans gå-på-mod og fandenivoldskhed. Det er også derfor, at jeg ville vælge Hjulmand, fordi Nørgaard har brug for at være profilen, som han er det Brentford. Han har ikke helt den samme status på landsholdet. Han er ikke kaptajn, og han er også kun den næstbedste leder i forhold til Højbjerg. Der er Hjulmand ligeglad. Han går bare ind og spiller sit spil. Han skal nok passe ind – han går til den, og han passer godt i forhold til energiniveauet, siger David Boysen i Tipsbladets EM-show.
Kasper Hjulmand skal træffe en beslutning, om det er Thomas Delaney, Morten Hjulmand eller Christian Nørgaard, der skal starte ved siden af Pierre Emile Højbjerg og Christian Eriksen på midtbanen.
Delaney har altid været foretrukken, men de to andre presser sig også på. Christian Nørgaard har dog haft nogle problemer, så spørgsmålet er, hvor klar han er. Og så er der himmelstormeren Morten Hjulmand.
I Tipsbladets EM-show er der også gennemstilning ned til reporter Ole Hoffskov, der blandt andet fortæller lidt om status på Christian Nørgaard.
Og så vender studiet også åbningskampen, hvor Tyskland blæste Skotland af banen. Ligesom der ses frem til de kommende EM-kampe.
Se hele showet i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
NYHEDER