Han har den samme vildskab som Thomas Gravesen

Tipsbladets EM-show fortsætter. Og eksperterne taler om, hvem de gerne vil se fra start, når Danmark møder Slovenien.



Hvem skal starte for Danmark, når landsholdet søndag møder Slovenien i første kamp i gruppen, der også tæller England og Serbien?

Det diskuterer panelet i dagens udgave af Tipsbladets EM-show.

Her er Thomas Gravesen og David Boysen i studiet med Benjamin Leander, der har værtsrollen i dagens show.

Og David Boysen peger på en spiller, som han mener skal starte for Danmark, selv om han bestemt ikke kan anses for at være sikker starter i Kasper Hjulmands startopstilling, nemlig Morten Hjulmand. 

En spiller, som minder David Boysen lidt om Thomas Gravesen.

– Gravesen besidder en bedre sparketeknik, men der er lidt af den samme vildskab. Det er hans gå-på-mod og fandenivoldskhed. Det er også derfor, at jeg ville vælge Hjulmand, fordi Nørgaard har brug for at være profilen, som han er det Brentford. Han har ikke helt den samme status på landsholdet. Han er ikke kaptajn, og han er også kun den næstbedste leder i forhold til Højbjerg. Der er Hjulmand ligeglad. Han går bare ind og spiller sit spil. Han skal nok passe ind – han går til den, og han passer godt i forhold til energiniveauet, siger David Boysen i Tipsbladets EM-show.

Kasper Hjulmand skal træffe en beslutning, om det er Thomas Delaney, Morten Hjulmand eller Christian Nørgaard, der skal starte ved siden af Pierre Emile Højbjerg og Christian Eriksen på midtbanen.

Delaney har altid været foretrukken, men de to andre presser sig også på. Christian Nørgaard har dog haft nogle problemer, så spørgsmålet er, hvor klar han er. Og så er der himmelstormeren Morten Hjulmand.

I Tipsbladets EM-show er der også gennemstilning ned til reporter Ole Hoffskov, der blandt andet fortæller lidt om status på Christian Nørgaard.

Og så vender studiet også åbningskampen, hvor Tyskland blæste Skotland af banen. Ligesom der ses frem til de kommende EM-kampe.

Se hele showet i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Horsens kommer tættere på oprykning

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Delaney afslører dialog