Hvem skal starte for Danmark, når landsholdet søndag møder Slovenien i første kamp i gruppen, der også tæller England og Serbien?
Det diskuterer panelet i dagens udgave af Tipsbladets EM-show.
Her er Thomas Gravesen og David Boysen i studiet med Benjamin Leander, der har værtsrollen i dagens show.
Og David Boysen peger på en spiller, som han mener skal starte for Danmark, selv om han bestemt ikke kan anses for at være sikker starter i Kasper Hjulmands startopstilling, nemlig Morten Hjulmand.
En spiller, som minder David Boysen lidt om Thomas Gravesen.
– Gravesen besidder en bedre sparketeknik, men der er lidt af den samme vildskab. Det er hans gå-på-mod og fandenivoldskhed. Det er også derfor, at jeg ville vælge Hjulmand, fordi Nørgaard har brug for at være profilen, som han er det Brentford. Han har ikke helt den samme status på landsholdet. Han er ikke kaptajn, og han er også kun den næstbedste leder i forhold til Højbjerg. Der er Hjulmand ligeglad. Han går bare ind og spiller sit spil. Han skal nok passe ind – han går til den, og han passer godt i forhold til energiniveauet, siger David Boysen i Tipsbladets EM-show.
Kasper Hjulmand skal træffe en beslutning, om det er Thomas Delaney, Morten Hjulmand eller Christian Nørgaard, der skal starte ved siden af Pierre Emile Højbjerg og Christian Eriksen på midtbanen.
Delaney har altid været foretrukken, men de to andre presser sig også på. Christian Nørgaard har dog haft nogle problemer, så spørgsmålet er, hvor klar han er. Og så er der himmelstormeren Morten Hjulmand.
I Tipsbladets EM-show er der også gennemstilning ned til reporter Ole Hoffskov, der blandt andet fortæller lidt om status på Christian Nørgaard.
Og så vender studiet også åbningskampen, hvor Tyskland blæste Skotland af banen. Ligesom der ses frem til de kommende EM-kampe.
Se hele showet i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT