Her er scenarierne: Sådan går Danmark videre

Her giver Tipsbladet dig overblikket over, hvordan Danmark går videre ved EM.



Med uafgjort mod England lever Danmarks drøm om at gå videre fra EM-gruppespillet i den grad før sidste gruppekamp mod Serbien. 

Men hvordan sikrer de videre avancement? Og hvordan kan de vinde gruppen?

Det afhænger i høj grad også af resultatet af den anden gruppekamp mellem Slovenien og England. 

Her giver Tipsbladet dig scenarierne. 

Hvis England slår Slovenien
Hvis Slovenien taber til England, vil England ende på syv point, mens Slovenien vil ende på to point.

I det tilfælde skal Danmark bare spille uafgjort mod Serbien for at ende på tre point og ende på andenpladsen i puljen. En sejr vil af åbenlyse årsager også sikre en dansk andenplads.

Et dansk nederlag til Serbien kan endda være nok til at sikre videre avancement som gruppetreer foran Slovenien, men det vil afhænge af målscore eller advarsler og at to andre gruppetreere gør det værre.

Hvis England og Slovenien spiller uafgjort
Hvis England og Slovenien spiller uafgjort, ender de på henholdsvis fem og tre point.

I det tilfælde vil Danmark som minimum sikre andenpladsen med en sejr over Serbien, hvilket vil sende Hjulmands tropper op på fem point. Faktisk kan de sikre førstepladsen foran England, hvis de vinder tilpas stort eller ender med færre advarsler i gruppespillet end England.

Et dansk remis mod Serbien vil betyde, at Danmark ender på tre point, og det kan også være nok til andenpladsen foran Slovenien, afhængig af målscore og antal advarsler.

En tredjeplads med tre point kan dog også meget vel gå videre som en af gruppespillets fire bedste treere, men det afhænger også af målscore og/eller antal advarsler og/eller de øvrige gruppetreeres præstationer. 

Hvis England og Slovenien deler, og Danmark taber til Serbien, er Danmark færdige ved EM. 

Hvis Slovenien slår England
Hvis Slovenien besejrer England, vil Slovenien ende på fem point, mens England vil ende på fire.

Her kan Danmark ende på fem point og dermed á point med Slovenien med en sejr over Serbien. Dermed vil Danmark være sikre på at gå videre til ottendedelsfinalen ved at ende på en af de to øverste pladser i gruppen.

I dette tilfælde afgøres førstepladsen af holdenes målscore eller antal advarsler – eller i yderste instans holdenes placering i kvalifikationen, hvor Danmark endte over Slovenien.  

Et dansk remis vil sende Danmark på tre point, og dermed vil Danmark være sikre på at slutte som nummer tre i gruppen efter Slovenien på fem og England på fire, men foran Serbien på to point. Det kan meget vel også være nok til at gå videre som en af de fire bedste gruppetreere.

Taber England til Slovenien og Danmark til Serbien i sidste runde, er Danmark ude. 

Summasummarum
En sejr over Serbien tirsdag aften vil sende Danmark videre som enten nummer et eller to i gruppen, og dermed en plads i ottendedelsfinalen, men en uafgjort vil sandsynligvis også være nok til som minimum at gå videre som gruppetreer. 

Hvem kan Danmark så møde?
Vinder Danmark gruppen, skal de møde nummer tre fra Gruppe D, E eller F, som lige nu står til at blive Polen, men også nemt kan blive hold som Østrig, Tjekkiet, Belgien, Georgien, Ukraine og flere.

En andenplads vil sende Danmark op imod vinderen af Gruppe A, der med stor sandsynlighed bliver Tyskland. 

Går Danmark videre som treer, skal de møde vinderen af Gruppe F eller E – grupper, der lige nu føres af henholdsvis Tyrkiet og Rumænien, men som Portugal og Belgien også har forhåbninger om at vinde. 



Overvejer Mathias Jensen-køb

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Du har udstråling som tagpap

Han peger på Simon Kjær

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Presset Frank: Her er vores store problem

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– Et frygteligt scenarie

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Henter dansker – får god pakke

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon