Hjulmand: Blev bekymret om træningsbanen

Han stoler dog på, at banen i Tyskland når at blive præcis som den skal være.



Der ventede et særligt syn for landstræner Kasper Hjulmand, da han fik set, at det var nødvendigt at skifte en del af græsset ud på den træningsbane, som det danske landshold skal benytte i Freudenstadt i Tyskland under EM-slutrunden.

Sådan en besked var ikke lige det, som gav den bedste følelse. Det fortæller han om i et interview i Tivoli på TV 2 Sport X.

– Det er klart, at når jeg får det at vide, så bliver jeg selvfølgelig også bekymret. Men jeg har fået at vide – både fra vores egne og fra UEFA – at de lover, at banen klarer alle tests og at den er præcis, som den skal være, siger han og fortsætter:.

– Når jeg får det at vide, så stoler jeg på det. Medmindre jeg ser noget andet. Så jeg har fået at vide, at den er klar, og der burde ikke være nogen problemer, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Han fastslår endvidere, at han ikke bliver irriteret over, at rullegræsset i Tyskland nu er i gang med at blive udskiftet.

– Ikke lige nu. Når jeg får at vide, at det er sådan, så gider jeg ikke gå og bekymre mig og blive irriteret over noget, som jeg ikke ved noget om. Så når jeg får at vide, at det er sådan, det er, så må jeg stole på, at de fortæller mig sandheden, fortæller Hjulmand.

For godt to uger siden var Tipsbladet på besøg i byen, hvor det danske landshold skal have base, og her var der på det tidspunkt bare en blanding af jord og sand. Siden er der blevet lagt græs, hvoraf noget af det havde en forkert farve, så det bliver nu skiftet.

Prisen på den nye træningsbane har en pris på 1,9 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Sætter klar målsætning



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen