Hjulmand i tårer: Jeg kan ikke være mere stolt

Kasper Hjulmand lod tårerne få frit løb på pressemødet efter EM-kampen mod Finland, der stod i skyggen af et tragisk kollaps af Christian Eriksen.



Det skulle have været en festdag. Det endte som et mareridt.

Danmark spillede lørdag EM-kamp i Parken mod Finland, men ingen vil nogensinde tale om det, der skete med bolden. Billedet af Christian Eriksen, der kollapser i slutningen af første halvleg, står printet i erindringen som en gyserfilm.

Christian Eriksen modtog hjetemassage, og de første meldinger går på, at landsholdets største stjernes tilstand er stabil. Han er lige nu indlagt på Rigshospitalet. 

– Det var en meget, meget hård aften. Vi bliver mindet om, hvad det vigtigste i livet er, og det er meningsfyldte relationer. Det er familie og venner. Vi har her en gruppe, jeg ikke kan være mere stolt over, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren lod tårerne få frit løb på pressemødet efter kampen. Et pressemøde, hvor ingen spurgte ind til resultatet, 1-0 til Finland.

– Det er en svær aften og alle, alle, alle tanker er hos Christian og familien. Christian er én af de bedste spillere, der findes derude, og han er et endnu bedre menneske. Der sidder spillere derinde, som er fuldstændig færdige følelsesmæssige. De sidder og holder om hinanden. Det er jo en traumatisk oplevelse, siger Hjulmand.

Efter en lang pause besluttede de to hold at afvikle den resterende del af kampen. Kasper Hjulmand fortæller, at alternativet var at genoptage kampen klokken 12.00 søndag.

– Det var mest overskueligt for spillerne at gå ind og – helt ærligt – få det overstået. Uanset hvilken følelse, alle havde, var det okay. Man kan ikke spille en fodboldkamp med sådanne følelser, så at holdet går ud og gør det, og faktisk er det bedste hold på banen i anden halvleg, er utroligt.

– Jeg er personligt berørt. Alle rækker ud efter deres familier nu – jeg fik også et glimt af min egen familie, lyder det fra landstræneren.

Anfører Simon Kjær var den første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han faldt om – efterfølgende var Kjær henne og trøste Christian Eriksens kone, der kunne se hendes mand ligge livløs få meter væk.

Simon Kjær var med på banen, da kampen blev genoptaget, men efter en time måtte han opgive og lade sig udskifte.

– Simon var dybt, dybt berørt og var i tvivl, om han kunne fortsætte. Han gav det et skud, men det kunne ikke lade sig gøre. Og det er fuldt forståeligt. Følelserne var overvældende. De er meget tætte venner, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen er 29 år. 





Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske – FC Midtjylland

Andreas Christensen i chokskifte?

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

FC København – Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Agger og Kahlenberg var specielt

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Viborg FF – Vejle Boldklub

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Kongesæson – de køber Pep Biel

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas