Hjulmand i tårer: Jeg kan ikke være mere stolt

Kasper Hjulmand lod tårerne få frit løb på pressemødet efter EM-kampen mod Finland, der stod i skyggen af et tragisk kollaps af Christian Eriksen.



Det skulle have været en festdag. Det endte som et mareridt.

Danmark spillede lørdag EM-kamp i Parken mod Finland, men ingen vil nogensinde tale om det, der skete med bolden. Billedet af Christian Eriksen, der kollapser i slutningen af første halvleg, står printet i erindringen som en gyserfilm.

Christian Eriksen modtog hjetemassage, og de første meldinger går på, at landsholdets største stjernes tilstand er stabil. Han er lige nu indlagt på Rigshospitalet. 

– Det var en meget, meget hård aften. Vi bliver mindet om, hvad det vigtigste i livet er, og det er meningsfyldte relationer. Det er familie og venner. Vi har her en gruppe, jeg ikke kan være mere stolt over, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren lod tårerne få frit løb på pressemødet efter kampen. Et pressemøde, hvor ingen spurgte ind til resultatet, 1-0 til Finland.

– Det er en svær aften og alle, alle, alle tanker er hos Christian og familien. Christian er én af de bedste spillere, der findes derude, og han er et endnu bedre menneske. Der sidder spillere derinde, som er fuldstændig færdige følelsesmæssige. De sidder og holder om hinanden. Det er jo en traumatisk oplevelse, siger Hjulmand.

Efter en lang pause besluttede de to hold at afvikle den resterende del af kampen. Kasper Hjulmand fortæller, at alternativet var at genoptage kampen klokken 12.00 søndag.

– Det var mest overskueligt for spillerne at gå ind og – helt ærligt – få det overstået. Uanset hvilken følelse, alle havde, var det okay. Man kan ikke spille en fodboldkamp med sådanne følelser, så at holdet går ud og gør det, og faktisk er det bedste hold på banen i anden halvleg, er utroligt.

– Jeg er personligt berørt. Alle rækker ud efter deres familier nu – jeg fik også et glimt af min egen familie, lyder det fra landstræneren.

Anfører Simon Kjær var den første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han faldt om – efterfølgende var Kjær henne og trøste Christian Eriksens kone, der kunne se hendes mand ligge livløs få meter væk.

Simon Kjær var med på banen, da kampen blev genoptaget, men efter en time måtte han opgive og lade sig udskifte.

– Simon var dybt, dybt berørt og var i tvivl, om han kunne fortsætte. Han gav det et skud, men det kunne ikke lade sig gøre. Og det er fuldt forståeligt. Følelserne var overvældende. De er meget tætte venner, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen er 29 år. 





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?