Det skulle have været en festdag. Det endte som et mareridt.
Danmark spillede lørdag EM-kamp i Parken mod Finland, men ingen vil nogensinde tale om det, der skete med bolden. Billedet af Christian Eriksen, der kollapser i slutningen af første halvleg, står printet i erindringen som en gyserfilm.
Christian Eriksen modtog hjetemassage, og de første meldinger går på, at landsholdets største stjernes tilstand er stabil. Han er lige nu indlagt på Rigshospitalet.
– Det var en meget, meget hård aften. Vi bliver mindet om, hvad det vigtigste i livet er, og det er meningsfyldte relationer. Det er familie og venner. Vi har her en gruppe, jeg ikke kan være mere stolt over, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren lod tårerne få frit løb på pressemødet efter kampen. Et pressemøde, hvor ingen spurgte ind til resultatet, 1-0 til Finland.
– Det er en svær aften og alle, alle, alle tanker er hos Christian og familien. Christian er én af de bedste spillere, der findes derude, og han er et endnu bedre menneske. Der sidder spillere derinde, som er fuldstændig færdige følelsesmæssige. De sidder og holder om hinanden. Det er jo en traumatisk oplevelse, siger Hjulmand.
Efter en lang pause besluttede de to hold at afvikle den resterende del af kampen. Kasper Hjulmand fortæller, at alternativet var at genoptage kampen klokken 12.00 søndag.
– Det var mest overskueligt for spillerne at gå ind og – helt ærligt – få det overstået. Uanset hvilken følelse, alle havde, var det okay. Man kan ikke spille en fodboldkamp med sådanne følelser, så at holdet går ud og gør det, og faktisk er det bedste hold på banen i anden halvleg, er utroligt.
– Jeg er personligt berørt. Alle rækker ud efter deres familier nu – jeg fik også et glimt af min egen familie, lyder det fra landstræneren.
Anfører Simon Kjær var den første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han faldt om – efterfølgende var Kjær henne og trøste Christian Eriksens kone, der kunne se hendes mand ligge livløs få meter væk.
Simon Kjær var med på banen, da kampen blev genoptaget, men efter en time måtte han opgive og lade sig udskifte.
– Simon var dybt, dybt berørt og var i tvivl, om han kunne fortsætte. Han gav det et skud, men det kunne ikke lade sig gøre. Og det er fuldt forståeligt. Følelserne var overvældende. De er meget tætte venner, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Christian Eriksen er 29 år.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Alexander Lind blæst bagover
I chok over Steve Cooper-historie
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
