Hjulmand i tårer: Jeg kan ikke være mere stolt

Kasper Hjulmand lod tårerne få frit løb på pressemødet efter EM-kampen mod Finland, der stod i skyggen af et tragisk kollaps af Christian Eriksen.



Det skulle have været en festdag. Det endte som et mareridt.

Danmark spillede lørdag EM-kamp i Parken mod Finland, men ingen vil nogensinde tale om det, der skete med bolden. Billedet af Christian Eriksen, der kollapser i slutningen af første halvleg, står printet i erindringen som en gyserfilm.

Christian Eriksen modtog hjetemassage, og de første meldinger går på, at landsholdets største stjernes tilstand er stabil. Han er lige nu indlagt på Rigshospitalet. 

– Det var en meget, meget hård aften. Vi bliver mindet om, hvad det vigtigste i livet er, og det er meningsfyldte relationer. Det er familie og venner. Vi har her en gruppe, jeg ikke kan være mere stolt over, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren lod tårerne få frit løb på pressemødet efter kampen. Et pressemøde, hvor ingen spurgte ind til resultatet, 1-0 til Finland.

– Det er en svær aften og alle, alle, alle tanker er hos Christian og familien. Christian er én af de bedste spillere, der findes derude, og han er et endnu bedre menneske. Der sidder spillere derinde, som er fuldstændig færdige følelsesmæssige. De sidder og holder om hinanden. Det er jo en traumatisk oplevelse, siger Hjulmand.

Efter en lang pause besluttede de to hold at afvikle den resterende del af kampen. Kasper Hjulmand fortæller, at alternativet var at genoptage kampen klokken 12.00 søndag.

– Det var mest overskueligt for spillerne at gå ind og – helt ærligt – få det overstået. Uanset hvilken følelse, alle havde, var det okay. Man kan ikke spille en fodboldkamp med sådanne følelser, så at holdet går ud og gør det, og faktisk er det bedste hold på banen i anden halvleg, er utroligt.

– Jeg er personligt berørt. Alle rækker ud efter deres familier nu – jeg fik også et glimt af min egen familie, lyder det fra landstræneren.

Anfører Simon Kjær var den første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han faldt om – efterfølgende var Kjær henne og trøste Christian Eriksens kone, der kunne se hendes mand ligge livløs få meter væk.

Simon Kjær var med på banen, da kampen blev genoptaget, men efter en time måtte han opgive og lade sig udskifte.

– Simon var dybt, dybt berørt og var i tvivl, om han kunne fortsætte. Han gav det et skud, men det kunne ikke lade sig gøre. Og det er fuldt forståeligt. Følelserne var overvældende. De er meget tætte venner, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen er 29 år. 



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stopper alle forhandlinger

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Frederik Birk bryder tavsheden

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Lurer på dyr dansk stjerne

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pione Sistos millionløn skaber problemer

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Pibekoncert til Thomas Frank

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag?