Hjulmand i tårer: Jeg kan ikke være mere stolt

Kasper Hjulmand lod tårerne få frit løb på pressemødet efter EM-kampen mod Finland, der stod i skyggen af et tragisk kollaps af Christian Eriksen.



Det skulle have været en festdag. Det endte som et mareridt.

Danmark spillede lørdag EM-kamp i Parken mod Finland, men ingen vil nogensinde tale om det, der skete med bolden. Billedet af Christian Eriksen, der kollapser i slutningen af første halvleg, står printet i erindringen som en gyserfilm.

Christian Eriksen modtog hjetemassage, og de første meldinger går på, at landsholdets største stjernes tilstand er stabil. Han er lige nu indlagt på Rigshospitalet. 

– Det var en meget, meget hård aften. Vi bliver mindet om, hvad det vigtigste i livet er, og det er meningsfyldte relationer. Det er familie og venner. Vi har her en gruppe, jeg ikke kan være mere stolt over, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren lod tårerne få frit løb på pressemødet efter kampen. Et pressemøde, hvor ingen spurgte ind til resultatet, 1-0 til Finland.

– Det er en svær aften og alle, alle, alle tanker er hos Christian og familien. Christian er én af de bedste spillere, der findes derude, og han er et endnu bedre menneske. Der sidder spillere derinde, som er fuldstændig færdige følelsesmæssige. De sidder og holder om hinanden. Det er jo en traumatisk oplevelse, siger Hjulmand.

Efter en lang pause besluttede de to hold at afvikle den resterende del af kampen. Kasper Hjulmand fortæller, at alternativet var at genoptage kampen klokken 12.00 søndag.

– Det var mest overskueligt for spillerne at gå ind og – helt ærligt – få det overstået. Uanset hvilken følelse, alle havde, var det okay. Man kan ikke spille en fodboldkamp med sådanne følelser, så at holdet går ud og gør det, og faktisk er det bedste hold på banen i anden halvleg, er utroligt.

– Jeg er personligt berørt. Alle rækker ud efter deres familier nu – jeg fik også et glimt af min egen familie, lyder det fra landstræneren.

Anfører Simon Kjær var den første, der var henne ved Christian Eriksen, efter han faldt om – efterfølgende var Kjær henne og trøste Christian Eriksens kone, der kunne se hendes mand ligge livløs få meter væk.

Simon Kjær var med på banen, da kampen blev genoptaget, men efter en time måtte han opgive og lade sig udskifte.

– Simon var dybt, dybt berørt og var i tvivl, om han kunne fortsætte. Han gav det et skud, men det kunne ikke lade sig gøre. Og det er fuldt forståeligt. Følelserne var overvældende. De er meget tætte venner, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen er 29 år. 





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

De vil have Jelert

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vildt Superliga-rygte afvises

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Dansker i rekordtransfer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Her er FC Københavns pris på William Clem

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det