Hjulmand slår fast: De er gode, når de er gode

Landstræner Kasper Hjulmand fastslår, at Danmark går benhårdt efter at slå Serbien. De øvrige scenarier fylder ikke noget.



MÜNCHEN (Tipsbladet): Nogle gange sættes alt på ét bræt.

Sådan er det for Danmark tirsdag aften, hvor mareridtet fra VM i Qatar kan gentage sig, hvis det går galt. Det kan også gå godt, og så skal landsholdet spille EM-ottendedensflnale lige om lidt.

Alt afhænger af udfaldet mod Serbien, hvor Danmark formentlig kan nøjes med uafgjort for at avancere til knockout-fasen ved slutrunden i Tyskland. En sejr vil definitivt sende de rød-hvide videre i turneringen.

Kasper Hjulmand glæder sig til gyseren mod Serbien, som han er forberedt på til fingerspidserne. 

– De er meget tydelige i den måde, de spiller på, og de har en god træner. De er meget boldbesiddende, har en fysisk hårdhed og tilstedeværelse på banen. Når de er gode, er de rigtig gode, og vi ved, hvad de kommer med, siger Hjulmand og tilføjer:

– Det bliver en 50/50-kamp.

Danmark kan i teorien ende nummer et, to, tre og fire i gruppen, og alle de scenarier, der er i spil, fylder naturligvis i Hjulmands tanker.

– Vi planlægger kampen som alle andre. Vi går efter at vinde. Vi savner at stå og synge sejrssagen i omklædningen, og det går vi efter, men vi ved, at uafgjort formentlig er nok. Det kan selvfølgelig få betydning sidst i kampen, men vi vil hele tiden spille for at score næste mål.

– VI skal fokusere på vores spil og på, hvordan vi vil præge kampen. Og så er vi klar over, at der kan ske en masse de sidste 20 minutter grundet alle de scenarier, der er i spil, lyder det fra landstræneren.

Han melder alt godt fra træningsbanen, hvilket efterlader ham med et luksusproblem inden Serbien-kampen. 

– Det er svært at pege på line up, og det er positivt. Der er mange, der byder sig til og gerne vil spille, og vi kommer nok til at bruge 16 spillere i løbet af kampen, siger Hjulmand, der melder alle mand klar – også Thomas Delaney, der var fraværende med sygdom mod England.

Hvad er status på Andreas Christensen, der ikke havde spillet 90 minutter i lang tid op til EM? Skal han doseres? 

– Han kører på. Han får ikke lov til at komme ud, siger Hjulmand med et skævt smil. 

Der er kickoff mellem Danmark og Serbien på Allianz Arena tirsdag klokken 21.00. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Storklub jagter to danskere

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk profil overrasker: Han er så god

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark