– Jeg synes ærlig talt ikke, vi skulle have været på banen igen.
Sådan lyder det fra landstræner Kasper Hjulmand på pressemødet søndag efter Christian Eriksens kollaps mod Finland lørdag aften.
– Der var de to muligheder (at genoptage kampen eller spille færdig søndag klokken 12, red.), og jeg har da også tænkt over, om jeg kunne have gjort tingene anderledes selv, for jeg synes ærligt talt ikke, at vi – når jeg ser tilbage – skulle have været på banen, siger Hjulmand.
Efter små to timers afbrydelse efter midtbanespillerens uhyggelige kollaps kom spillerne på banen igen og spillede kampen færdig.
– Jeg har lidt en dårlig samvittighed over, at vi var derude igen, lyder det fra Hjulmand, som uddyber det valg, staben og spillerne stod overfor.
– Min fornemmelse var helt klart, at det var en af de to muligheder, og der var ingen, der kunne overskue ikke at kunne sove og skulle med en bus ind igen, klæde om igen, så det var bare med at få det overstået og så komme hjem.
Fodbolddirektør Peter Møller tilføjer, at ingen har tvunget holdet til at fortsætte kampen, men bakker dog op om landstrænerens holdning.
– Jeg synes, at det er helt relevant, at vi efterfølgende sætter spørgsmålstegn ved, om det var den rigtige beslutning (at genoptage kampen, red.), siger Peter Møller.
Mens Kasper Hjulmand ikke mener, at kampen skulle være genoptaget lørdag, så er han enormt stolt over spillerne.
– Jeg er simpelthen så stolt over, at spillerne kunne mobilisere sig til at gøre et forsøg (med at spille kampen færdig, red.), siger den danske landstræner.
– Det er kæmpestort, at de faktisk kunne gå ud og være det bedste hold, tilføjer han trods nederlaget på 0-1 i kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
