De 25.000 tilskuere på Parkens tribuner bliver en brugbar støtte i en følelsesladet kamp, når Danmark torsdag aften møder Belgien i EM-gruppespillets anden runde – bare fem døgn efter Christian Eriksens hjertestop i nationalarenaen.
Landstræner Kasper Hjulmand håber, at energien fra tribunerne kan være med til at tippe de berømte marginaler over til Danmarks side i kampen mod verdensranglistens nummer et.
– Vi har talt om, at det bliver meget emotionelt at komme tilbage i Parken, og vi ved, at vi kommer til at få en utrolig støtte fra vores fans og fra hele landet. De følelser skal vi være forberedt på.
– Vi skal bruge energien positivt og proaktivt til at gøre vores allerbedste. Vi skal vise, hvor hårdt vi kan kæmpe, og at vi kan stå sammen, når det bliver vanskeligt ude på banen.
– Vi har et Parken fyldt med mennesker, og det skal vi bruge til vores fordel. Det skal give os ekstra motivation, så vi kan få de afgørende situationer tippet over til vores fordel, siger landstræneren.
Fansene er blandt andet en nyttig og energigivende medspiller, når de jubler over godt presspil på banen, har Hjulmand sagt ved flere lejligheder.
Ifølge ham er det en af turneringsfavoritterne, som Danmark skal op imod, og han sender favoritværdigheden i retning af Roberto Martínez’ mandskab.
Fra efterårets to danske nederlag til Belgien i Nations League – på henholdsvis 0-2 og 2-4 – har Hjulmand fået et stort indblik i belgiernes styrker og svagheder.
– Der er ingen tvivl om, at vi er underdogs. Vi er oppe imod et verdensklassemandskab, som igennem en lang, lang række kampe har vist, at der ikke bliver scoret mange mål imod dem, og de vinder næsten alle kampe.
– Det er et af de landshold, som minder mest om et klubhold i forhold til fleksibilitet og tydelighed. Men der er muligheder mod dem, siger Kasper Hjulmand.
Han ønsker dog ikke at gå nærmere ind i, hvilke taktiske træk han mener kan sørge for dansk succes.
Kampen i Parken begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
