Hjulmand vil bruge de danske fans i emotionel kamp

De danske roligans kan øge chancen for en sejr over et yderst stærkt belgisk hold, siger Kasper Hjulmand.



De 25.000 tilskuere på Parkens tribuner bliver en brugbar støtte i en følelsesladet kamp, når Danmark torsdag aften møder Belgien i EM-gruppespillets anden runde – bare fem døgn efter Christian Eriksens hjertestop i nationalarenaen.

Landstræner Kasper Hjulmand håber, at energien fra tribunerne kan være med til at tippe de berømte marginaler over til Danmarks side i kampen mod verdensranglistens nummer et.

– Vi har talt om, at det bliver meget emotionelt at komme tilbage i Parken, og vi ved, at vi kommer til at få en utrolig støtte fra vores fans og fra hele landet. De følelser skal vi være forberedt på.

– Vi skal bruge energien positivt og proaktivt til at gøre vores allerbedste. Vi skal vise, hvor hårdt vi kan kæmpe, og at vi kan stå sammen, når det bliver vanskeligt ude på banen.

– Vi har et Parken fyldt med mennesker, og det skal vi bruge til vores fordel. Det skal give os ekstra motivation, så vi kan få de afgørende situationer tippet over til vores fordel, siger landstræneren.

Fansene er blandt andet en nyttig og energigivende medspiller, når de jubler over godt presspil på banen, har Hjulmand sagt ved flere lejligheder.

Ifølge ham er det en af turneringsfavoritterne, som Danmark skal op imod, og han sender favoritværdigheden i retning af Roberto Martínez’ mandskab.

Fra efterårets to danske nederlag til Belgien i Nations League – på henholdsvis 0-2 og 2-4 – har Hjulmand fået et stort indblik i belgiernes styrker og svagheder.

– Der er ingen tvivl om, at vi er underdogs. Vi er oppe imod et verdensklassemandskab, som igennem en lang, lang række kampe har vist, at der ikke bliver scoret mange mål imod dem, og de vinder næsten alle kampe.

– Det er et af de landshold, som minder mest om et klubhold i forhold til fleksibilitet og tydelighed. Men der er muligheder mod dem, siger Kasper Hjulmand.

Han ønsker dog ikke at gå nærmere ind i, hvilke taktiske træk han mener kan sørge for dansk succes.

Kampen i Parken begynder klokken 18.

/ritzau/





Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Stort dansk flop sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



LIVE

TransferLIVE: FCK-træner ‘fastholder udtalelser’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Mohamed Salah skriver under med denne klub

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl