Hodgson bedst betalte træner til EM – Ruslands arbejder gratis

Englands manager Roy Hodgson er den EM-træner, der tjener flest penge til EM, mens Ruslands landstræner Leonid Slutsky arbejder gratis.



Englands manager Roy Hodgson er den EM-træner, der tjener flest penge om året. Hodgson får en løn på 37,5 millioner kroner om året. Nummer to på listen er den kommende Chelsea-manager Antonio Conte, som får 34,2 millioner kroner om året. Nummer tre, som er Tyrkiets landstræner Fatih Terim, får 26 millioner kroner om året.

Verdensmestrene Joachim Löw og Vicente Del Bosque følger dernæst på listen, som tjener henholdsvis 23,8 og 22,5 millioner kroner om året. 

Slovakiets Kozák, Ukraines Fomenko og Rumæniens Iordanescu tjener alle under 1,5 millioner kroner om året. Men mest spændende er det imidlertid med Ruslands landstræner, der arbejder gratis. Rygter går imidlertid på, at Slutsky får provisionsløn. Hvordan provisionslønnen er skruet sammen, vides ikke. Slutskys løn – eller mangel på samme – står imidleritd i slående kontrast til den tidligere russiske landstræner Fabio Capello, der var den bedst betalte landstræner i Ruslands historie.

Læg i øvrigt oveni Slutskys måske gratis tjans som russisk landstræner, at den 45-årige landstræner også er træner for CSKA Moskva, som han førte til det russiske mesterskab i denne sæson. Slutsky har stået i spidsen for CSKA Moskva siden 2009.

Ungarns landstræner Bernd Stock var den eneste landstræner, Finance Football ikke kunne få informationer om.

Her kan du se hele listen over EM-trænere og deres løn.

 

 







LIVE

VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Her kan du se Norge mod Senegal

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lyngby Boldklub sælger profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Storklubber kæmper om danskers underskrift



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal