Hodgson bedst betalte træner til EM – Ruslands arbejder gratis

Englands manager Roy Hodgson er den EM-træner, der tjener flest penge til EM, mens Ruslands landstræner Leonid Slutsky arbejder gratis.



Englands manager Roy Hodgson er den EM-træner, der tjener flest penge om året. Hodgson får en løn på 37,5 millioner kroner om året. Nummer to på listen er den kommende Chelsea-manager Antonio Conte, som får 34,2 millioner kroner om året. Nummer tre, som er Tyrkiets landstræner Fatih Terim, får 26 millioner kroner om året.

Verdensmestrene Joachim Löw og Vicente Del Bosque følger dernæst på listen, som tjener henholdsvis 23,8 og 22,5 millioner kroner om året. 

Slovakiets Kozák, Ukraines Fomenko og Rumæniens Iordanescu tjener alle under 1,5 millioner kroner om året. Men mest spændende er det imidlertid med Ruslands landstræner, der arbejder gratis. Rygter går imidlertid på, at Slutsky får provisionsløn. Hvordan provisionslønnen er skruet sammen, vides ikke. Slutskys løn – eller mangel på samme – står imidleritd i slående kontrast til den tidligere russiske landstræner Fabio Capello, der var den bedst betalte landstræner i Ruslands historie.

Læg i øvrigt oveni Slutskys måske gratis tjans som russisk landstræner, at den 45-årige landstræner også er træner for CSKA Moskva, som han førte til det russiske mesterskab i denne sæson. Slutsky har stået i spidsen for CSKA Moskva siden 2009.

Ungarns landstræner Bernd Stock var den eneste landstræner, Finance Football ikke kunne få informationer om.

Her kan du se hele listen over EM-trænere og deres løn.

 

 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Sønderjyske sælger profil

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Stor profil ude af Frankrig-brag

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien