Rasmus Højlund startede som lyn og torden på det danske landshold med hele fem mål i de første fire landskampe.
Manchester United-danskeren har dog haft svært ved at finde målformen på landsholdet på det seneste, og han er ikke kommet på scoringstavlen i de seneste seks landskampe.
Jens Bangbo kender Rasmus Højlund indgående fra tiden i Atalanta, og Bangsbo siger til Tipsbladet, at der er for stort fokus på de manglende mål hos Højlund.
– Nu skal vi passe på med at fokusere alt for meget på scoringer. Det handler om, når man har den type som Rasmus, at man skal sætte ham i scene og udnytte de kvaliteter, som han har.
– Man så et eksempel mod Slovenien, hvor han fik en stor chance. Han har en acceleration, så han kan komme til bolde, som få angribere kan. Det er flot, at han er kommet dertil, og det kunne have været rarere for alle parter, hvis han havde sparket den i mål, siger Bangsbo til Tipsbladet og tilføjer.
– Mentalt synes han måske, at han skal nogle ting, som han ikke har kvaliteterne til.
Flotte spidskompetencer
Den tidligere Atalanta-assistent mener, at den danske angriber kan noget helt specielt, man han har også nogle begrænsninger.
– Rasmus har nogle flotte spidskompetencer. En ting er hans hurtighed samt hans skudevne med venstrebenet. Det er to ret essentielle elementer i topfodbold. Det er lidt unikt for ham. Han har stadig en del ting, som han kan udvikle, og det er blandt andet hovedspillet.
– Det hører med til en type som ham med sin eksplosivitet. Hvis man kigger på Cristiano Ronaldo, laver han mange mål på hovedet, fordi han springer højere end de fleste.
– Det vil Rasmus også kunne. Det handler om at time og gøre det på det rigtige tidspunkt. Det er bare et element. Jeg så en spiller, der havde udviklingspotentiale, og vi havde nok ikke forventet, at han forsvandt efter et år. Vi mente, at der var nogle ting, som vi kunne udvikle yderligere undervejs. Det er jo en god buisness-case for Atalanta, siger Jens Bangsbo til Tipsbladet.
Nu må tiden vise, om Rasmus Højlund får hul på målbylden, når Danmark møder Serbien tirsdag klokken 21.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT