Højlund-krise på landsholdet? Pas på med det!

Rasmus Højlund har ikke scoret i de seneste seks landskampe, men man skal passe på med at snakke om de manglende mål, siger Jens Bangsbo til Tipsbladet. Bangsbo var med til at hente danskeren til Atalanta.



Rasmus Højlund startede som lyn og torden på det danske landshold med hele fem mål i de første fire landskampe.

Manchester United-danskeren har dog haft svært ved at finde målformen på landsholdet på det seneste, og han er ikke kommet på scoringstavlen i de seneste seks landskampe.

Jens Bangbo kender Rasmus Højlund indgående fra tiden i Atalanta, og Bangsbo siger til Tipsbladet, at der er for stort fokus på de manglende mål hos Højlund.

– Nu skal vi passe på med at fokusere alt for meget på scoringer. Det handler om, når man har den type som Rasmus, at man skal sætte ham i scene og udnytte de kvaliteter, som han har.

– Man så et eksempel mod Slovenien, hvor han fik en stor chance. Han har en acceleration, så han kan komme til bolde, som få angribere kan. Det er flot, at han er kommet dertil, og det kunne have været rarere for alle parter, hvis han havde sparket den i mål, siger Bangsbo til Tipsbladet og tilføjer.

– Mentalt synes han måske, at han skal nogle ting, som han ikke har kvaliteterne til.

Flotte spidskompetencer
Den tidligere Atalanta-assistent mener, at den danske angriber kan noget helt specielt, man han har også nogle begrænsninger.

– Rasmus har nogle flotte spidskompetencer. En ting er hans hurtighed samt hans skudevne med venstrebenet. Det er to ret essentielle elementer i topfodbold. Det er lidt unikt for ham. Han har stadig en del ting, som han kan udvikle, og det er blandt andet hovedspillet.

– Det hører med til en type som ham med sin eksplosivitet. Hvis man kigger på Cristiano Ronaldo, laver han mange mål på hovedet, fordi han springer højere end de fleste.

– Det vil Rasmus også kunne. Det handler om at time og gøre det på det rigtige tidspunkt. Det er bare et element. Jeg så en spiller, der havde udviklingspotentiale, og vi havde nok ikke forventet, at han forsvandt efter et år. Vi mente, at der var nogle ting, som vi kunne udvikle yderligere undervejs. Det er jo en god buisness-case for Atalanta, siger Jens Bangsbo til Tipsbladet.

Nu må tiden vise, om Rasmus Højlund får hul på målbylden, når Danmark møder Serbien tirsdag klokken 21.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det var en af de værste dage

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

Frygter Christian Eriksen-problem

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?